comment
Artykuł
Data publikacji: 2001-11-07
Co jest kosztem uzyskania przychodu
Leasing po zmianach (cz. I)
Od 1 października br. obowiązują nowe zasady podatkowej ewidencji umów leasingu. Przepisy te - dotychczas zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów - zostały włączone do ustaw podatkowych.
Tomasz Jaworski
Do 9 grudnia 2000 r. umowa leasingu należała do tak zwanych umów nienazwanych (jej essentialia negotii nie były w polskim ustawodawstwie określone) o podobnym charakterze do umów najmu lub dzierżawy. Natomiast od tej daty ustawą z 26 lipca 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 74, poz. 857) w kodeksie cywilnym dodano tytuł XVII „Umowa leasingu”. W związku z tym obecnie umowa leasingu jest umową nazwaną.
Nowelizacja kodeksu cywilnego, jak również potrzeba uporządkowania przepisów podatkowych dotyczących umowy leasingu spowodowały konieczność dokonania zmian w tym zakresie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawą z 6 września 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 106, poz. 1150) wprowadzono w tych ustawach oddzielne rozdziały dotyczące opodatkowania stron umowy leasingu. Należy przy tym zaznaczyć, że w przepisach podatkowych wprowadzono terminologię z kodeksu cywilnego, tj. w miejsce potocznie używanych określeń „leasingodawca”, „leasingobiorca” użyto odpowiednio pojęć „finansujący”, „korzystający”. W związku z powyższym użyte w niniejszym artykule określenie „finansujący” oznacza leasingodawcę, natomiast „korzystający” oznacza leasingobiorcę.
Trzeba też podkreślić, że zgodnie z art. 5 cyt. ustawy o zmianie ustawy weszła ona w życie z dniem 1 października 2001 r. (z pewnymi wyjątkami) i ma zastosowanie do umów zawartych poczynając od tego dnia. W odniesieniu do umów leasingu zawartych przed 1 października 2001 r. należy stosować stare przepisy, obowiązujące do tej daty. Do 30 września 2001 r. dla klasyfikacji umów leasingowych (w aspekcie podatkowym) decydujące znaczenie miały przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz.U. Nr 28, poz. 129).
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka