Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.120.2024.1.TW
Sprzedaż majątku wykorzystywanego dla celów działów specjalnych produkcji rolnej (księgi rachunkowe).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 4 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sprzedaży majątku wykorzystywanego dla celów działów specjalnych produkcji rolnej. Uzupełniła go Pani 20 listopada 2024 (data wpłaty).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) (Wnioskodawczyni) prowadzi działalność rolniczą, której przedmiotem jest chów i hodowla drobiu rzeźnego, która ze względu na rozmiar tej działalności jest zaklasyfikowana, zgodnie z przepisami ustawy o PIT do tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu powyższej działalności. Wysokość przychodów, kosztów oraz dochodu z działalności rolniczej jest ustalana w oparciu o księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Wnioskodawczyni jest również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności rolniczej. Działalność rolnicza prowadzona jest przez Wnioskodawczynię w ramach gospodarstwa rolnego, którego współwłaścicielem na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej jest również mąż Wnioskodawczyni. Na gospodarstwo rolne państwa (…) składają się:
- nieruchomości rolne zabudowane budynkami gospodarskimi i budowlami służącymi do chowu i hodowli drobiu rzeźnego oraz nieruchomości rolne niezabudowane,
- ruchomości (maszyny i urządzenia służące prowadzeniu gospodarstwa rolnego (…))
- inwentarz żywy (…),
- zapasy (pasza, odżywki, pellet słomiany, środki czystości, itp.),
- umowy kontraktacyjne zawarte przez Wnioskodawczynię z firmami przetwórstwa mięsnego na dostawę drobiu rzeźnego,
- umowy ramowe zawarte przez Wnioskodawczynię z dostawcami zaopatrującymi fermę w pisklęta, paszę i inne środki produkcji, podmiotami świadczącymi usługi weterynaryjne, oraz usługi mycia i dezynfekcji kurników i urządzeń),
- umowy z dostawcami mediów (np. energia elektrycznej),
- należności i zobowiązania powstałe w związku z prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością rolniczą, w tym zobowiązania wynikające z umów kredytowych zawartych z bankami na finansowanie działalności gospodarstwa rolnego, zabezpieczone hipotekami przymusowymi na nieruchomościach wchodzących w skład tego gospodarstwa,
- księgi rachunkowe.
Małżonkowie zawarli ze spółką (…) sp. z o.o. umowę przedwstępną sprzedaży, której przedmiotem będzie część spośród ww. nieruchomości oraz część rzeczy ruchomych wchodzących w skład wyżej opisanego gospodarstwa rolnego. Umowa przyrzeczona zostanie zawarta po spełnieniu przez Strony warunków określonych w umowie przedwstępnej, a wynikających m.in. z przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
Przedmiotem przyrzeczonej umowy sprzedaży będą następujące nieruchomości rolne o łącznej powierzchni (…) ha:
- pięć działek położonych (…) oznaczonych jako R – grunty rolne oraz BR – grunty rolne zabudowane o łącznej powierzchni (…) ha, stanowiących część nieruchomości rolnej o powierzchni (…) ha,
- działka położona w (…), oznaczonej jako BR – grunty rolne zabudowane o powierzchni (…) ha stanowiąca część większej nieruchomości rolnej o łącznej powierzchni (…) ha,
- nieruchomość rolna położona (…) składająca się z jednej działki niezabudowanej o powierzchni (…) ha.
Na działkach oznaczonych jako grunty rolne zabudowane, posadowione są budynki gospodarskie – kurniki oraz budynki magazynowe i budowle służące hodowli drobiu rzeźnego.
Wraz z nieruchomościami zostaną sprzedane również rzeczy ruchome, takie jak systemy pojenia, systemy karmienia, systemy wentylacyjne, systemy ogrzewania, systemy schładzania zainstalowane w kurnikach, zbiorniki gazowe, stacja trafo, agregat, maszyny rolnicze, takie jak ciągnik, ładowarka, ścielarka, itp.
Przedmiotem umowy sprzedaży nie będą inne składniki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego państwa (…), m.in.: inwentarz żywy; zapasy np. zapasy paszy, pelletu słomianego ani innych materiałów służących do produkcji rolniczej; należności wynikające z wystawionych faktur; prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego np. z umów kontraktacyjnych, umów na dostawę paszy, świadczenie usług weterynaryjnych, usług specjalistycznego sprzątania i dezynfekcji kurników i urządzeń wykorzystywanych w produkcji rolnej, umowy na dostawę mediów.
Wskazane powyżej nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem (w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej) przed 2003 r. Wszystkie rzeczy ruchome objęte planowaną umową przyrzeczoną zostały nabyte w różnym czasie, lecz każda z nich stanowi własność Wnioskodawczyni (wraz z mężem na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej) co najmniej od roku. Na powyższych nieruchomościach i z wykorzystaniem ww. rzeczy ruchomych (…) sp. z o.o. zamierza kontynuować działalność w zakresie chowu i hodowli drobiu rzeźnego.
Poniżej wykaz orzeczeń organów administracji publicznej, w tym decyzje administracyjne, które swoim zakresem obejmują ww. nieruchomości oraz potwierdzają status gospodarstwa rolnego Państwa (…):
(…).
Pytanie
Czy Wnioskodawczyni w związku z planowaną transakcją sprzedaży nieruchomości i rzeczy ruchomych będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z planowaną transakcją nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku PIT.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne są od podatku dochodowego przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny.
Jednocześnie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie (z zastrzeżeniem ust. 2 tegoż artykułu):
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Biorąc pod uwagę fakt, że sprzedawane przez Wnioskodawczynię nieruchomości wchodząc w skład gospodarstwa rolnego i jednocześnie nie utracą po sprzedaży charakteru rolnego, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 28 przychody z takiej sprzedaży będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że gdyby nawet w jego przypadku nie znajdował zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT, to i tak zastosowanie znajdowałoby zwolnienie o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt ustawy o PIT. Przesądza o tym fakt, że:
1)zbywane nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawczynię (wraz z mężem w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej przed 2002 rokiem),
2)ruchomości sprzedawane przez Wnioskodawczynię są jej własnością (i jej męża w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej) ponad rok;
3)zbycie nieruchomości i ruchomości nie następuje w ramach działalności gospodarczej.
O tym, że zbycie nieruchomości i rzeczy ruchomych przez Wnioskodawczynię nie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynika stąd, że prowadząca gospodarstwo rolne pani (…) nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców. Powyższe wynika stąd, że jak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo przedsiębiorców przepisów tej ustawy nie stosuje się m.in. do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Powyższe wyłączenie wskazuje, że prowadzenie hodowli i chowu zwierząt – choćby miało znaczące rozmiary i choćby przypominało prowadzenie przedsiębiorstwa w ramach działalności gospodarczej, to jednak nie jest z mocy przepisu szczególnego prowadzeniem działalności gospodarczej. W konsekwencji, skoro prowadzenie działalność wytwórczej w rolnictwie nie jest działalnością gospodarczą, to Wnioskodawcy będzie przysługiwać zwolnienie, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 ww. ustawy:
-pkt 4 – działy specjalne produkcji rolnej,
-pkt 8 – odpłatne zbycie rzeczy (w tym nieruchomości) i praw majątkowych wymienionych w tym przepisie następujące w sytuacji w tym przepisie określonej.
W myśl art. 2 ust. 3 ww. ustawy:
Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ww. ustawy:
Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody.
Zaś art. 15 ust. 2 zdanie pierwsze ww. ustawy stanowi, że:
W przypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14.
Jak stanowi art. 14 ust. 1 ww. ustawy:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
-wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Jednocześnie należy mieć na uwadze treść art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z postanowieniami cytowanego wyżej art. 15 w związku z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli osoba prowadząca działy specjalne produkcji rolnej przychód z tego tytułu ustala na podstawie ksiąg rachunkowych, to przychód ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych przy prowadzeniu tych działów należy potraktować jak przychód uzyskany ze źródła jakim są działy specjalne produkcji rolnej.
W takim przypadku przychód z tej sprzedaży należy ustalić według zasad właściwych dla ustalania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy czym, kwalifikując skutki opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy mieć na uwadze treść przepisu art. 14 ust. 1 ww. ustawy, który zawiera ogólną definicję przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz treść art. 14 ust. 2 ww. ustawy, w którym wymienione zostały przykładowe zdarzenia powodujące powstanie tego przychodu.
Oznacza to, że zbycie każdego składnika majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych – art. 14 ust. 2c ww. ustawy) wykorzystywanego przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej stanowi przychód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 w zw. z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z kolei art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stanowi, że:
Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przy czym zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jednak w myśl art. 10 ust. 3 ww. ustawy:
Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Zatem, żeby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów, określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, spełnione winny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:
-nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
-nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w tej działalności lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.
Odnosząc przedstawione zdarzenie przyszłe na grunt obowiązujących w jego zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, że w sytuacji opisanej we wniosku dokonana w przyszłości sprzedaży nieruchomości i rzeczy ruchomych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i wykorzystywanych do działów specjalnych produkcji rolnej, z których przychód ustala Pani na podstawie ksiąg rachunkowych – zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy będzie stanowić dla Pani przychód uzyskany ze źródła jakim są działy specjalne produkcji rolnej. Przychód z tej sprzedaży należy ustalić według zasad właściwych dla ustalania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji, nie znajdą zastosowania przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.
Odnosząc się do możliwości zwolnienia tego przychodu od opodatkowania należy zauważyć, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny.
Przepis ten stawia dwa warunki dla możliwości skorzystania ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji zbycia nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego:
-uzyskanie przychodu z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego;
-przychód nie może być uzyskany ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.
Przepis ten zatem wprost odwołuje się do przychodu ze sprzedaży nieruchomości lub jej części i do sprzedaży gruntów.
Podstawowe znaczenie ma zatem zakwalifikowanie przychodu do określonego źródła, jeżeli źródłem tym jest sprzedaż całości lub części gospodarstwa rolnego, wówczas możliwe jest rozważenie spełnienia drugiej przesłanki – braku utraty przez sprzedawane grunty charakteru rolnego. Natomiast w sytuacji, gdy przychód nie zostanie zakwalifikowany do źródła w postaci odpłatnego zbycia rzeczy, którym jest także zbycie całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, to spełnienie przesłanki braku utraty przez sprzedawane grunty charakteru rolnego nie będzie miało znaczenia (wyrok NSA z 9 maja 2017 r., sygn. II FSK 255/17).
Powyższe znajduje także potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. II FSK 877/10, w którym wskazano, że: „jeżeli na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.f. zwolnieniu od podatku podlega przychód ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, to może tu być mowa zatem tylko o przychodach stanowiących odrębne źródło przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f”.
Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem jednak, że w związku z odpłatnym zbyciem grunt nie utraci charakteru rolnego. Użycie w tym przepisie sformułowania „z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach” przesądza o tym, że przepis ten odnosi się do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części. Przepis ten nie ma więc zastosowania do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
W związku z tym, w sytuacji opisanej we wniosku brak będzie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ przepis ten, jak wyżej wskazano, nie ma zastosowania do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Wobec powyższego, Pani stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Pani. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pani małżonka.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).