Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-19

Utrata wartości aktywów, ewidencja księgowa w świetle MSR

Utrata wartości aktywów, ewidencja księgowa w świetle MSR

Maria Grześkiewicz

Podstawowym celem prowadzonej przez jednostki gospodarcze rachunkowości jest rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej. Aby ten cel został wypełniony, konieczna jest właściwa wycena aktywów oraz ujęcie w księgach rachunkowych ewentualnej utraty ich wartości.

Głównym celem prowadzenia działalności przez podmioty gospodarcze jest uzyskanie przychodów i w efekcie wypracowanie zysku dla właścicieli tych podmiotów (czyli ogólnie rzecz biorąc uzyskanie dla właścicieli podmiotu przyszłych korzyści ekonomicznych). Aby wypracować odpowiednie przychody i wygenerować zysk, jednostki muszą zaangażować zasoby ekonomiczne (aktywa).

Aktywa stanowią zasób ekonomiczny kontrolowany przez podmiot gospodarczy, z którego, według przewidywań, jednostka osiągnie w przyszłości korzyści ekonomiczne. Podmiot gospodarczy może uzyskać przyszłe korzyści ekonomiczne odzwierciedlone w składniku aktywów na szereg różnych sposobów. Przykładowo składnik aktywów może być:

l

użytkowany pojedynczo lub w połączeniu z innymi aktywami przy wytwarzaniu przez podmiot gospodarczy produktów lub usług przeznaczonych na sprzedaż,

l

zamieniony na inne aktywa,

l

wykorzystany do uregulowania zobowiązań lub

l

rozdzielony pomiędzy właścicieli podmiotu.

W związku z faktem, że jednostki gospodarcze prowadzą swoją działalność w zmieniających się warunkach, mogą w praktyce występować sytuacje, w których posiadane przez nie aktywa tracą częściowo lub całkowicie na wartości. Utrata wartości aktywów może przejawiać się przykładowo w tym, że korzyści ekonomiczne generowane przez dany składnik aktywów bądź ulegną znaczącemu zmniejszeniu, bądź też całkowicie przestaną być uzyskiwane z tego danego składnika aktywów. W przypadku wystąpienia tego rodzaju sytuacji jednostka gospodarcza powinna w swoich księgach rachunkowych dokonać odpowiedniego odpisu aktualizującego wartość księgową składnika aktywów z tytułu utraty przez niego wartości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00