Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-14

Różnice kursowe

Różnice kursowe

Małgorzata Wrońska

Każda operacja gospodarcza wyrażona w walucie obcej powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych w złotych. W zależności od rodzaju operacji stosuje się w tym celu jeden z kursów waluty: wynikający z dokumentu odprawy celnej SAD, kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzysta jednostka, albo średni kurs ustalony przez Prezesa NBP.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych uregulowane zostało w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 z późn.zm.). Zgodnie z art. 9 tej ustawy, księgi rachunkowe prowadzi się, a sprawozdania finansowe sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Wymóg ten oznacza, że określona pozycja aktywów lub pasywów, bądź przychodów i kosztów, wyrażona w walutach obcych, wymaga ujęcia w księgach rachunkowych, a następnie sprawozdaniu finansowym polskiej jednostki w walucie polskiej (złotych).

Oznacza to, że wartość tej pozycji bądź operacji, wyrażonej w walucie obcej, musi zostać przeliczona na złotówki, przy zastosowaniu kursu, określającego właściwe relacje złotego do danej waluty obcej. Relacje między walutami (kursy walut) podlegają ustawicznym zmianom, wskutek czego mimo że wartość danej pozycji bilansowej lub wynikowej, wyrażona w walucie obcej, pozostaje taka sama, to jednak jej równowartość złotówkowa zmienia się. Skutkiem tych zmian są różnice zwane różnicami kursowymi, ponieważ ich główną, aczkolwiek nie jedyną, przyczyną są zmiany kursów walut obcych w stosunku do złotego.

Przeliczenie na złotówki każdej operacji (ewentualnie salda), które wyrażone jest w walucie obcej, powinno zostać przeprowadzone przy zastosowaniu odpowiednich kursów walut obcych. Generalnie tego rodzaju kursami walut są:

l

w przypadku eksportu lub importu towarów – kurs przyjęty w dokumencie odprawy celnej (SAD),

l

w przypadku zakupu lub sprzedaży walut w banku, z którego usług korzysta jednostka – kurs kupna lub sprzedaży wyznaczony przez ten bank,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00