comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-07-31
Nowe pojęcia
Dyskonto rachunkowe
Dyskontowanie jest procesem ustalania wartości, jaką ma w chwili obecnej określona przyszła kwota pieniężna. Dotychczas problemem tym zajmowali się głównie specjaliści zarządzania finansami. Od 1 stycznia br. pojęcie to zostało wprowadzone do ustawy o rachunkowości i tym samym powinni się nim zainteresować również pracownicy działów księgowych.
Piotr Rybicki
O dyskoncie i dyskontowaniu mowa jest zarówno w ustawie o rachunkowości1, jak i w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych2. Pojęcie to pojawiło się w rachunkowości po raz pierwszy 1 stycznia 2002 r. Dyskonto jest znane, ale tylko na gruncie zarządzania finansami.
Dyskontowanie w ustawie o rachunkowości
Spójrzmy, gdzie o dyskontowaniu pisze ustawa o rachunkowości.
Pierwszym miejscem jest art. 2 ust. 4 pkt 4, gdzie określono warunki, jakie musi spełnić umowa, aby przedmiot został zaliczony do środków trwałych korzystającego. Jednym z nich jest założenie że suma opłat, pomniejszonych o dyskonto, ustalona w dniu zawarcia umowy i przypadająca do zapłaty w okresie jej obowiązywania, przekracza 90 proc. wartości rynkowej przedmiotu umowy na ten dzień.
Drugim miejscem w ustawie o rachunkowości, gdzie odnajdujemy słowo dyskonto, jest art. 36 ust. 2c, gdzie jest mowa o kapitałach własnych. Brzmi on tak:
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie