Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 lipca 2021 r., sygn. akt I SA/Bk 283/21
Unijna dotacja wypłacona na realizację programu wsparcia rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw nie wpływa bezpośrednio na cenę świadczonych usług.
Gazeta Prawna nr 159/2021
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, Sędziowie sędzia WSA Andrzej Melezini (spr.), asesor sądowy WSA Barbara Romanczuk, Protokolant sekretarz sądowy Renata Kryńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 lipca 2021 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. w Ł. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego P. Sp. z o.o. w Ł. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] grudnia 2020 r. wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek P. Sp. z o.o. (dalej jako: "PPŁ") o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania otrzymanej dotacji.
Ze złożonego wniosku wynika m.in., że wnioskodawca zawarł z gminą miejską umowę partnerską na rzecz realizacji projektu pod nazwą ,,Platforma startowa dla nowych pomysłów - [...]". Przy czym gmina jest Liderem projektu, natomiast PPŁ występuje jako Partner Projektu (jeden z kilku partnerów). Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Projekt wdrażany jest przez Lidera Projektu we współpracy i z udziałem w przedsięwzięciu 9 podmiotów będących Partnerami Projektu, w tym przez PPŁ.
Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie Projektu Lider wraz z Partnerami zapewnią indywidualne programy inkubacji obejmujące usługi podstawowe świadczone na rzecz startupów, wsparcie doradcze, szkolenia i warsztaty oraz usługi specjalistyczne, w zależności od potrzeb nowopowstałego startupu. Działania te kierowane są do podmiotów, które zostaną zarejestrowane w Polsce Wschodniej, charakteryzujących się działalnością innowacyjną. Dzięki Projektowi w województwie podlaskim utworzonych ma zostać 270 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym co najmniej 200 z nich w ramach programu inkubacji (2 etap realizacji Projektu do którego będzie przeprowadzany nabór spółek spośród uprzednio powstałych podmiotów) rozwinie swoje pomysły biznesowe do poziomu gotowości do wdrożenia na rynek (tzw. MVP) i otrzyma rekomendację do kolejnego poddziałania 1.1.2 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Korzyści z udziału w Projekcie będą zatem czerpali ostateczni beneficjenci, którzy otrzymają wystawione przez Lidera Projektu zaświadczenie o uzyskanej pomocy publicznej de minimis. Niezależnie od powyższego korzyści odnieść ma także region, w którym realizowany jest Projekt.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right