Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 listopada 2024 r., sygn. I SA/Łd 521/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk- Drozda, Asesor WSA Tomasz Furmanek, Protokolant Sekretarz sądowy Aleksandra Milczarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2024 r. sprawy ze skargi P. S. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 czerwca 2024 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.302.2024.1.GG w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 17 kwietnia 2024 r. P. S. (skarżący, wnioskodawca) zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektora KIS") z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku interpretacyjnym stanu faktycznego wynika, że
na podstawie art. 180 ustawy o Służbie Ochrony Państwa skarżący otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego w wysokości 285.400 zł. Od tej kwoty pracodawca (Służba Ochrony Państwa – dalej: "SOP"), jako płatnik, potrącił podatek dochodowy. Wnioskodawca wskazał, że zwolniony z opodatkowania jest "ekwiwalent", a według ustawy o SOP otrzymuje się pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Warunkiem otrzymania pomocy finansowej jest zrzeczenie się prawa do lokalu służbowego, co miało miejsce w jego przypadku. W praktyce zarówno funkcjonariusze BOR (ekwiwalent za brak lokalu mieszkalnego zwolniony z opodatkowania), jak i SOP, muszą zrzec się prawa do lokalu mieszkalnego.