Artykuł
Pochodne instrumenty finansowe
Pochodne instrumenty finansowe
Przemysław Karwowski PERFECTUM-AUDIT Doradcy Finansowo-Księgowi Spółka z o.o.
Nieoczekiwane zmiany kursów walut obcych, które miały miejsce w ostatnim okresie, uświadomiły wielu jednostkom potrzebę zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym z takimi wahaniami. Jednym z możliwych rozwiązań jest zawieranie kontraktów terminowych typu futures.
Pochodne instrumenty finansowe stanowią część zbioru wielkości ekonomicznych określanych mianem instrumentów finansowych. Dotychczas w ustawie o rachunkowości, w brzmieniu obowiązującym jeszcze w 2001 r., nie funkcjonowało pojęcie instrumentu finansowego. Nie oznacza to, że prawo bilansowe było i jest daleko w tyle za życiem i rozwojem gospodarczym na świecie, gdyż prace badawcze nad zrozumieniem i opisaniem istoty zjawiska trwają, a namacalnie zaowocowały m.in. wydaniem MSR 39, który wszedł w życie 1 stycznia 2001 r. Definicja i zasady wyceny instrumentów finansowych znajdą się również w znowelizowanej ustawie o rachunkowości, która wejdzie w życie 1 stycznia 2002 r., a więc tylko rok później po MSR 39.
W znowelizowanej ustawie o rachunkowości, która w dużej mierze bazuje na rozwiązaniach światowych, oraz w MSR określono sposoby ewidencji księgowej i wyceny instrumentów finansowych, w tym również instrumentów pochodnych, podkreślając jednocześnie, że prace nad istotą zjawiska trwają nadal i, jak można przewidywać, szybko się nie zakończą.
Z racji ograniczenia, jakie stwarza forma artykułu, analiza wszystkich rodzajów instrumentów skupi się na pewnej grupie instrumentów pochodnych, jaką są kontrakty futures.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right