Ocena legalności tymczasowego obiektu budowlanego - Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2024 r., sygn. II OSK 219/24
Dla uznania obiektu budowlanego za tymczasowy, kluczowe jest dokonanie pełnych ustaleń faktycznych dotyczących jego przeznaczenia, konstrukcji, związania z gruntem oraz zgodności z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.S. i B.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 września 2023 r. sygn. akt II SA/Gl 1011/23 w sprawie ze sprzeciwu R.S. i B. S. od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 15 maja 2023 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie legalności tymczasowego obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z 11 września 2024 r., sygn. akt II SA/Gl 1011/23, oddalił sprzeciw R. S. i B. S. od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 15 maja 2023 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie legalności tymczasowego obiektu budowlanego.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] (PINB) decyzją z dnia 14 lutego 2022 r., wydaną na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm., dalej: k.p.a.) oraz na podstawie art. 80 ust. 2 pkt 1 i in. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm., dalej: P.b.), umorzył postępowanie administracyjne w sprawie legalności hali namiotowej – tymczasowego obiektu budowlanego na okres 180 dni, wybudowanego na działce nr [...] i częściowo na działce nr [...], położonej przy ul. [...] w [...]. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał m. in., że obiekt został wybudowany w oparciu o zgłoszenie w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Nie doszło do żadnych istotnych odstępstw od zgłoszenia przy wykonaniu inwestycji. Organ architektury uznał inwestycję za zgodną z zapisami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Postępowanie jest zatem bezprzedmiotowe.