Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-07-04

Dyżur telefoniczny z zakresu prawa pracy

Dyżur telefoniczny

29 maja br. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny z zakresu prawa pracy. Specjalistki, Iwona Hickiewicz oraz Anna Tomczyk, odpowiadały na pytania Czytelników. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najciekawsze z nich.

&

Ile pracodawca ma czasu na zawarcie z pracownikiem umowy o pracę na piśmie?

Prawidłowe zawarcie umowy o pracę na piśmie, z precyzyjnym podaniem wszystkich istotnych elementów, pozwala zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi na uniknięcie nieporozumień co do wiążących ich warunków zatrudnienia, a w razie sporu na tym tle ułatwia sądowi pracy jego rozstrzygnięcie.

Także w razie kontroli przestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy, prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy, prawidłowość zawierania umów o pracę stanowi jeden z podstawowych punktów kontroli.

Zgodnie z art. 29 k.p. umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, z wyraźnym określeniem rodzaju umowy (tj. czy jest to umowa na okres próbny, na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy) i jej warunków, a w szczególności: rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, terminu rozpoczęcia pracy, wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy.

Wszystkie ww. warunki powinny być uwzględnione w każdej umowie o pracę jako jej elementy istotne.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 22 listopada 1979 r. (sygn. akt III PZP 7/79) umowa o pracę dochodzi do skutku, gdy strony złożą zgodne oświadczenie co do jej istotnych postanowień.

Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, pracodawca powinien niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy i jej warunki. Ma to ogromne znaczenie dla uprawnień pracowniczych, szczególnie w razie sytuacji losowych – wypadku przy pracy czy choroby pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00