Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 26 listopada 2024 r., sygn. I SA/Bd 686/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Tomasz Wójcik Sędziowie: sędzia WSA Leszek Kleczkowski asesor WSA Joanna Ziołek (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Marcin Frydrych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2024 r. sprawy ze skargi I. Sp. z o. o. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 lipca 2024 r. nr 0112-KDIL1-1.4012.303.2024.2.WK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz I. Sp. z o. o. w B. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2024 r. wpłynął do organu wniosek [...] Sp. z o.o. siedzibą w B. (dalej także jako: "Skarżąca", "Spółka", "Wnioskodawca") z [...] maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.
We wniosku podano, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się realizacją na potrzeby inwestorów budowy elektrowni fotowoltaicznych. Spółka współpracuje na podstawie umowy zlecenia bądź zatrudnia: zespół specjalistów, techników oraz pracowników fizycznych, którzy posiadają doświadczenie w tworzeniu systemów fotowoltaicznych i wykonują usługi instalacji i montażu fotowoltaiki w wybranych lokalizacjach na terenie kraju. W związku z realizacją przez Spółkę usług w różnych lokalizacjach na terenie kraju, oraz realizacją projektów, które mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni czy nawet miesięcy, Spółka ponosi regularnie wydatki na wynajem mieszkań dla pracowników, którzy są w nich lokowani na czas realizacji i montażu paneli fotowoltaicznych w wybranych lokalizacjach w Polsce, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem (dalej także jako: "Usługi udostępniania lokali"). Wydatki ponoszone na najem mieszkań (na ogół właścicieli prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT), są efektywnie niższe od wydatków, które Spółka musiałaby ponieść na wynajem miejsc noclegowych w hotelach lub pensjonatach. Dodatkowo, kryterium wyboru kwater (mieszkań) wynika również z bliższej lokalizacji miejsc noclegowych względem prowadzonych inwestycji przez Spółkę, co również redukuje częściowo potencjalne koszty dla Spółki. Wydatki, które Spółka ponosi w związku z powyższym są na ogół dokumentowane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą fakturą zawierającą efektywną stawkę podatku VAT – tj. 23% lub 8%, w zależności od klasyfikacji usługi przez wystawcę faktury i obejmują wybrany okres czasu, najczęściej od 1-2 do kilku tygodni. Podmioty wystawiające na rzecz Spółki faktury dokumentujące Usługi udostępniania lokali posiadają status czynnego, zarejestrowanego podatnika VAT. Nabywane przez Spółkę Usługi udostępniania lokali, polegają na udostępnieniu Spółce lokali o charakterze mieszkalnym, które to Spółka następnie udostępnia swoim pracownikom. Celem zapewnienia miejsca pracownikom Spółki nie jest chęć zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych, lecz jedynie bezwzględna potrzeba zapewnienia Spółce osób do pracy, które nie mają własnego miejsca zakwaterowania w pobliżu miejsca wykonywania zleconych przez Spółkę prac, zakładając, że w przypadku braku zapewnienia zakwaterowania pracownikom, Spółka w ogóle nie mogłaby zrekrutować pracowników do prowadzonej inwestycji. Spółka zatrudnia wyłącznie pracowników spoza UE i w sytuacji braku zapewnienia im zakwaterowania, Spółka w ogóle nie mogłaby osiągać przychodów i prowadzić działalności gospodarczej. To z kolei uniemożliwiłoby Spółce wykonywanie czynności opodatkowanych VAT i osiąganie przychodów (czynności opodatkowanych VAT) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.