Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2024 r., sygn. III OSK 3057/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia NSA Sławomir Wojciechowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Wa 1515/22 w sprawie ze skargi W. M. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia 6 maja 2022 r., nr CKLKr-178-2022/F/SG w przedmiocie ustalenia zdolności do służby, związku schorzenia ze służbą oraz inwalidztwa 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od W. M. na rzecz Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Wa 1515/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, ze skargi W. M. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia 6 maja 2022 r., nr CKLKr-178-2022/F/SG w przedmiocie ustalenia zdolności do służby, związku schorzenia ze służbą oraz inwalidztwa: w punkcie pierwszym – oddalił skargę w zakresie ustalenia zdolności do służby; w punkcie drugim – odrzucił skargę w pozostałym zakresie.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:
Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu w dniu 24 stycznia 2022 r. skierował W. M. (dalej także jako: "skarżący", "skarżący kasacyjnie") do Podkarpackiej Rejonowej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w Rzeszowie w celu ustalenia stanu zdrowia oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariusza do służby.
Podkarpacka Rejonowa Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych orzeczeniem z 22 marca 2022 r. (nr RKLRz-529-2022/F/SG), na podstawie badania komisyjnego, wyników konsultacji psychiatrycznej skarżącego, historii dotychczasowego leczenia oraz dokumentacji medycznej leczenia w PZP i karty informacyjnej leczenia szpitalnego z 20 stycznia 2022 r., rozpoznała u skarżącego zespół zależności alkoholowej (ZUA) nierokujący zachowania abstynencji i powołując się na § 93 pkt 3 (r. 5) załącznika do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa (Dz.U. z 2018 r., poz. 2035), stwierdziła, że schorzenie to czyni badanego trwale niezdolnego do służby na okres trzech lat (kat. C). Komisja rozpoznała ponadto u funkcjonariusza następujące schorzenia współistniejące: [...], stwierdziła, że rozpoznane schorzenia (za wyjątkiem ostatniego, będącego skutkiem wypadku w służbie), nie pozostają w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby w Staży Granicznej. Podkarpacka Rejonowa Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych uznała, że badany jest zdolny do pracy, zaliczyła go do trzeciej grupy inwalidzkiej do dnia 22 marca 2022 r. i stwierdziła że inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą (wypadkiem w służbie).