Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 sierpnia 2024 r., sygn. III SAB/Gd 115/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 sierpnia 2024 r. sprawy ze skargi I. D. na bezczynność Wojewody Pomorskiego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy 1. zobowiązuje Wojewodę Pomorskiego do rozpoznania wniosku skarżącego I. D. w terminie 30 dni od doręczenia organowi odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi; 2. stwierdza, że bezczynność Wojewody Pomorskiego miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddala skargę w pozostałej części; 4. zasądza od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącego I. D. kwotę 100 ( sto ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I. D. (dalej: "skarżący"), obywatel Algierii, wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na bezczynność Wojewody Pomorskiego w postępowaniu dotyczącym udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy. Skarżący podniósł zarzut naruszenia art. 8 k.p.a., art. 12 k.p.a., art. 35 § 1 i 3 k.p.a. oraz art. 36 § 1 k.p.a. i art. 37 § 5 k.p.a. Wniósł o stwierdzenie bezczynności organu, zobowiązanie organu do załatwienia sprawy w terminie 30 dni od dnia doręczenia organowi prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, przyznanie od organu sumy pieniężnej w kwocie 10.000 zł i wymierzenie organowi grzywny w kwocie 10.000 zł, zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.
Skarżący wskazał, że wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy złożył w dniu 17 października 2023 r. Organ nie stwierdził, aby wniosek zawierał braki formalne. W związku z brakiem informacji o przyczynach nierozpatrzenia wniosku skarżący pisemnie wniósł o przyspieszenie postępowania i wydanie decyzji. Pismo doręczono organowi w dniu 14 lutego 2024 r. i pozostało ono bez odpowiedzi. Pomimo wyznaczenia przez organ terminu załatwienia sprawy do dnia 31 marca 2024 r. (informację zamieszczono w portalu internetowym), od drugiej połowy lutego 2024 r. sprawa nadal pozostaje na etapie analizy materiału dowodowego. Skarżący podniósł, że od września 2018 r. pozostaje w związku małżeńskim z obywatelką Polski, małżonkowie mają 3-letnią córkę. Zgodnie z dyrektywą europejską ma prawo przebywać wraz z rodziną na terenie strefy Schengen. Wyjaśnił, że wcześniej, przez kilka lat, wraz z żoną mieszkał w Niemczech, do Polski przyjechał na podstawie dokumentu wydanego przez urząd niemiecki. Dnia 5 kwietnia 2024 r. skarżący, za pośrednictwem organu, wniósł ponaglenie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Do dnia wniesienia skargi wniosek skarżącego nie został załatwiony; skarżący oczekuje na rozstrzygnięcie już sześć miesięcy. Jednocześnie organ nie zawiadomił skarżącego o niezałatwieniu sprawy w terminie, nie podał przyczyny zwłoki ani nie wskazał nowego terminu załatwienia sprawy. Uzasadniając żądanie przyznania sumy pieniężnej skarżący podniósł, że bezczynność organu naraziła jego i rodzinę na straty finansowe. Skarżący w grudniu 2023 r. podpisał umowę zlecenia legitymując się pieczątką w paszporcie i był zobowiązany do przedłożenia karty pobytu z zezwoleniem na pracę. Z uwagi na brak wymaganego dokumentu umowa została rozwiązana. W tej sytuacji skarżący był zmuszony do wyprzedaży składników majątku (w tym biżuterii żony). Skarżący nie mógł też spotkać się ze swoją matką w dniu rocznicy śmierci ojca (29 marca 2024 r.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right