Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-03-31

Regulaminy w firmie po zmianach

Jaka powinna być treść regulaminów pracy i wynagradzania? Czy i w jakim zakresie niedawne zmiany w prawie pracy mają wpływ na regulacje zawarte w regulaminach pracy, wynagradzania, tworzenia i wykorzystania zakładowego funduszu socjalnego?

Jan Pióro
prawo.autorzy@infor.pl
W obrębie aktów normatywnych regulujących kwestie z zakresu prawa pracy istnieje podział wyodrębniający grupę aktów prawnych będących źródłem powszechnie obowiązującego prawa pracy (kodeks pracy, inne ustawy i akty wykonawcze określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców) oraz grupę aktów normatywnych niebędących źródłami prawa powszechnie obowiązującego (układy zbiorowe pracy i inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, regulaminy i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy), których zakres obowiązywania zwykle jest ograniczony do zakładu bądź grupy zakładów.
Treść regulaminów
Regulaminy są zakładowymi źródłami prawa pracy. Postanowienia regulaminów określające prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników mają wpływ na kształtowanie w tych granicach treści praw i obowiązków pracowniczych wynikających ze stosunku pracy.
Regulaminy nie są jednak w pełni konstytutywnymi źródłami prawa pracy. Ustawodawca ograniczył zakres swobody ustalania zawartych w nich uregulowań stanowiąc, iż postanowienia regulaminów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, a także postanowień układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych dotyczących tych pracowników. Postanowienia regulaminu pracy mniej korzystne dla pracowników są z mocy prawa nieważne i w ich miejsce mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy.
Lipcowa nowelizacja kodeksu pracy nie uchyliła z mocy prawa regulacji zawartych w należycie ustanowionych regulaminach, co oznacza, że pozostawiono swobodnej ocenie pracodawców oraz działających u nich zakładowych organizacji związkowych potrzebę zawarcia porozumienia w kwestii zakresu i terminu wprowadzenia ewentualnych zmian treści zakładowych regulaminów, a w odniesieniu do pracodawców zatrudniających do 20 pracowników również posiadania takich regulacji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00