Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-28

Dodatki do emerytur i rent

Komu i na jakiej podstawie przysługują dodatki? Kiedy i w jakiej wysokości są wypłacane dodatki? Jaka jest aktualna wysokość dodatków?

Beata Dudziak
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Dodatki do emerytur i rent wypłacane są na podstawie ustawy emerytalnej oraz innych szczegółowych przepisów. Świadczenia przyznawane są i wypłacane przez właściwy organ emerytalno-rentowy na udokumentowany wniosek osoby uprawnionej. Wypłata świadczenia osobie pobierającej emeryturę lub rentę następuje wraz z emeryturą bądź rentą.
Dodatek pielęgnacyjny i dla sieroty zupełnej
Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem pieniężnym z ubezpieczenia społecznego, przysługującym osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.
Prawo do dodatku nie przysługuje w przypadku, gdy osoba uprawniona do świadczenia przebywa w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa ona poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.
W przypadku gdy emeryt (rencista) opuszcza dom pomocy społecznej, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy w ciągu miesiąca i przebywa poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, ale krótszy niż miesiąc, przy czym pobyt ten przypada na przełomie dwóch miesięcy - dodatek pielęgnacyjny przysługuje jedynie za ten miesiąc, w którym uprawniony przebywał poza placówką przez okres co najmniej 15 dni.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00