Artykuł
Zatrudnienie małżonka w firmie
Zatrudnienie małżonka w firmie
Paweł Szymanek Kancelaria Adwokacka Pociej, Dubois i Wspólnicy
Obowiązujące normy prawne nie zawierają zakazu zatrudnienia współmałżonka przez przedsiębiorcę. Niestety, regulacje podatkowe i przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych czynią taką praktykę nieopłacalną. A zatem, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu współmałżonka, należy rozważyć inne formy wykorzystania jego pracy np. w ramach umowy o współpracę.
Odnosząc się do kwestii zatrudnienia małżonka przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, należy podnieść, że przepisy prawa pracy nie przeciwstawiają się zatrudnieniu w ramach stosunku pracy członków rodziny. Nie zakazuje tego również prawo działalności gospodarczej. A zatem nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą zawierały takie umowy o pracę ze współmałżonkami. Jednocześnie należy zauważyć, iż dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie wypłacane przez podatnika małżonkowi lub jego małoletnim dzieciom w myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.
Stosowanie tej zasady jest niezależne od formy prawnej świadczenia pracy, tj. od faktu, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę czy na zlecenie.
Jeżeli jeden z małżonków będzie otrzymywał wynagrodzenie ze stosunku pracy, to przy wypłacie wynagrodzenia płatnik będzie obowiązany zgodnie z art. 32 i 38 powołanej ustawy obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i przekazać ją w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg siedziby płatnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right