Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2025 r., sygn. III SAB/Gd 453/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Asesor WSA Adam Osik, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 30 stycznia 2025 r. sprawy ze skargi K. K. na bezczynność Wojewody Pomorskiego w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy 1. zobowiązuje Wojewodę Pomorskiego do rozpoznania wniosku K. K. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w terminie 30 dni od otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; 2. stwierdza, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3. przyznaje od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej K. K. sumę pieniężną w wysokości 2000 (dwa tysiące) złotych; 4. oddala skargę w pozostałej części; 5. zasądza od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej K. K. kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 17 grudnia 2024 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
w Gdańsku wpłynęła skarga (datowana na dzień 15 listopada 2024 r.) K. K. - obywatelki Ukrainy, na bezczynność Wojewody Pomorskiego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy.
W skardze skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, podała że wnosi skargę na bezczynność Wojewody Pomorskiego w sprawie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy - cel inne okoliczności: pobyt z mężem S. H. (wcześniej konkubentem), bowiem organ od dnia 9 kwietnia 2024 r., tj. od dnia nadania wezwania do dnia wniesienia niniejszej skargi, nie podjął żadnych czynności celem zakończenia postępowania, a w efekcie, pomimo ustawowego terminu na wydanie decyzji, sprawa pozostaje nadal w toku. Sam wniosek został złożony w dniu 22 lutego 2023 r., więc postępowanie trwa rok i dziewięć miesięcy.
W związku z bezczynnością organu wniesiono o: stwierdzenie, że organ dopuścił się bezczynności w postępowaniu oraz zobowiązanie organu do wydania decyzji w terminie nie dłuższym, niż 30 dni od dnia uwzględnienia skargi; stwierdzenie, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; przyznanie od organu na rzecz skarżącej sumy pieniężnej w wysokości 5.000 zł; zasądzenie na rzecz skarżącej kosztów postępowania.