comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-22
Zmiana formularzy ubezpieczeniowych i kodów w dokumentach ZUS
Jakich informacji nie trzeba przekazywać do ZUS? Jakie kody stosować w przypadku wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia?
Jakub Zamiejski
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 6 sierpnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 150, poz. 1457); od 1 października 2003 r. zmianie ulegają formularze ubezpieczeniowe oraz niektóre kody stosowane w formularzach przekazywanych do ZUS.
Zmiany wprowadzone przez rozporządzenie dotyczące formularzy ubezpieczeniowych są konsekwencją zmian, jakie weszły w życie od 1 stycznia 2003 r. po nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.).
Od 1 stycznia br. po nowelizacji powołanej ustawy znacznie ograniczony został zakres informacji przekazywanych przez płatników składek. Zmianie natomiast nie uległy same formularze ubezpieczeniowe, tylko informacje, których od stycznia płatnicy nie powinni podawać w programie „Płatnik”, były zaciemnione.
Nowelizacja rozporządzenia wprowadza modyfikację stosowanych formularzy, polegającą na usunięciu pól, których nie trzeba podawać, i tym samym dostosowuje druki do obecnie obowiązującej ustawy.
Informacje, których nie trzeba podawać
Na druku ZUS ZUA:
• danych o karcie stałego lub czasowego pobytu, tj.:
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka