Odpowiedź w sprawie upomnienia
Odpowiedź w sprawie upomnieniaUpomnienie wynikać może z różnorakich przyczyn. Jeżeli wynika ono z umowy o pracę i stanowi jedną z możliwych kar pracowniczych, odpowiedź w sprawie upomnienia jest kolejną dopiero formą wyjaśnienia ze strony pracownika. Upomnienie powinno bowiem zostać poprzedzone wysłuchaniem pracownika. Odpowiedź nie jest w takim przypadku obowiązkowa, powinna
Upomnienie pracownicze może być stosowane wyłącznie w przypadkunieprzestrzegania przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Odpowiedzi w sprawie upomnienia nie można uznawać za równoznaczne ze sprzeciwem wnoszonym w przypadku, gdy pracownik nie zgadza się z wymierzeniem mu kary. pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu. Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.