Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-03-20

Jak prowadzić księgi rachunkowe?

Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami

Nowelizacja ustawy o rachunkowości nie oszczędziła obszaru rozrachunków. Poza tym, że wprowadzone zostały definicje tak należności, jak i zobowiązań (których to definicji wcześniej w zasadzie nie było), dokonano także zmian w klasyfikacji i zobowiązań, i należności. Nas najbardziej interesować będą rozrachunki z tytułu dostaw i usług.

Sławomir Horszczak
Nie będziemy omawiać szczegółowo ewidencji różnych zdarzeń gospodarczych, w których to mamy do czynienia z rozrachunkami. Istotniejsze wydaje się najpierw uporządkowanie pojęć zobowiązań i należności. A oto szczegóły tych nowości.
Definicja należności i zobowiązań
Jak już wspomnieliśmy, znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła wprost definicje zobowiązań i rezerw. Należności zostały zdefiniowane pośrednio poprzez pojęcie aktywów. Na próżno szukać było takich definicji w przepisach obowiązujących do końca 2001 r. Znaleźć tam można było jedynie przepisy dzielące zobowiązania na krótko- i długoterminowe. Artykuł 3 ust. 1 pkt 12 znowelizowanej ustawy o rachunkowości definiuje aktywa, a więc i należności jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
W tym samym art. 3 ust. 1 pkt 20 znalazła się definicja zobowiązań. I tak, przez zobowiązania rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Zobowiązaniami o charakterze rezerw są zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne (ale to już art. 3 ust. 1 pkt 21). Taka definicja oznacza rozszerzenie dotychczasowego rozumienia pojęcia zobowiązania o rezerwy na przyszłe zobowiązania oraz bierne rozliczenia międzyokresowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00