Wyrok WSA w Opolu z dnia 6 lutego 2025 r., sygn. I SA/Op 1080/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur (spr.) Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2025 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 11 października 2024 r., nr SKO.40.1166.2024.li w przedmiocie umorzenia w całości postępowania pierwszej instancji w sprawie odmowy wydania nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez M. F. [dalej: skarżący, strona] jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu [dalej: Kolegium, SKO, organ odwoławczy] z 11 października 2024 r., nr SKO.40.1166.2024.li, uchylająca decyzję Prezydenta Miasta Opola [Prezydent, organ I instancji] z 19 lutego 2024 r., nr UAB.6730.185.2023.JK, odmawiającą wydania nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania działki, i umarzająca postępowanie pierwszej instancji w całości.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z 10 lipca 2023 r. strona zwróciła się do Prezydenta o wszczęcie procedury przywracającej poprzedni sposób zagospodarowania działki nr a (poprzednio b), obręb K., przy ul. [...] w O. [dalej: działka], stanowiącej działkę budowlaną zabudowaną budynkiem usługowym, w którym prowadzona jest przychodnia [...], ewentualnie – o potraktowanie tego pisma jako zawiadomienia o naruszeniu przepisów i przeprowadzenie postępowania z urzędu. Skarżący, odwołując się do treści przepisów art. 59 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2024 r. poz. 1130 ze zm.) [dalej: upzp], podniósł, że na wskazanej działce doszło do samowolnej zmiany zagospodarowania terenu. Zdaniem strony, z projektu zatwierdzonego decyzją o pozwoleniu na budowę wynika, że na działce, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się miejsca postojowe, zjazd z drogi publicznej i pojemniki na odpady, zaprojektowano inne przeznaczenie terenu. Cztery miejsca parkingowe, zjazd oraz stanowiska na pojemniki na odpady zaprojektowano od ul. [...]. Doszło zatem, w ocenie skarżącego, do samowoli, gdyż takiego zagospodarowania działki nie przewidywało pozwolenie na budowę, jak również decyzja o warunkach zabudowy. Opisana sytuacja, w ocenie strony, poza sprzecznością z pozwoleniem na budowę i przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225 ze zm.) [dalej: rwt], powoduje również niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.