Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-07

Ograniczenie mundurowych emerytur i rent

Ograniczenie mundurowych emerytur i rent

Izabela Trojanowska

Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA

Ze względu na wcześnie osiągany wiek emerytalny większość byłych funkcjonariuszy Policji podejmuje inną pracę lub rozpoczyna działalność gospodarczą. Osiągane przychody mogą ograniczyć wysokość otrzymywanych emerytur lub rent.

Z

dniem 1 stycznia 2001 r. weszła w życie ustawa z 8 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Ustawa ta w art. 3 określiła m.in. zasady dokonania rozliczenia rocznego policyjnych emerytur i rent inwalidzkich za 2000 r. w związku z osiąganiem dodatkowego przychodu.

Rozliczanie świadczeń wypłaconych w

2000 r.

Do policyjnych emerytur i

rent inwalidzkich podlegających ograniczeniu w związku z osiąganiem dodatkowych przychodów w 2000 r. stosuje się art. 41 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001 r. Omawiany przepis przejściowy pozwala organowi emerytalnemu (tj. Zakładowi Emerytalno-Rentowemu MSWiA) w sposób prawidłowy dokonać ostatecznego rozliczenia rocznego wypłaconego w 2000 r. świadczenia, które było w trakcie ubiegłego roku „zaliczkowo” ograniczane na zasadach określonych w art. 41 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Artykuł ten w brzmieniu obowiązującym w 2000 r. przewidywał ograniczanie policyjnych świadczeń w razie osiągania dodatkowego przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, Policyjne świadczenia na podstawie wspomnianego art. 41 były ograniczane o kwotę przekroczenia, maksymalnie o 25 proc. kwoty świadczenia bez dodatków (pielęgnacyjnego, kombatanckiego, za tajne nauczanie, dla sierot zupełnych), gdy osiągnięty przychód łącznie ze świadczeniem (bez uwzględnienia wymienionych wcześniej dodatków) przekraczał w
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00