Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-07-07

Alkohol w miejscu pracy

Co zrobić z alkoholem wnoszonym na teren zakładu pracy? Jak należy dokonywać badań na zawartość alkoholu w organizmie?

Sebastian Pióro
prawo.autorzy@infor.pl
Napojem alkoholowym - w myśl ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. Nr 35, poz. 230 z późn.zm.) - jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy w stężeniu przekraczającym 0,5 proc. Oznacza to, że w rozumieniu wymienionego przepisu napojem alkoholowym jest również piwo.
Wnoszenie alkoholu do zakładu pracy
Wnoszenie napojów alkoholowych na teren zakładów pracy jest zabronione. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 11 maja 1983 r. w sprawie zasad i trybu postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na tereny objęte zakazem ich wnoszenia (Dz.U. Nr 25, poz. 105) określa, że pracodawca powinien zapewnić niezbędną informację o zakazie wnoszenia napojów alkoholowych oraz rygorach w razie niezastosowania się do tego zakazu. Osoby wchodzące na teren zakładu - posiadające przy sobie napoje alkoholowe - mają obowiązek przekazać je do depozytu pod rygorem niewpuszczenia na teren zakładu. Do depozytu przyjmuje się napoje alkoholowe tylko w oryginalnych naczyniach zamkniętych.
Osobie, która przekazała napoje alkoholowe, wydaje się pokwitowanie zawierające: wyszczególnienie ilości, rodzaju i gatunku alkoholu oraz pouczenie o terminie odebrania depozytu i skutkach niedotrzymania tego terminu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00