Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-31

Różne sposoby zatrudniania

Redukcja kosztów pracodawców

Coraz szybciej rosnące koszty zatrudnienia pracowników, zarówno koszty osobowe, jak i rzeczowe obciążenia finansowe związane z zorganizowaniem i wyposażeniem stanowisk pracy, zmuszają pracodawców do stosowania nietypowych form zatrudnienia, które prowadzą do obniżenia kosztów pracy.

Tomasz Niedziński, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Wśród różnych form zatrudnienia obniżających koszty pracodawcy do najbardziej popularnych zaliczamy: szersze korzystanie z zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, zatrudnianie na podstawie umów terminowych, leasing pracowników, czy też transfer własnych pracowników (w ramach udzielonego pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas trwania innej pracy).
Niepełny wymiar czasu pracy
Tego rodzaju zatrudnienie polega na obniżeniu czasu pracy odpowiednio do wymiaru zatrudnienia pełnoetatowego. Pracownik zatrudniony np. na pół etatu powinien przepracować połowę czasu ustalonego dla pracowników zatrudnionych na pełny etat, w 2001 r. połowę iloczynu 8 godzin 24 minut i kalendarzowych dni roboczych (z wyłączeniem dni wolnych od pracy, niedziel i świąt). Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wynagrodzenie ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, daje to pracodawcy pewne oszczędności w funduszu płac. Jednocześnie zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. 1/2, 3/4, 7/8) ma wpływ na zmniejszenie wynagrodzenia z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych. W tym przypadku pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy za pracę ponad ustaloną dla niego normę czasu pracy przysługuje dodatkowo tylko normalne wynagrodzenia bez dodatków z tytułu pracy nadliczbowej, chyba że została przekroczona dzienna norma czasu pracy (8 godzin 24 minuty) lub tygodniowa norma 42 godziny czasu pracy w 2001 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00