Umowa powierzenia pojazdu służbowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. 2014, poz. 1502 z późn. zm.).
Wypełnij
Przekazanie pojazdu służbowego odbywać się powinno na podstawie umowy między pracownikiem lub korzystającym z pojazdu a pracodawcą, będącym właścicielem, leasingobiorcą, najemcą lub użytkownikiem powierzanego pojazdu. Umowa ma za zadanie uregulować wszystkie warunki korzystania z pojazdu, w tym prawa i obowiązki stron.
Zawarcie umowy stanowi wyraz realizacji zapisów o powierzaniu mienia pracownikom, wynikających z przepisów ustaw prawa pracy, jak również z przepisów prawa podatkowego.
Umowa o powierzeniu pojazdu służbowego powinna wskazywać warunki korzystania z pojazdu dla celów prywatnych pracownika. W szczególności wskazywać możliwość parkowania pojazdu na prywatnej posesji lub zwrotu pojazdu bezpośrednio po zakończeniu podróży służbowej pracodawcy. Odpowiednio powinien zostać wprowadzony warunek ustalenia wartości przychodu po stronie pracownika w przypadku korzystania z pojazdu dla celów prywatnych.
Przedsiębiorca udostępniający pojazd dla celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej liczyć musi się z ograniczonym prawem odliczenia podatku VAT od nabycia, najmu lub dzierżawy tego pojazdu.
Umowa powinna też wskazywać zasady rozliczenia wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu, w szczególności zwrot na zasadzie ewidencji przebiegu pojazdu, ryczałtu na korzystanie za każdy kilometr czy też przekazywania karty flotowej dla pojazdu. Wskazane powinno zostać również, czy rozliczenie opiera się o limity zwrotów przewidziane w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. 2002, nr 27, poz. 271), czy przyjmuje się limity wyższe.
Umowa powinna również regulować zasady odpowiedzialności za zniszczenia pojazdu, za mandaty oraz za oddanie pojazdu w stanie niepogorszonym.