comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-01-02
Przeciętna liczba zatrudnionych
Zasady naliczania na ZFŚS
Podstawę tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub wypłaty świadczenia urlopowego przez pracodawcę stanowi liczba zatrudnionych w dniu 1 stycznia danego roku. Często się zdarza, że powyższą zasadę pracodawcy błędnie przyjmują do ustalania liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na fundusz.
Tomasz Niedziński, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Prowadzenie działalności socjalnej w zakładzie pracy przewidziane jest w art. 16 oraz art. 94 pkt 8 kodeksu pracy. Powyższe przepisy są jednak sformułowane bardzo ogólnikowo. Uregulowania prawne będące podstawą tego obowiązku zawiera ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, z późn.zm.).
Tworzenie funduszu
Zgodnie z art. 3 ustawy o ZFŚS obowiązek tworzenia funduszu obciąża pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz pracodawców będących jednostkami organizacyjnymi, prowadzącymi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych (Dz.U Nr 155, poz. 1014 z późn.zm.) - bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka