Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.514.2024.2.DS
Dofinansowanie (dotacja) otrzymywane przez Wnioskodawcę w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” nie stanowi podstawi opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy, zaś działania, które będzie Wnioskodawca przeprowadzać w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” nie są opodatkowane podatkiem VAT. Dofinasowanie (dotacja) otrzymywane przez Wnioskodawcę w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” stanowi podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy, zaś działania, które będzie Wnioskodawca przeprowadzać w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” są opodatkowane podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe w części dotyczącej nieuznania dofinansowania w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1) oraz nieopodatkowania podatkiem VAT działań przeprowadzanych w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2) i nieprawidłowe w części dotyczącej nieuznania dofinansowania w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1) oraz nieopodatkowania podatkiem VAT działań przeprowadzanych w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·nieuznania dofinansowania za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy (pytanie oznaczonego we wniosku nr 1)
·nieopodatkowania podatkiem VAT działań przeprowadzanych w ramach realizacji Projektu (pytanie oznaczonego we wniosku nr 2).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 października 2024 r. (wpływ 5 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A (dalej również jako A lub Wnioskodawca) jest spółką akcyjną, w której jedynym akcjonariuszem jest (…).
A zajmuje się działalnością wpisującą się w (…).
A jest podmiotem prawa publicznego, której zadaniem nie jest maksymalizacja zysku lecz rzetelne i gospodarne zarządzanie powierzonymi jej środkami finansowymi w celu realizacji zadań wpisujących się w (…).
A figuruje w rejestrze VAT jako czynny podatnik VAT.
Opis Projektu
A wraz z innymi podmiotami bierze udział w projekcie (…) (dalej jako Projekt) jako Partner. Liderem konsorcjum jest Fundacja B. Projekt polega na podejmowaniu działań ukierunkowanych na wsparcie mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw (dalej jako MMŚP) w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014. Fundacja oraz partnerzy, w tym A, w ramach Projektu będą działać jako X. (...).
W celu realizacji Projektu Wnioskodawca zawiązał wraz z (…) innymi podmiotami konsorcjum. Zadaniem A w ramach konsorcjum jest (…). Projekt jest finansowany bezpośrednio ze środków (…) oraz ze środków (…). Rozliczenia wewnątrz konsorcjum oraz komunikację z (…) oraz (…) koordynuje Lider konsorcjum.
Poprzez utworzenie ośrodka X oraz zawarcie umowy konsorcjum nie doszło do założenia odrębnego podmiotu. Partnerstwo określa zasady współpracy dla realizacji wskazanego Projektu.
Głównym celem Projektu jest (…).
Aby to osiągnąć Wnioskodawca, a także Lider oraz pozostali partnerzy podejmą działania, które będą polegać na: (…).
Cele zostaną osiągnięte przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań cyfrowych.
Cele Projektu to: (…).
Działania na rzecz MMŚP zaplanowane i finansowane w Projekcie są realizowane nieodpłatnie. Projekt w całości jest finansowany z dotacji od instytucji publicznych – 50% dotacji otrzymano od (…). Pozostałe 50% jest przekazywane przez (…). Dotacja przyznawana jest bezpośrednio na wykonanie określonych w umowach grantowych pakietów roboczych. Fundacja oraz pozostali uczestnicy konsorcjum — Partnerzy określeni są w umowach jako Beneficjenci.
Uszczegóławiając – dotowane działania zmierzające do realizacji Projektu są podzielone na 6 pakietów roboczych (Work packages – WP):
WP1. (…)
WP2. (…)
WP3. (…)
WP4. (…)
WP5. (…)
WP6. (…)
WP1. (…)
Celem tego pakietu roboczego jest (…).
WP2. (…)
Celem tego pakietu roboczego jest (…).
WP3. (…)
Celem tego pakietu roboczego jest (…).
WP4. (…)
Celem tego pakietu roboczego jest (…).
WP5. (…)
Celem tego pakietu roboczego jest (…).
WP6. (…)
Celem tego pakietu roboczego jest (…).
WP6 wymaga od uczestników m.in. (…).
A wykonuje działania objęte pakietami WP1, WP3, WP4 i WP6.
Działania A w ramach pakietu WP1 to działania związane z (…).
Działania A w ramach pakietu WP3 to (…).
Działania A w ramach WP4 obejmują (…).
W ramach WP4 przewidziano określoną liczbę świadczeń, które A będzie docelowo realizować na rzecz odbiorców (MMŚP). Odbiorcy ci nie są konkretnie zidentyfikowani. Brak realizacji działań w przewidzianym w umowie zakresie może spowodować konieczność zwrotu części dofinansowania. Przy czym nie jest tak, że brak wykonania, któregoś z założonych działań spowoduje obniżenie dofinansowania o ściśle wskazaną we wniosku, konkretną wartość. We wniosku zostały wskazane i wycenione przykładowe usługi, jednak ostateczne aktywności jakie zostaną wykonane zależą od analizy potrzeb beneficjenta, tj. MMŚP. Kwestia ewentualnego zwrotu części dofinansowania będzie rozpatrywana w indywidualny sposób. Wartości dofinansowania nie da się ściśle podzielić na świadczenia – które w dodatku będą realizowane tylko w zakresie WP1, WP3, WP4 i WP6.
Działania A w ramach WP6 obejmują (…).
Podkreślenia wymaga, że działania w ramach WP1 i WP6 – w ogóle nie będą skierowane do indywidualnych odbiorców. Zasadniczo rezultaty w ramach WP6 będą powszechnie dostępne (…). Pakiety WP3 i WP4 zawierają działania wykonywane przez A na rzecz MMŚP (Odbiorów).
Nadmienić należy, że A część działań w ramach Projektu, zwłaszcza WP6, podjęłaby nawet bez otrzymania dofinansowania. Aktywności podejmowane w ramach WP6, tj. (…), pokrywa się bowiem z charakterem działalności i misją A.
Szczegółowo spodziewane skutki i rezultaty Projektu dotyczą X jako całości.
Kluczowe wskaźniki wykonania Projektu są oparte o szereg kryteriów, które będą oceniane przez instytucje przyznające dofinansowania, to: (…).
Projekt na różnych etapach powinien przynieść szereg wymiernych rezultatów, których spełnienie będzie kontrolowane przez Lidera konsorcjum: (…).
Wykonywanie Projektu wymaga od partnerów konsorcjum: (…).
Wsparcie realizowane w ramach Projektu na rzecz MMŚP jest dla nich całkowicie bezpłatne.
Ponieważ dotacja zgodnie z umową grantową przeznaczona jest do finansowania pakietów roboczych i jest wypłacana przed udzieleniem wsparcia na rzecz MMŚP – w momencie otrzymania dotacji A nie jest w stanie precyzyjnie określić jakiego typu i o jakim charakterze działanie zostanie wykonane na rzecz Odbiorcy – MMŚP. A otrzymując pulę środków nie jest w stanie zidentyfikować także konkretnego podmiotu, na rzecz którego to później zostaną wykonane działania wspierające w ramach realizacji Projektu.
Dofinansowanie jest udzielane na działanie (Projekt) jako całość.
Umowy o dofinansowanie przewidują łącznie dotację na finansowanie 100% kosztów kwalifikowanych Projektu. Cała wartość Projektu (kosztów kwalifikowanych) to (…). Połowa pochodzi z dotacji od (…), połowa od (…).
Budżet Projektu jest podzielony na części odnoszące się do poszczególnych pakietów roboczych (WP). Dalej budżet jest dzielony na poszczególnych Partnerów i poszczególne rodzaje wydatków niezbędnych do realizacji Projektu (wydatki osobowe, podwykonawcy, diety i podróże, wyposażenie, inne towary/usługi, narzut kosztów pośrednich). Jeżeli A nie poniesie przewidzianego kosztu, to w tej części dofinansowanie powinno być zwrócone.
Część dotacji otrzymanej przez A jest przeznaczona na szereg czynności związanych z komunikacją i promocją Projektu oraz jego zarządzaniem i rozliczaniem. Budżet jest dzielony na poszczególnych Partnerów i poszczególne rodzaje wydatków niezbędnych do realizacji Projektu (wydatki osobowe, podwykonawcy, diety i podróże, wyposażenie, inne towary/usługi, narzut kosztów pośrednich).
Dotacja nie stanowi pokrycia wartości konkretnego wsparcia na rzecz MMŚP, lecz stanowi ogólną jednolitą dotację mającą finansować ogół działań Projektu, zatem A, która odpowiada także za (…), nie jest w stanie w sposób zindywidualizowany i policzalny wskazać na związek dotacji z wykonaniem danego wsparcia.
Lider konsorcjum, tj. Fundacja B, w toku konsultacji uzyskał (…).
Takie stanowisko znalazło potwierdzenie we (…).
Podobne stanowisko zostało wyrażone w publicznie dostępnym dokumencie „Frequently Asked Question s European Digital lnnovation Hubs Version 6.1 – 12 October 2023”. Dokument ten dotyczy dotacji związanymi z projektami X, został wydany przez Dyrekcję Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii – pod adresem: (...).
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Pytanie 1:
Jakie konkretnie czynności są podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP1”? Prosimy precyzyjnie wskazać na czym polega ten pakiet roboczy, jakie czynności są wykonywane w ramach tego pakietu roboczego w zakresie odnoszącym się do Wnioskodawcy (działania realizowane przez Wnioskodawcę w zakresie dofinansowań otrzymanych przez Wnioskodawcę).
Odpowiedź 1:
Działania A w ramach pakietu WP1 to działania związane z (…).
A wykonuje czynności (…).
Pytanie 2:
Jakie konkretnie czynności są podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP3”? Prosimy precyzyjnie wskazać na czym polega ten pakiet roboczy, jakie czynności są wykonywane w ramach tego pakietu roboczego w zakresie odnoszącym się do Wnioskodawcy (działania realizowane przez Wnioskodawcę w zakresie dofinansowań otrzymanych przez Wnioskodawcę).
Odpowiedź 2:
Działania A w ramach pakietu WP3 to (…). Będą to (…).
Pytanie 3:
Czy czynności wykonywane w ramach pakietu roboczego „WP3” są wykonywane przez Wnioskodawcę wyłącznie na rzecz MMŚP, czy ww. pakiet roboczy zawiera również czynności, które nie są skierowane do indywidualnych odbiorców? Prosimy wskazać, które czynności (wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 2) są wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz MMŚP, a które nie są skierowane do indywidualnych odbiorców.
Odpowiedź 3:
Czynności podejmowane w WP3 są skierowane wyłącznie do indywidualnego odbiorcy z sektora MMŚP. Projekt zakłada wsparcie sektora MMŚP w oparciu o pomoc de minimis.
Pytanie 4:
Na czym konkretnie polega wsparcie udzielane przez Wnioskodawcę MMŚP w ramach pakietu roboczego „WP3”?
Odpowiedź 4:
Poprzez udział w działaniach pakietu roboczego WP3, określonych powyżej, przedsiębiorca uzyskuje (…).
Pytanie 5:
W jaki sposób są wyłaniani Odbiorcy (MMŚP) w ramach pakietu roboczego „WP3”?
Odpowiedź 5:
Nabór do Projektu jest prowadzony w sposób ciągły. A udostępnia informacje o swojej ofercie w ramach (…) na swojej stronie internetowej oraz stronie Projektu prowadzonej przez Lidera. Warunkiem uczestnictwa w Projekcie jest pozytywna weryfikacja sektora przedsiębiorcy (tj. MMŚP) oraz możliwość korzystania z pomocy de minimis. Rekrutacja będzie się odbywała poprzez formularz na stronie głównej, jak również drogą elektroniczną (mailową).
Pytanie 6:
Czy z Odbiorcami (MMŚP) są zawierane umowy w ramach pakietu roboczego „WP3”? Jeśli tak, to na jakich zasadach umowy te są zawierane oraz co jest ich przedmiotem?
Odpowiedź 6:
Wsparcie odbywa się na podstawie Umowy (…). Umowa jest podpisywana trójstronnie pomiędzy przedsiębiorcą, A jako podmiotem świadczącym wsparcie i Liderem konsorcjum, tj. Fundacją B.
Konieczność podpisania Umowy wynika z dokumentacji konkursowej (…) i wskazuje precyzyjnie, jak ma wyglądać proces realizacji wsparcia i udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcy z sektora MMŚP, którym Lider i A (jako partner konsorcjum), a zarazem podmiot świadczący wsparcie, są związani. Z każdym przedsiębiorcą korzystającym ze wsparcia w ramach Projektu (…) jest podpisywana oddzielna umowa (przez Lidera) oraz Partnera, którego dotyczy wsparcie. Przedmiotem Umowy jest określenie warunków na jakich udzielane jest wsparcie, tj. harmonogram czasowy wsparcia, wartość wsparcia, dane osób zaangażowanych w realizację wsparcia wraz z ich kwalifikacjami oraz pełnionymi rolami oraz udzielenie pomocy de minimis.
Pytanie 7:
Czy czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP3” świadczy Wnioskodawca jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe? Jeśli tak, to na podstawie których konkretnie przepisów?
Odpowiedź 7:
A nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Pytanie 8:
Czy czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP3” świadczy Wnioskodawca jako uczelnia, jednostka naukowa Polskiej Akademii Nauk lub instytut badawczy? Prosimy wskazać.
Odpowiedź 8:
A nie świadczy usług jako uczelnia – A nie jest uczelnią, ani jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, ani instytutem badawczym.
Pytanie 9:
Czy czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP3” stanowią usługi w zakresie kształcenia/wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT?
Odpowiedź 9:
Wsparcie świadczone przez A nie stanowi usług w zakresie kształcenia/wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.
Pytanie 10:
Czy podejmując czynności w ramach pakietu roboczego „WP3” Wnioskodawca jest podmiotem, który uzyskał akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów tę akredytację Wnioskodawca uzyskał oraz czy przedmiotowe czynności są nią objęte?
Odpowiedź 10:
A nie jest podmiotem akredytowanym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Pytanie 11:
Jaki cel realizują wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w ramach pakietu roboczego „WP3”, co jest efektem ich wyświadczenia? Jakie są oczekiwania Odbiorców (MMŚP) w odniesieniu do przedmiotowych czynności?
Odpowiedź 11:
Celem Projektu jest (…). Cel ten jest realizowany przez A między innymi w ramach czynności objętych pakietem WP3. Wsparcie udzielane przedsiębiorcom w ramach działania WP3 polega na (…).
Pytanie 12:
Jakie umiejętności zdobywają Odbiorcy (MMŚP) czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP3”?
Odpowiedź 12:
Odbiorcy czynności podejmowanych w ramach pakietu roboczego WP3 uzyskają (…).
Pytanie 13:
Czy wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w ramach pakietu roboczego „WP3” stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT?
Odpowiedź 13:
Wykonywane przez A czynności w ramach pakietu roboczego WP3 nie stanowią usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.
Pytanie 14:
Czy wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w ramach pakietu roboczego „WP3” są wykonywane w ramach szkolenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego osób tego potrzebujących?
Odpowiedź 14:
Wykonywane przez A czynności w ramach pakietu roboczego WP3 nie są wykonywane w ramach szkolenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego osób tego potrzebujących.
Pytanie 15:
Czy wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w ramach pakietu roboczego „WP3” są nauczaniem mającym na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych?
Odpowiedź 15:
Wykonywane przez A czynności w ramach pakietu roboczego WP3 nie są nauczaniem mającym na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
Pytanie 16:
Czy wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w ramach pakietu roboczego „WP3” pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem ich Odbiorców?
Odpowiedź 16:
Wykonywane przez A czynności w ramach pakietu roboczego WP3 nie pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem Odbiorców wsparcia. Wsparcie świadczone przez A ma uniwersalny charakter, a kompetencje pozyskane w ramach szkoleń mogą mieć zastosowanie w różnych branżach.
Pytanie 17:
Czy wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w ramach pakietu roboczego „WP3” prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach? Jeśli tak, to należy wskazać dokładną podstawę prawną, tj. konkretne przepisy wraz z nazwą aktów prawnych, z których wynikają te formy i zasady. Przepisy te prosimy wskazać z uwzględnieniem Odbiorców tych czynności.
Odpowiedź 17:
Wykonywane przez A czynności w ramach pakietu roboczego WP3 nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Pytanie 18:
Czy Wnioskodawca posiada stosowną dokumentację potwierdzającą, że źródłem finansowania wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności w ramach pakietu roboczego „WP3” są środki publiczne?
Odpowiedź 18:
Czynności podejmowane przez A w ramach pakietu roboczego WP3, jak również wszystkie inne czynności realizowane przez wszystkich konsorcjantów (…) są finansowane ze środków publicznych na podstawie umów projektowych. Projekt w całości jest finansowany z dotacji od instytucji publicznych – 50% dotacji otrzymano od (…). Pozostałe 50% jest przekazywane przez (…). Dotacja przyznawana jest bezpośrednio na wykonanie określonych w umowach grantowych pakietów roboczych.
Pytanie 19:
Jakie konkretnie czynności są podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP4”? Prosimy precyzyjnie wskazać na czym polega ten pakiet roboczy, jakie czynności są wykonywane w ramach tego pakietu roboczego w zakresie odnoszącym się do Wnioskodawcy (działania realizowane przez Wnioskodawcę w zakresie dofinansowań otrzymanych przez Wnioskodawcę).
Odpowiedź 19:
Działania A w ramach WP4 obejmują (…).
Pytanie 20:
Czy czynności wykonywane w ramach pakietu roboczego „WP4” są wykonywane przez Wnioskodawcę wyłącznie na rzecz MMŚP, czy ww. pakiet roboczy zawiera również czynności, które nie są skierowane do indywidualnych odbiorców? Prosimy wskazać, które czynności (wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 19) są wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz MMŚP, a które nie są skierowane do indywidualnych odbiorców.
Odpowiedź 20:
Czynności podejmowane w WP4 są skierowane wyłącznie do indywidualnego odbiorcy z sektora MMŚP. Projekt zakłada wsparcie sektora MMŚP w oparciu o pomoc de minimis.
Pytanie 21:
Na czym konkretnie polega wsparcie udzielane przez Wnioskodawcę MMŚP w ramach pakietu roboczego „WP4”?
Odpowiedź 21:
Poprzez udział w działaniach pakietu roboczego WP4, określonych powyżej, przedsiębiorca uzyskuje (…).
Pytanie 22:
W jaki sposób są wyłaniani Odbiorcy (MMŚP) w ramach pakietu roboczego „WP4”?
Odpowiedź 22:
Nabór do Projektu jest prowadzony w sposób ciągły. A udostępnia informacje o swojej ofercie w ramach (…) na swojej stronie internetowej oraz stronie Projektu prowadzonej przez Lidera. Warunkiem uczestnictwa w Projekcie jest pozytywna weryfikacja sektora przedsiębiorcy (tj. MMŚP) oraz możliwość korzystania z pomocy de minimis. Rekrutacja będzie się odbywała poprzez formularz na stronie głównej, jak również drogą elektroniczną (mailową).
Pytanie 23:
Czy z Odbiorcami (MMŚP) są zawierane umowy w ramach pakietu roboczego „WP4”? Jeśli tak, to na jakich zasadach umowy te są zawierane oraz co jest ich przedmiotem?
Odpowiedź 23:
Wsparcie odbywa się na podstawie Umowy (…). Umowa jest podpisywana trójstronnie pomiędzy przedsiębiorcą, A jako podmiotem świadczącym wsparcie i Liderem konsorcjum, tj. Fundacją B.
Konieczność podpisania Umowy wynika z dokumentacji konkursowej (…) i wskazuje precyzyjnie, jak ma wyglądać proces realizacji wsparcia i udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcy z sektora MMŚP, którym Lider i A jako partner konsorcjum, a zarazem podmiot świadczący wsparcie są związani. Z każdym przedsiębiorcą korzystającym z oferty (…) jest podpisywana oddzielna umowa (przez Lidera) oraz Partnera, którego oferty dotyczy. Przedmiotem Umowy jest określenie warunków na jakich udzielane jest wsparcie, tj. harmonogram czasowy wsparcia, wartość wsparcia, dane osób zaangażowanych w realizację wsparcia wraz z ich kwalifikacjami oraz pełnionymi rolami oraz udzielenie pomocy de minimis.
Pytanie 24:
Jakie konkretnie czynności są podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach pakietu roboczego „WP6”? Prosimy precyzyjnie wskazać na czym polega ten pakiet roboczy, jakie czynności są wykonywane w ramach tego pakietu roboczego w zakresie odnoszącym się do Wnioskodawcy (działania realizowane przez Wnioskodawcę w zakresie dofinansowań otrzymanych przez Wnioskodawcę).
Odpowiedź 24:
Działania A w ramach WP6 obejmują (…).
Pytanie 25:
Czy otrzymywane przez Wnioskodawcę dofinansowanie (dotacja od (…)) może być przez Wnioskodawcę przeznaczona na inny cel niż realizacja Projektu w zakresie pakietów roboczych „WP1”, „WP3”, „WP4” oraz „WP6”? Czy otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie może być przeznaczone na ogólną działalność Wnioskodawcy?
Odpowiedź 25:
Dofinansowanie otrzymywane przez A może być przeznaczone wyłącznie na pokrycie wydatków ponoszonych w związku z realizacją działań w ramach Projektu w zakresie pakietów roboczych (Work packages – WP) oznaczonych we wniosku numerami WP1, WP3, WP4 oraz WP6. Dofinansowanie nie może być przeznaczone na ogólną działalność A.
Pytanie 26:
W jaki sposób zostanie ostatecznie skalkulowana kwota dofinansowania otrzymanego przez Wnioskodawcę? Czy dofinansowanie będzie skalkulowane odrębnie dla każdego z pakietów roboczy? Od spełnienia jakich warunków jest uzależniona jego wysokość?
Odpowiedź 26:
Kwota dofinansowania jest określona w szczegółowym budżecie przewidzianym w umowie o dofinansowanie. Budżet jest podzielony na części odnoszące się do poszczególnych WP.
Budżet określa kwoty wydatków kwalifikowanych, jakie mogą być poniesione w ramach realizacji Projektu – m.in. koszty osobowe, podwykonawstwo, delegacje, wyposażenie, inne towary, prace lub usługi (zewnętrzne). Wartości (limity) kosztów kwalifikowanych są określone i wyliczone w budżecie. Wysokość poszczególnych pozycji w budżecie Projektu została obliczona szacunkowo (jest to wysokość prognozowana). Podczas realizacji Projektu będzie następowała weryfikacja wydatków – tego czy zostały poniesione zgodnie z przepisami prawa, warunkami umowy o dofinansowanie. Weryfikowana będzie zwłaszcza celowość wydatków – tego czy dany wydatek został poniesiony w związku realizacją Projektu, czy jest niezbędny do realizacji Projektu, czy spełnia warunki określone w programie, a także fakt poniesienia wydatku w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny i czy został należycie udokumentowany. Poniesienie wydatku, który nie będzie spełniał powyższych wymogów – zostanie uznany za niekwalifikowany (niewłaściwy/niecelowy), będzie powodowało zmniejszenie wysokości dofinasowania.
Pytanie 27:
Czy ostateczna wysokość otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania w ramach pakietu roboczego „WP3” jest uzależniona od liczby Odbiorców (MMŚP) korzystających ze wsparcia w ramach tego pakietu roboczego, bądź liczby przeprowadzonych działań? Prosimy wskazać.
Odpowiedź 27:
Wysokość otrzymanych przez A dofinasowań (dotacji otrzymanych od (…)) w ramach działania WP3 jest przewidziana w umowie. Wysokość wynika z prognozowanej wysokości wydatków, jakie będą poniesione w ramach realizacji WP3.
Wysokość dofinansować nie jest uzależniona od liczby Odbiorców (MMŚP) korzystających ze wsparcia w ramach tego działania.
Zakres działań w ramach WP3 najprawdopodobniej może ulec zmianie (modyfikacji) – adekwatnie do sytuacji na rynku w zakresie cyfryzacji.
W ramach WP3 przewidziano określoną orientacyjną liczbę świadczeń, które A powinna docelowo zrealizować na rzecz odbiorców (MMŚP). Odbiorcy ci nie są konkretnie zidentyfikowani. Brak realizacji działań w przewidzianym w umowie zakresie (liczbie) może spowodować konieczność zwrotu części dofinansowania.
Przy czym nie jest tak, że świadczenia są ściśle wycenione i że brak wykonania któregoś z nich spowoduje obniżenie dofinansowania o ściśle wskazaną, konkretną (proporcjonalną) wartość. Kwestia ewentualnego zwrotu części dofinansowania będzie rozpatrywana w indywidualny sposób – najprawdopodobniej będzie oparta o zwrot części kosztów uznanych wtedy za niezasadne. Wartości dofinansowania w ramach WP3 nie da się ściśle podzielić na świadczenia.
Tak więc, w ostatecznym rozrachunku wysokość otrzymanych przez A dofinasowań (dotacji otrzymanych od (…)) w ramach działania WP3 nie jest uzależniona od liczby Odbiorców (MMŚP) korzystających ze wsparcia w ramach tego działania. Wysokość otrzymanych przez A dofinasowań nie jest także uzależniona od liczby przeprowadzonych działań.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że dotacje (dofinansowania) w ramach WP3 (tak jak w ramach całego Projektu) mają charakter zakupowy – są przeznaczone na wydatki niezbędne dla realizacji Projektu.
Pytanie 28:
Czy ostateczna wysokość otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania w ramach pakietu roboczego „WP4” jest uzależniona od liczby Odbiorców (MMŚP) korzystających ze wsparcia w ramach tego pakietu roboczego, bądź liczby przeprowadzonych działań? Prosimy wskazać.
Odpowiedź 28:
Wysokość otrzymanych przez A dofinasowań (dotacji otrzymanych od (…)) w ramach działania WP4 jest przewidziana z góry w umowie. Wysokość wynika z prognozowanej wysokości wydatków, jakie będą poniesione w ramach realizacji WP4.
Wysokość dofinansowań nie jest uzależniona od liczby Odbiorców (MMŚP) korzystających ze wsparcia w ramach tego działania.
Zakres działań w ramach WP4 najprawdopodobniej może ulec zmianie (modyfikacji) – adekwatnie do sytuacji na rynku w zakresie cyfryzacji. Taka modyfikacja zakresu działań w ramach WP4 nie spowoduje jednak zmiany wysokości dofinansowań.
W ramach WP4 przewidziano określoną orientacyjną liczbę świadczeń, które A powinna docelowo zrealizować na rzecz odbiorców (MMŚP). Odbiorcy ci nie są konkretnie zidentyfikowani. Brak realizacji działań w przewidzianym w umowie zakresie (liczbie) może spowodować konieczność zwrotu części dofinansowania.
Przy czym nie jest tak, że świadczenia są ściśle wycenione i że brak wykonania któregoś z nich spowoduje obniżenie dofinansowania o ściśle wskazaną, konkretną (proporcjonalną) wartość. Kwestia ewentualnego zwrotu części dofinansowania będzie rozpatrywana w indywidualny sposób – najprawdopodobniej będzie oparta o zwrot części kosztów uznanych wtedy za niezasadne. Wartości dofinansowania w ramach WP4 nie da się ściśle podzielić na świadczenia.
Tak więc, w ostatecznym rozrachunku wysokość otrzymanych przez A dofinasowań (dotacji otrzymanych od (…)) w ramach działania WP4 nie jest uzależniona od liczby Odbiorców (MMŚP) korzystających ze wsparcia w ramach tego działania. Wysokość otrzymanych przez A dofinasowań nie jest także uzależniona od liczby przeprowadzonych działań.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że dotacje (dofinansowania) w ramach WP4 (tak jak w ramach całego Projektu) mają charakter zakupowy – są przeznaczone na wydatki niezbędne dla realizacji Projektu.
Pytania
1.Czy dofinansowanie (dotacja) otrzymywane przez Wnioskodawcę będzie stanowić podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług?
2.Czy działania, które A będzie przeprowadzać w ramach realizacji Projektu będą opodatkowane podatkiem VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
1.Dofinansowanie (dotacje) otrzymywane przez Wnioskodawcę nie będzie stanowić podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług.
2.Działania, które A będzie przeprowadzać w ramach realizacji Projektu nie będą opodatkowane podatkiem VAT.
Uzasadnienie Państwa stanowiska w sprawie
Brak opodatkowania dofinansowań (dotacji)
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymywanie świadczenia w postaci dofinansowania lub finansowania Projektu nie będzie stanowiło podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie nie będące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Przywołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do „grona” usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.
Najistotniejszą regulacją w kontekście omawianej sprawy jest art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, stosownie do którego, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Przepis ten nakazuje wliczać dofinansowanie do podstawy opodatkowania, ale tylko jeśli ma ono bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.
Kryterium uznania dofinansowania za stanowiące podstawę opodatkowania jest to, czy jest ono przyznawane w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu.
Istotnym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”. W tym celu odwołać się należy do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des products wallons ASBL v Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners od Customs and Excise, w skrócie KNW).
W wyroku C-184/00, Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną, należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena, jaką płaci nabywca, musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, że dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy, by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W tym kontekście warto przywołać fragment dokumentu „Frequently Asked Questions European Digital lnnovation Hubs Version 6.1 – 12 October 2023”. Dokument ten dotyczy dotacji związanych z projektami X, został wydany przez Dyrekcję Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii i jest publicznie dostępny pod adresem: (...).
Na pytanie:
„C23. Czy dotacje przyznawane w ramach X powinny być postrzegane jako niezwiązane bezpośrednio z żadnymi dostawami dla celów podatku VAT?”
Odpowiedziano:
„(...) Jak ustalono w wezwaniu do składania wniosków –X świadczy usługi bezpłatnie (lub po obniżonej cenie) na rzecz osób trzecich, a jego działalność jest dotowana częściowo przez Komisję, a częściowo przez państwo członkowskie, w którym się znajduje. W wezwaniu wymagamy wykazu cen w celu określenia wartości otrzymanej usługi (dla celów pomocy państwa), a ponieważ rzeczywista cena będzie wynosić 0 lub przynajmniej cenę obniżoną, nie możemy uznać jej za cenę transakcji, a zatem nie podlega opodatkowaniu. Jeśli państwo członkowskie chce opodatkować subsydia, powinno mieć możliwość zakwalifikowania subsydium jako świadczenia strony trzeciej w celu uzasadnienia swojego stanowiska. Takie stanowisko można jednak utrzymać tylko wtedy, gdy określona część otrzymanych subsydiów jest przypisana do konkretnej dostawy dokonanej w oparciu o wcześniej ustalone kryteria” [tłum. Lider Konsorcjum].
Powyższy pogląd powinien być brany pod uwagę w rozpatrywanej sprawie. Wnioskodawca pragnie nadmienić, że takie samo stanowisko zostało przedstawione (…).
W rozpatrywanej sytuacji, dofinasowanie Projektu, przyznawane ze środków publicznych, stanowi refundację poniesionych przez A kosztów kwalifikowanych. Nie jest to tym samym wynagrodzeniem dla A za świadczone usługi, a jedynie formą finansowania Projektu. Dotacja dotyczy bezpośrednio realizowanego przez A Projektu i ma w istocie charakter zakupowy – przeznaczona jest zatem na wydatki niezbędne do wykonania działań projektowych.
W chwili przyznawania dofinansowania, odbiorcy finalnego wsparcia (którymi będę MMŚP) są niesprecyzowani, niemożliwy jest również do opisania dokładny przedmiot działań jakie A podejmie na rzecz MMŚP celem udzielenia wsparcia. Dofinansowanie od (…) nie jest korelatem usług i nie jest wypłacane tylko w razie ich świadczenia; dofinansowanie nie zależy również kwotowo od liczby usług. W szczególności, w ramach WP6, A podejmuje czynności na rzecz poprawnej i efektywnej realizacji Projektu. Są to działania (…) skierowane do niekonkretyzowanego grona odbiorców.
Warto w tym miejscu przywołać Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 28 lipca 2021 r., sygn.: I SA/Bk 283/21 (wyrok prawomocny), w którym w niemal tożsamym stanie faktycznym sąd stwierdził, iż:
„Dla ujęcia kwoty dotacji w wartości podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u. nie jest wystarczające to, że dotacja przeznaczona jest na konkretne zadania wykonywane w ramach projektu polegającego na wsparciu przedsiębiorstw typu startup, które są ostatecznymi beneficjentami, usługobiorcami, którzy nie muszą płacić za świadczone im usługi, gdyż ich cena zostaje pokryta przez osobę trzecią, tj. PARP. Wprawdzie poprzez sfinansowanie kosztów tych usług, stanowiących koszty kwalifikowane, ich odbiorcy – przedsiębiorcy, nie uiszczali kwoty należnej – ceny świadczenia, to jednak otrzymana dotacja nie miała bezpośredniego wpływu na cenę. Stanowi ona bowiem ogólną kwotę na pokrycie wszystkich kosztów realizacji Projektu, niezależnie od faktu bieżącego jej podziału wewnętrznego pomiędzy Lidera i Partnerów Projektu. Powiązanie pomiędzy dotacją a ceną usługi dla beneficjenta, które rodziłoby konieczność zwiększenia obrotu dla celów opodatkowania VAT, zachodziłoby wówczas, jeśli dotacja byłaby kalkulowana jednostkowo oraz przekazywana z określeniem szczegółowego przeznaczenia. W realiach niniejszej sprawy taka kalkulacja jest niemożliwa, m.in. z tego względu, że jak podkreśla autor skargi, w ramach kosztów Projektu przewidziane są działania skierowane do nieokreślonego kręgu adresatów, np. akcje informacyjno-promocyjne lub też działania związane stricte z obsługą administracyjno-finansową Projektu”.
W rozpatrywanym przypadku dofinansowania (od (…)) nie są kalkulowane jednostkowo. Ponadto w Projekcie są podejmowane działania skierowane do nieokreślonego kręgu adresatów, zwłaszcza w ramach WP6.
W wyżej cytowanym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku wskazano również, że:
„Dla ujęcia kwoty dotacji w wartości podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u. nie jest wystarczające to, że dotacja przeznaczona jest na konkretne zadania wykonywane w ramach projektu polegającego na wsparciu przedsiębiorstw typu startup. które są ostatecznymi beneficjentami, usługobiorcami, którzy nie muszą płacić za świadczone im usługi, gdyż ich cena zostaje pokryta przez osobę trzecią, tj. PARP. Wprawdzie poprzez sfinansowanie kosztów tych usług, stanowiących koszty kwalifikowane, ich odbiorcy – przedsiębiorcy, nie uiszczali kwoty należnej – ceny świadczenia, to jednak otrzymana dotacja nie miała bezpośredniego wpływu na cenę. Stanowi ona bowiem ogólną kwotę na pokrycie wszystkich kosztów realizacji Projektu, niezależnie od faktu bieżącego jej podziału wewnętrznego pomiędzy Lidera i Partnerów Projektu. Powiązanie pomiędzy dotacją a ceną usługi dla beneficjenta, które rodziłoby konieczność zwiększenia obrotu dla celów opodatkowania VAT, zachodziłoby wówczas, jeśli dotacja byłaby kalkulowana jednostkowo oraz przekazywana z określeniem szczegółowego przeznaczenia. W realiach niniejszej sprawy taka kalkulacja jest niemożliwa, m.in. z tego względu, że jak podkreśla autor skargi, w ramach kosztów Projektu przewidziane są działania skierowane do nieokreślonego kręgu adresatów, np. akcje informacyjno-promocyjne lub też działania związane stricte z obsługą administracyjno-finansową Projektu”.
Otrzymane dofinansowanie od instytucji publicznych będzie przeznaczone wyłącznie na realizację zadań wskazanych w pakietach roboczych (tj. WP1-6) i nie będzie stanowiło dopłaty do ceny. Środki te nie mogą być wydatkowane na cele inne niż wyznaczone. Nie ma możliwości przekazania beneficjentom Projektu dotacji w formie pieniężnej, w związku z czym Wnioskodawca nie będzie pośrednikiem przekazującym część dofinansowania.
Skoro więc, otrzymywana dotacja nie jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (np. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), jednocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, taka dotacja nie podlega podatkowi VAT.
Ponadto w wyroku o sygnaturze I FSK 1600/19 z 2 lipca 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał spór ze skargi kasacyjnej związanej z interpretacją w sprawie o najbardziej zbieżnym stanie faktycznym do tego, przedstawionego w niniejszym wniosku. We wniosku został przedstawiony stan faktyczny, w którym wskazano, że wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Jest spółka akcyjną, której jedynym akcjonariuszem jest Województwo. Prowadzi działalność statutową odpłatną (usługi najmu, usługi doradcze, usługi szkoleniowe) i działalność nieodpłatną w ramach realizowanych projektów finansowanych z UE i budżetu państwa (usługi informacyjne, usługi doradcze i usługi szkoleniowe). W ramach konkursu prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w Programie (...), finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie z Funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa. Wniosek został wybrany do dofinansowania i stosowna umowa o dofinansowanie została podpisana pomiędzy spółką a PARP. Podobnie jak w niniejszym wniosku, zdaniem A kwota dofinansowania (dotacja) nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT.
Sąd, przyznając rację wnioskodawcy w przytoczonej sprawie, w rozstrzygnięciu stwierdził, że otrzymanego przez stronę skarżącą dofinasowania, które jest przeznaczone na pokrycie wydatków (kosztów) związanych z realizacją projektu, a w jego ramach na wykonanie określonych usług, za które uczestnik projektu nie musi już ponosić żadnych kosztów, nie można uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach tego projektu – w konsekwencji nie stanowi ono podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Ponadto należy zaznaczyć, że ocena realizacji Projektu będzie oceniana w całościowy sposób. Ocena ta będzie oparta o szereg wskaźników, które nie ograniczają się do ilości zrealizowanych świadczeń. Ponadto, Projekt na różnych etapach powinien przynieść szereg wymiernych rezultatów, których spełnienie będzie kontrolowane. Stąd nie można powiedzieć, że dofinansowania są udzielane bezpośrednio na wykonanie konkretnych świadczeń.
W tym samym Projekcie, w ramach rozpoznania skargi Lidera Projektu Fundacji B na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (…) Wojewódzki Sąd Administracyjny (…) w wyroku z (…) wydanym w sprawie sygn. akt (…), uchylając zaskarżoną interpretację uznał, że (…).
Fakt, że uczestnik Projektu nie ponosi kosztów świadczonych w ramach Projektu usług, nie ma większego wpływu na ocenę, czy dotacja stanowi obrót w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u., czy też nie. Istotne jest bowiem to, czy ma ona bezpośredni wpływ na cenę danej usługi.
Otrzymana przez A dotacja nie spełnia więc przesłanki określonej w art. 29a ust. 1 u.p.t.u., tj. nie wpływa bezpośrednio na cenę usługi świadczonej przez A. Sama okoliczność, ze dotacja wypłacana jest A w celu umożliwienia świadczenia usług (…) (i innych) na rzecz beneficjentów, nie implikuje jeszcze jej bezpośredniego wpływu na cenę.
Podsumowując dotacje mają na celu zrealizowanie całości Projektu, nie dają się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Brak opodatkowania czynności wykonywanych przez A
Działania podejmowane przez A w ramach Projektu stanowią jedną całość. Biorąc całościowo, nie można ich określić jako usług. Świadczenie usług charakteryzuje się bowiem wystąpieniem dwóch podmiotów w określonej roli, wykonawcy i odbiorcy świadczenia. Z uwagi na szeroki zakres Projektu, za świadczenia nie można uznać zwłaszcza działań podejmowanych w ramach WP1 i WP6. Skoro zaś tych działań nie można wyłączyć z Projektu (traktowanego jako jedna całość), to należy uznać, że Projekt nie stanowi świadczenia usług (czynności opodatkowanych podatkiem VAT).
Dodatkowo, A zwraca uwagę, że wykonywanie Projektu wpisuje się w jej działalność statutową, która obejmuje w szczególności podejmowanie działań (…). Wykonywanie Projektu jest zaś w całości finansowane ze środków publicznych (dofinansowania od (…)). Odbiorcy działań (MMŚP – w ramach WP2-WP5) nie będą uiszczać żadnych należności.
Nawet gdyby w rozpatrywanym stanie faktycznym doszukiwać się świadczenia usług ze strony A, to należy mieć na uwadze nieodpłatny charakter działań w ramach Projektu (z perspektywy odbiorców, tj. MMŚP) oraz to, że działania te wpisują się w statutową działalność A. Stąd też stanowisko Wnioskodawcy, działania, które A przeprowadza w ramach realizacji Projektu, nie są opodatkowane podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe w części dotyczącej nieuznania dofinansowania w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1) oraz nieopodatkowania podatkiem VAT działań przeprowadzanych w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2) i nieprawidłowe w części dotyczącej nieuznania dofinansowania w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1) oraz nieopodatkowania podatkiem VAT działań przeprowadzanych w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2).
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do „grona” usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.
Należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
·w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia;
·świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Należy podkreślić, że oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to – co do zasady - niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności.
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
Pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
Należy podkreślić, że przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą.
Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w Dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
TSUE, w wyroku z 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG wskazał, że „(…) w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stornami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT (zob. wyrok z dnia 29 października 2009 r. w sprawie C-246/08 Komisja przeciwko Finlandii, Zb. Orz. s. I-10605, pkt 43). W tym świetle świadczenie usługi następuje »odpłatnie« w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem »świadczenie usług dokonywane odpłatnie« w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z dnia 29 lipca 2010 r. w sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK, dotychczas nieopublikowany w Zbiorze, pkt 27 i przytoczone orzecznictwo)” (pkt 17-19).
W wyroku z 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon d’Or SARL przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances TSUE wskazał, że „(…) aby świadczenie usług mogło być uznane za »odpłatne« w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok w sprawach połączonych C-53/09 i C-55/09 Loyalty Management UK i Baxi Group, EU:C:2010:590, pkt 56)” (pkt 34).
Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Zatem, aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.
W oparciu o art. 29a ust. 1 ustawy:
Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Stosownie do art. 29a ust. 6 ustawy:
Podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Z treści tego przepisu wynika, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.
W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Artykuł 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy, według którego:
W odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Istotne zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy, jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.
W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des produits wallons ASBL przeciwko państwu belgijskiemu) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Limited przeciwko Commissioners of Customs and Excise).
W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W wyroku C-353/00 TSUE wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.
Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi podatkiem VAT.
Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.
Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega podatkowi VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można – i należy – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.
Z opisu sprawy wynika, że figurują Państwo w rejestrze VAT jako czynny podatnik VAT. Wraz z innymi podmiotami biorą Państwo udział w projekcie (…) (Projekt) jako Partner. Liderem konsorcjum jest Fundacja B. Projekt polega na podejmowaniu działań ukierunkowanych na wsparcie mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw (MMŚP) w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014. Fundacja oraz partnerzy, w tym Państwo, w ramach Projektu będą działać jako X. (...). W celu realizacji Projektu zawiązali Państwo wraz z innymi podmiotami konsorcjum. Poprzez utworzenie ośrodka X oraz zawarcie umowy konsorcjum nie doszło do założenia odrębnego podmiotu. Partnerstwo określa zasady współpracy dla realizacji wskazanego Projektu. Działania na rzecz MMŚP zaplanowane i finansowane w Projekcie są realizowane nieodpłatnie. Projekt w całości jest finansowany z dotacji od instytucji publicznych – 50% dotacji otrzymano od (…). Pozostałe 50% jest przekazywane przez (…). Dotacja przyznawana jest bezpośrednio na wykonanie określonych w umowach grantowych pakietów roboczych. Fundacja oraz pozostali uczestnicy konsorcjum — Partnerzy określeni są w umowach jako Beneficjenci. Dotowane działania zmierzające do realizacji Projektu są podzielone na 6 pakietów roboczych (Work packages – WP): WP1. (…); WP2. (…); WP3. (…); WP4. (…); WP5. (…); WP6. (…). Państwo wykonują działania objęte pakietami WP1, WP3, WP4 i WP6.
Państwa wątpliwości dotyczą nieuznania dofinansowania za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy (pytanie oznaczonego we wniosku nr 1) oraz nieopodatkowania podatkiem VAT działań przeprowadzanych w ramach realizacji Projektu (pytanie oznaczonego we wniosku nr 2).
W odniesieniu do przedstawionych wątpliwości ponownie należy podkreślić, że dotacja podlega opodatkowaniu, jeżeli ma bezpośredni związek z ceną towaru/usługi świadczonej przez otrzymującego dotację. W takiej sytuacji przyjmuje się, że dotacja stanowi składnik tej ceny. Innymi słowy dotacja „uzupełnia” podstawę opodatkowania z tytułu dostawy towaru/usługi i jest opodatkowana na takich samych zasadach jak czynność, której dotyczy.
Bezpośredni związek dotacji z ceną (a więc cenotwórczy charakter) występuje w przypadku, gdy w sposób precyzyjny można określić jej wpływ na poziom ceny konkretnego towaru/usługi. Jest to możliwe w przypadku, gdy dotację można uznać za „korelat” świadczonej usługi lub dostarczanego towaru, tzn. gdy wypłacana jest tylko w razie świadczenia konkretnych usług lub dostawy konkretnego towaru, kwotowo również zależy od ilości świadczonych usług lub dostarczonych towarów. Także wtedy gdy dopłata ustalana jest jako określony procent poniesionych wydatków (określonej kategorii poniesionych wydatków), ma ona proste przełożenie na cenę świadczenia, gdy powoduje redukcję kwoty należnej od świadczeniobiorcy. W przypadku bowiem nieotrzymania dopłaty, odbiorca usług/towarów musiałby zapłacić cenę wyższą od oferowanej przez świadczeniodawcę, którego koszty (część kosztów) finansowana jest z zewnętrznego źródła.
Otrzymanie dofinansowania (dotacji, dopłaty) nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, ani też zdarzenia opodatkowanego. Dotacje (dopłaty) podlegają opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Dotacje, które stanowią dopłatę do ceny sprzedawanych towarów, czy świadczonych usług, są ściśle związane z daną usługą, czy towarem i podlegają opodatkowaniu.
Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy stwierdzić, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP1” oraz „WP6” nie stanowi wynagrodzenia za dokonanie przez Państwa dostawy towarów, ani wynagrodzenia za wykonanie przez Państwa usługi, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji nie zwiększa podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.
Natomiast otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” i „WP4” stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy zwiększając podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.
Jak wynika z opisu sprawy, celem pakietu roboczego „WP1” (…) jest (…). Państwa działania w ramach pakietu „WP1” to działania związane z (…). Wykonują Państwo czynności (…). Natomiast celem pakietu roboczego „WP6” (…) jest (…). WP6 wymaga od uczestników m.in. (…). Państwa działania w ramach „WP6” obejmują (…). Działania w ramach „WP1” i „WP6” w ogóle nie będą skierowane do indywidualnych odbiorców.
Zatem w odniesieniu do otrzymanego przez Państwa dofinansowania (dotacji od (…) oraz dotacji od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP1” oraz „WP6”, stwierdzić należy, że nie sposób przypisać tych kwot do konkretnego świadczenia realizowanego na rzecz uczestników Projektu, tj. Odbiorców (MMŚP). Jak wynika z opisu sprawy działania w ramach pakietów roboczych „WP1” oraz „WP6” w ogóle nie będą skierowane do indywidualnych odbiorców.
Podkreślić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W analizowanej sprawie w ramach Projektu w zakresie pakietów roboczych „WP1” oraz „WP6” mamy do czynienia z sytuacją, w której występują czynności niemające konkretnego beneficjenta.
Państwa działania wykonywane w ramach pakietu roboczego „WP1”, tj. (…) oraz pakietu roboczego „WP6”, tj. (…) nie mogą zostać uznane za usługę świadczoną za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, z uwagi na to, że brak jest tu bezpośredniego, konkretnego odbiorcy tego świadczenia, który odnosiłby korzyść o charakterze majątkowym.
Odbiorca czynności wykonywanych przez Państwa w ramach pakietów roboczych „WP1” oraz „WP6” określony jest w sposób ogólny, a nie jako konkretne osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Tym samym, działań wykonywanych w ramach pakietu roboczego „WP1” oraz pakietu roboczego „WP6”, które realizują Państwo w ramach Projektu nie można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu, bowiem w tym zakresie nie zostały spełnione przesłanki warunkujące uznanie wykonywanych czynności za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W konsekwencji, skoro dofinansowanie dotyczące pokrycia wydatków związanych z działaniami określonymi jako „WP1” oraz „WP6” jest przeznaczone na ogólne wydatki niezbędne do wykonania Projektu i nie można w tym przypadku wykazać bezpośredniego związku pomiędzy otrzymanym przez Państwa dofinansowaniem a ceną skonkretyzowanych usług lub ceną dostaw towarów realizowanych na rzecz konkretnych podmiotów, to otrzymane przez Państwa kwoty nie podwyższają podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Tym samym, otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP1” oraz „WP6” należy uznać za dofinansowanie niemające bezpośredniego wpływu na cenę dostarczonych towarów i świadczonych usług na rzecz Odbiorców (MMŚP), które to dofinansowanie nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Zatem, Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP1” oraz „WP6” nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.
Natomiast, w odniesieniu do otrzymanego przez Państwa dofinansowania (dotacji od (…) oraz dotacji od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4”, stwierdzić należy, że istnieje bezpośredni związek otrzymanego przez Państwa dofinansowania ze skonkretyzowanymi świadczeniami, wykonywanymi w ramach Projektu, skierowanymi do konkretnych podmiotów, tj. Odbiorców (MMŚP).
Jak wynika z opisu sprawy, celem pakietu roboczego „WP3” (…) jest (…). Państwa działania w ramach pakietu „WP3” to (…). Będą to (…). Czynności podejmowane w „WP3” są skierowane wyłącznie do indywidualnego odbiorcy z sektora MMŚP. Poprzez udział w działaniach pakietu roboczego „WP3”, określonych powyżej, przedsiębiorca uzyskuje (…). Nabór do Projektu jest prowadzony w sposób ciągły. Udostępniają Państwo informacje o swojej ofercie w ramach (…) na swojej stronie internetowej oraz stronie Projektu prowadzonej przez Lidera. Warunkiem uczestnictwa w Projekcie jest pozytywna weryfikacja sektora przedsiębiorcy (tj. MMŚP) oraz możliwość korzystania z pomocy de minimis. Rekrutacja będzie się odbywała poprzez formularz na stronie głównej, jak również drogą elektroniczną (mailową). Wsparcie odbywa się na podstawie Umowy (…). Umowa jest podpisywana trójstronnie pomiędzy przedsiębiorcą, Państwem jako podmiotem świadczącym wsparcie i Liderem konsorcjum. Konieczność podpisania Umowy wynika z dokumentacji konkursowej (…) i wskazuje precyzyjnie, jak ma wyglądać proces realizacji wsparcia i udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcy z sektora MMŚP, którym Lider i Państwo (jako partner konsorcjum), a zarazem podmiot świadczący wsparcie, są związani. Z każdym przedsiębiorcą korzystającym ze wsparcia w ramach Projektu (…) jest podpisywana oddzielna umowa (przez Lidera) oraz Partnera, którego dotyczy wsparcie. Przedmiotem Umowy jest określenie warunków na jakich udzielane jest wsparcie, tj. harmonogram czasowy wsparcia, wartość wsparcia, dane osób zaangażowanych w realizację wsparcia wraz z ich kwalifikacjami oraz pełnionymi rolami oraz udzielenie pomocy de minimis. Natomiast celem pakietu roboczego „WP4” (…) jest (…). Państwa działania w ramach „WP4” obejmują (…). W ramach „WP4” przewidziano określoną liczbę świadczeń, które będą Państwo docelowo realizować na rzecz odbiorców (MMŚP). Odbiorcy ci nie są konkretnie zidentyfikowani. Brak realizacji działań w przewidzianym w umowie zakresie może spowodować konieczność zwrotu części dofinansowania. Czynności podejmowane w „WP4” są skierowane wyłącznie do indywidualnego odbiorcy z sektora MMŚP. Poprzez udział w działaniach pakietu roboczego „WP4”, określonych powyżej, przedsiębiorca uzyskuje (…). Nabór do Projektu jest prowadzony w sposób ciągły. Udostępniają Państwo informacje o swojej ofercie w ramach (…) na swojej stronie internetowej oraz stronie Projektu prowadzonej przez Lidera. Warunkiem uczestnictwa w Projekcie jest pozytywna weryfikacja sektora przedsiębiorcy (tj. MMŚP) oraz możliwość korzystania z pomocy de minimis. Rekrutacja będzie się odbywała poprzez formularz na stronie głównej, jak również drogą elektroniczną (mailową). Wsparcie odbywa się na podstawie Umowy (…). Umowa jest podpisywana trójstronnie pomiędzy przedsiębiorcą, Państwem jako podmiotem świadczącym wsparcie i Liderem konsorcjum. Konieczność podpisania Umowy wynika z dokumentacji konkursowej (…) i wskazuje precyzyjnie, jak ma wyglądać proces realizacji wsparcia i udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcy z sektora MMŚP, którym Lider i Państwo jako partner konsorcjum, a zarazem podmiot świadczący wsparcie są związani. Z każdym przedsiębiorcą korzystającym z oferty (…) jest podpisywana oddzielna umowa (przez Lidera) oraz Partnera, którego oferty dotyczy. Przedmiotem Umowy jest określenie warunków na jakich udzielane jest wsparcie, tj. harmonogram czasowy wsparcia, wartość wsparcia, dane osób zaangażowanych w realizację wsparcia wraz z ich kwalifikacjami oraz pełnionymi rolami oraz udzielenie pomocy de minimis. Dofinansowanie otrzymywane przez Państwa może być przeznaczone wyłącznie na pokrycie wydatków ponoszonych w związku z realizacją działań w ramach Projektu w zakresie pakietów roboczych (work packages – WP) oznaczonych we wniosku numerami „WP1”, „WP3”, „WP4” oraz „WP6”. Dofinansowanie nie może być przeznaczone na Państwa ogólną działalność. Kwota dofinansowania jest określona w szczegółowym budżecie przewidzianym w umowie o dofinansowanie. Budżet jest podzielony na części odnoszące się do poszczególnych WP. Budżet określa kwoty wydatków kwalifikowanych, jakie mogą być poniesione w ramach realizacji Projektu – m.in. koszty osobowe, podwykonawstwo, delegacje, wyposażenie, inne towary, prace lub usługi (zewnętrzne). Wartości (limity) kosztów kwalifikowanych są określone i wyliczone w budżecie. Wysokość poszczególnych pozycji w budżecie Projektu została obliczona szacunkowo (jest to wysokość prognozowana). Podczas realizacji Projektu będzie następowała weryfikacja wydatków – tego czy zostały poniesione zgodnie z przepisami prawa, warunkami umowy o dofinansowanie. Weryfikowana będzie zwłaszcza celowość wydatków – tego czy dany wydatek został poniesiony w związku realizacją Projektu, czy jest niezbędny do realizacji Projektu, czy spełnia warunki określone w programie, a także fakt poniesienia wydatku w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny i czy został należycie udokumentowany. Poniesienie wydatku, który nie będzie spełniał powyższych wymogów – zostanie uznany za niekwalifikowany (niewłaściwy/niecelowy), będzie powodowało zmniejszenie wysokości dofinasowania. Wysokość otrzymanych przez Państwa dofinasowań (dotacji otrzymanych od (…) oraz (…)) w ramach działania „WP3” i „WP4” jest przewidziana w umowie. Wysokość wynika z prognozowanej wysokości wydatków, jakie będą poniesione w ramach realizacji „WP3” i „WP4”. W ramach „WP3” i „WP4” przewidziano określoną orientacyjną liczbę świadczeń, które powinni Państwo docelowo zrealizować na rzecz odbiorców (MMŚP). Brak realizacji działań w przewidzianym w umowie zakresie (liczbie) może spowodować konieczność zwrotu części dofinansowania. Kwestia ewentualnego zwrotu części dofinansowania będzie rozpatrywana w indywidualny sposób – najprawdopodobniej będzie oparta o zwrot części kosztów uznanych wtedy za niezasadne. Dotacje (dofinansowania) w ramach „WP3” i „WP4” (tak jak w ramach całego Projektu) są przeznaczone na wydatki niezbędne dla realizacji Projektu.
Zatem z opisu sprawy wynika, że pakiety robocze „WP3” oraz „WP4” zawierają skonkretyzowane działania wykonywane przez Państwa na rzecz MMŚP (Odbiorców).
Tym samym należy uznać, że w analizowanym przypadku otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” w istocie ma bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) usług, tj. opisanych we wniosku działań wykonywanych przez Państwa w ramach pakietów roboczych „WP3” oraz „WP4”.
Pakiety robocze „WP3” oraz „WP4” zawierają działania wykonywane przez Państwa na rzecz MMŚP (Odbiorców). Wsparcie (działania) realizowane w ramach Projektu na rzecz MMŚP jest dla nich całkowicie bezpłatne.
Zatem dzięki dofinansowaniu (dotacji od (…) oraz dotacji od (…)) uczestnicy Projektu korzystają ze świadczeń realizowanych w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” nieodpłatnie, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi w wysokości co najmniej równej wydatkom związanym z ich świadczeniem.
Uczestnicy Projektu (tj. Odbiorcy) nie ponoszą kosztów świadczonych dla nich usług w zakresie działań realizowanych w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4”, czyli w rzeczywistości pokrywają Państwo cenę usług z otrzymanego dofinansowania w zakresie wydatków przypisanych do tych pakietów roboczych.
Otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” kształtuje zatem bezpośrednio cenę usługi określoną przez Państwa na rzecz Odbiorców (tj. pozwala na bezpłatne organizowanie ww. świadczeń dla ich odbiorców) i w związku z tym ma charakter cenotwórczy.
W rozpatrywanej sprawie w zakresie pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” mamy do czynienia z sytuacją, w której w ramach Projektu występują konkretne czynności realizowane przez Państwa na rzecz konkretnego beneficjenta (Odbiorców). W zakresie tych pakietów roboczych występuje konkretny odbiorca realizowanych przez Państwa świadczeń, a wykonywane przez Państwa działania należy uznać za świadczoną za wynagrodzeniem usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.
Co istotne – jak Państwo wskazali – dofinansowanie otrzymywane przez Państwa może być przeznaczone wyłącznie na pokrycie wydatków ponoszonych w związku z realizacją działań w ramach Projektu w zakresie pakietów roboczych (work packages – WP) oznaczonych we wniosku numerami „WP1”, „WP3”, „WP4” oraz „WP6”. Dofinansowanie nie może być przeznaczone na Państwa ogólną działalność. Kwota dofinansowania jest określona w szczegółowym budżecie przewidzianym w umowie o dofinansowanie. Budżet jest podzielony na części odnoszące się do poszczególnych WP. Budżet określa kwoty wydatków kwalifikowanych, jakie mogą być poniesione w ramach realizacji Projektu – m.in. koszty osobowe, podwykonawstwo, delegacje, wyposażenie, inne towary, prace lub usługi (zewnętrzne). Wartości (limity) kosztów kwalifikowanych są określone i wyliczone w budżecie. Wysokość poszczególnych pozycji w budżecie Projektu została obliczona szacunkowo (jest to wysokość prognozowana). Podczas realizacji Projektu będzie następowała weryfikacja wydatków – tego czy zostały poniesione zgodnie z przepisami prawa, warunkami umowy o dofinansowanie. Weryfikowana będzie zwłaszcza celowość wydatków – tego czy dany wydatek został poniesiony w związku realizacją Projektu, czy jest niezbędny do realizacji Projektu, czy spełnia warunki określone w programie, a także fakt poniesienia wydatku w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny i czy został należycie udokumentowany. Poniesienie wydatku, który nie będzie spełniał powyższych wymogów – zostanie uznany za niekwalifikowany (niewłaściwy/niecelowy), będzie powodowało zmniejszenie wysokości dofinasowania. Dotacje (dofinansowania) w ramach „WP3” i „WP4” (tak jak w ramach całego Projektu) są przeznaczone na wydatki niezbędne dla realizacji Projektu.
Z wniosku wynika zatem, że otrzymane dofinansowanie dotyczy ściśle określonych wydatków, ponoszonych przez Państwa na realizację Projektu, w tym realizację świadczeń na rzecz konkretnych Odbiorców, tj. realizację opisanych we wniosku działań wykonywanych w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4”.
Otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” w sposób zindywidualizowany i policzalny związane jest z wartością danych świadczeń, a więc ich ceną, ustaloną w tym przypadku jako wydatki niezbędne do realizacji poszczególnych pakietów roboczych w ramach Projektu.
Istotny jest również wskazany przez Państwa w opisie sprawy fakt, że w ramach pakietów roboczych oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” z każdym Odbiorcą (MMŚP) będzie zawierana przez Państwa oddzielna umowa. Jak Państwo bowiem wskazali, z każdym przedsiębiorcą korzystającym z oferty (…) jest podpisywana oddzielna umowa. Przedmiotem Umowy jest określenie warunków na jakich udzielane jest wsparcie, tj. harmonogram czasowy wsparcia, wartość wsparcia, dane osób zaangażowanych w realizację wsparcia wraz z ich kwalifikacjami oraz pełnionymi rolami oraz udzielenie pomocy de minimis.
Ponadto, w związku z realizacją Projektu w zakresie pakietów roboczych oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” został ściśle określony sposób wyłaniania Odbiorców (MMŚP). Jak wynika z wniosku, nabór do Projektu jest prowadzony w sposób ciągły. Udostępniają Państwo informacje o swojej ofercie w ramach (…) na swojej stronie internetowej oraz stronie Projektu prowadzonej przez Lidera. Warunkiem uczestnictwa w Projekcie jest pozytywna weryfikacja sektora przedsiębiorcy (tj. MMŚP) oraz możliwość korzystania z pomocy de minimis. Rekrutacja będzie się odbywała poprzez formularz na stronie głównej, jak również drogą elektroniczną (mailową).
Zatem w analizowanym przypadku w zakresie pakietów roboczych oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” Państwa świadczenia (opisane we wniosku konkretne Państwa działania) są skierowane do konkretnych podmiotów, tj. Odbiorców (MMŚP), wyłonionych w zdefiniowanej przez Państwa procedurze rekrutacji, z którymi to podmiotami zawierają Państwo odrębne umowy i udzielone przez Państwa wsparcie jest rozliczane na warunkach pomocy de minimis. Oznacza to, że mogą Państwo określić wartość wsparcia udzielonego w ramach poszczególnych pakietów roboczych oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” udzielanego poszczególnym Odbiorcom (MMŚP).
Nie ulega zatem wątpliwości, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” dotyczy konkretnych świadczeń realizowanych przez Państwa na rzecz uczestników Projektu, tj. Odbiorców (MMŚP).
Jednocześnie należy podkreślić, że usługobiorca nie musi być podmiotem tożsamym z podmiotem przekazującym wynagrodzenie usługodawcy. Usługodawca (jak i dostawca towaru) może otrzymać zapłatę od osoby trzeciej. Ważne jest, aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w analizowanej sprawie w odniesieniu do świadczeń realizowanych przez Państwa w ramach pakietów oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4”. Otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) stanowi wynagrodzenie otrzymane od podmiotu trzeciego za świadczone przez Państwa na rzecz Odbiorców usługi w zakresie działań wykonywanych w ramach pakietów roboczych oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4”.
Tym samym, otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4”, bezpośrednio wpływające na wartość ww. usług jako wynagrodzenie otrzymane od podmiotu trzeciego (…), stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy i w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W konsekwencji należy przyjąć, że w przedstawionych we wniosku okolicznościach sprawy otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP1” oraz „WP6” nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji nie zwiększa podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.
Natomiast otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od (…) oraz dotacja od (…)) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz Odbiorców (MMŚP) świadczeń obejmujących działania w ramach pakietów roboczych (work packages) oznaczonych numerami „WP3” oraz „WP4” zwiększa podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Podsumowując, stwierdzam, że dofinansowanie (dotacja) otrzymywane przez Państwa w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” nie stanowi podstawi opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy, zaś działania, które będą Państwo przeprowadzać w ramach pakietów roboczych „WP1” i „WP6” nie są opodatkowane podatkiem VAT.
Zatem, Państwa stanowisko w odniesieniu do ww. pakietów roboczych „WP1” i „WP6” (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i część pytania oznaczonego we wniosku nr 2) należało uznać za prawidłowe.
Natomiast dofinansowanie (dotacja) otrzymywane przez Państwa w części przeznaczonej na działania w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” stanowi podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy, zaś działania, które będą Państwo przeprowadzać w ramach pakietów roboczych „WP3” i „WP4” są opodatkowane podatkiem VAT.
Tym samym, Państwa stanowisko w odniesieniu do ww. pakietów roboczych „WP3” i „WP4” (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i część pytania oznaczonego we wniosku nr 2) należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Zatem, należy zaznaczyć, że interpretacja indywidualna opiera się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu fatycznego. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).