Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-26

Obowiązki pracodawców - przygotowanie i składanie wniosków emerytalno-rentowych

Jakie wnioski w świetle przepisów musi przygotować pracodawca? Jak prawidłowo ustalać datę sporządzenia wniosku?

Katarzyna Nowak
Jolanta Lewińska
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Zatrudnianie emerytów i rencistów w ramach stosunku pracy albo też na podstawie umowy-zlecenia, nakłada na pracodawców (zleceniodawców) określone obowiązki wobec ZUS. W prezentowanym materiale omówimy obowiązki ciążące na pracodawcy w przypadku, gdy pracownik ubiega się o emeryturę lub rentę, a także obowiązki nałożone przepisami ustawy emerytalnej (ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn.zm.) oraz ustawy systemowej (ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.) na pracodawcę (zleceniodawcę) zatrudniającego emeryta lub rencistę. Uważna lektura prezentowanego materiału ułatwi pracodawcy prawidłowe wykonywanie nałożonych obowiązków i pozwoli na uniknięcie wszelkich nieporozumień i niekorzystnych - szczególnie dla pracownika - sytuacji, do jakich może dojść w przypadku niedopełnienia przez pracodawcę któregoś z tych obowiązków. Natomiast pracownicy dowiedzą się, w jakim zakresie pracodawca obowiązany jest do udzielania im pomocy przy ubieganiu się o emeryturę lub rentę.
Sporządzanie wniosku o emeryturę lub rentę
Jak już była o tym mowa wcześniej, art. 125 ust. 1 ustawy emerytalnej nakłada na pracodawcę obowiązek:
1) współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
2) wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości,
3) przygotowania wniosku o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę, a w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy - do przedłożenia tego wniosku nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00