comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-01-09
Świadczenia urlopowe w ewidencji
Jakie są bilansowe i podatkowe konsekwencje wypłaty świadczeń urlopowych?
Krzysztof Maślankowski
prawo.autorzy@infor.pl
Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Nie dotyczy to jednak pracodawców prowadzących działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych.
Pracodawca zatrudniający co najmniej dwudziestu pracowników, jednakże mniej niż dwudziestu w przeliczeniu na pełne etaty, który nie tworzy funduszu, wypłaca świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika (warunków pracy). Wysokość świadczenia dla niektórych pracowników ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.
Pozostali pracodawcy mogą tworzyć fundusz na zasadach określonych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ustawa o z.f.ś.s.) albo wypłacać świadczenie urlopowe.
Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Świadczenie to do wysokości kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS w skali roku nie wchodzi do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka