Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń z ZUS z tytułu niezdolności do pracy

W artykule przedstawimy zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie była wcześniej uprawniona do innego świadczenia, np. renty z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenia przedemerytalnego. Omówimy także szczególne przypadki ustalania podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jolanta Lewińska
Katarzyna Nowak
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
1. Czy o przyjęcie za podstawę wymiaru emerytury podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy może się ubiegać osoba, która straciła prawo do wcześniej przyznanej renty?
Nie, osoba, która miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, a następnie je utraciła, np. wskutek ustania tej niezdolności, nie może wnioskować o przyjęcie podstawy wymiaru tej renty za podstawę wymiaru emerytury. Możliwość taka dotyczy tylko tych przypadków, w których osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury - w dacie przyznawania tego świadczenia - jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.
2. W jaki sposób ZUS ustali wysokość emerytury przysługującej osobie, która do ustalenia podstawy wymiaru emerytury wskazała podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00