comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-30
Jak ustalić wysokość świadczeń emerytalno-rentowych (cz. III)
Czy świadczenia w naturze podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru? Czy honoraria nie objęte obowiązkowym ubezpieczeniem mają wpływ na wysokość świadczeń?
Jolanta Lewińska
Katarzyna Nowak
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
W tej części cyklu omawiającego zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych i kapitału początkowego kontynuujemy prezentację składników wynagrodzenia, które podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu tej podstawy.
W jakiej wysokości ZUS przyjmie do ustalenia podstawy wymiaru honoraria uzyskane w okresie, gdy nie istniał obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie społeczne?
Należy wskazać, że do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się honoraria do wysokości objętej obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast honoraria wypłacone w okresie, w którym obowiązek taki nie istniał, przyjmuje się w wysokości, w jakiej wówczas byłyby przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru. Oznacza to, że:
• honoraria wypłacone dziennikarzom za pracę dziennikarską przez macierzystą redakcję oraz honoraria wypłacone pracownikom własnym za prace związane z przygotowaniem, realizacją i organizacją programu radiowego i telewizyjnego w Komitecie do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”, w ośrodku telewizyjnym albo rozgłośni regionalnej oraz za pracę dla terytorialnie właściwego ośrodka telewizyjnego i programu ogólnopolskiego przyjmuje się:
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka