wywiad
Urząd sam zdecyduje, czy przyjmuje zgłoszenia anonimowe
Departament prawa pracy MRPiPS: W systemie ochrony sygnalistów nie ma prymatu zgłoszeń zewnętrznych czy wewnętrznych. Sygnalista powinien wybrać najlepszy kanał w zależności od naruszenia prawa
25 grudnia wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów w zakresie zgłoszeń zewnętrznych. Na czym w praktyce mają one polegać?
Po 25 grudnia 2024 r. system ochrony sygnalistów będzie się składał ze zgłoszeń zewnętrznych i wewnętrznych. Czyli od tej daty system będzie kompleksowy i zupełny.
Zanim przejdziemy do zgłoszeń zewnętrznych, przypomnijmy, że system zgłoszeń wewnętrznych polega na możliwości dokonania powiadomienia do podmiotu, na rzecz którego sygnalista wykonuje pracę lub prowadzi współpracę. Przy czym sygnalista nie musi być pracownikiem. Ważne jest jednak, aby informacje o naruszeniu prawa uzyskał w kontekście związanym z pracą. Definicja kontekstu związanego z pracą jest szeroka. Obejmuje ona przeszłe, obecne lub przyszłe działania związane z wykonywaniem pracy, w ramach których uzyskano informację o naruszeniu prawa oraz istnieje możliwość doświadczenia działań odwetowych. Przy czym mówiąc o pracy, mamy tu na myśli wykonywanie jej na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub pełnienia funkcji bądź służbę.