Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-11

KOMENTARZ

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926) obowiązuje już 4 lata. Przez ten okres wiele czynników, które towarzyszyły jej uchwaleniu, uległo zmianie. Przede wszystkim dotyczy to kolejnych transformacji systemu podatkowego obowiązującego w Polsce i płynących stąd konsekwencji, ale także przemian związanych z dostosowywaniem przepisów prawnych do wymogów Unii Europejskiej. Mimo że nieustannie poprawiana, ordynacja podatkowa wymagała gruntownej i kompleksowej nowelizacji, która uwzględniłaby wszystkie dotychczasowe przemiany prawa podatkowego, stanowisko przedstawicieli doktryny prawa administracyjnego oraz wytyczoną linię orzecznictwa sądowego w sprawach podatkowych. Poprawienia wymagały też oczywiste błędy redakcyjne, których nie ustrzegli się twórcy ordynacji, a które do tej pory nie zostały z niej usunięte.
Nowelizacja ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa dokonana została ustawą z 12 września 2002 r. (Dz.U. Nr 169, poz. 1387) i wchodzi w życie 1 stycznia 2003 r. Zmiany o charakterze merytorycznym zmierzają głównie do:
- wzmocnienia instrumentów ochrony praw i interesów podatników i zrównania procesowej pozycji organu i strony postępowania podatkowego,
- zminimalizowania możliwości popełniania nadużyć podatkowych,
- podniesienia efektywności działania organów podatkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00