Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.734.2024.2.AWO
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe (środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczone na remont kupowanego domu poniesione przed przeniesieniem własności).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 30 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 3 listopada 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wraz z mężem dokonała Pani we wrześniu 2024 r. sprzedaży mieszkania zakupionego w 2019 r. Środki ze sprzedaży mieszkania chcą Państwo w całości przeznaczyć na cele mieszkaniowe - zakup domu i remont.
W październiku 2024 r. podpisali Państwo umowę przedwstępną kupna domu, podpisanie umowy sprzedaży i przeniesienie własności odbędzie się w styczniu 2025 r. W umowie przedwstępnej będzie zapis mówiący o tym, że mogą Państwo rozpocząć remont jeszcze przed podpisaniem umowy sprzedaży i przeniesieniem własności domu.
W związku z powyższym, chcą Państwo zacząć przeznaczać część środków ze sprzedaży mieszkania na zakup materiałów już teraz, jeszcze przed przeniesieniem własności domu.
Uzyskała Pani informację na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, że koszty te mogą być zaliczane na poczet ulgi mieszkaniowej, pod warunkiem, że wszystkie materiały zakupione przed kupnem domu będą wykorzystane w zakupionym domu w ciągu trzech lat.
W uzupełnieniu wniosku:
•powtórzyła Pani, że we wrześniu 2024 r. dokonali Państwo (Pani z mężem) sprzedaży mieszkania zakupionego w 2019 r. Chcą Państwo przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe - zakup domu. Umowa sprzedaży domu i przeniesienie własności odbędzie się w styczniu 2025 r. Podpisują Państwo natomiast umowę przedwstępną na kupno tego domu z zapisem, że zaczynają Państwo remont przed przeniesieniem własności, oraz
•odpowiadając na następujące pytania, wskazała Pani, że:
–Czy w Pani małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej? Jeśli tak, to od jakiej daty?
Tak, od 14 lipca 2018 r.
–Czy - zgodnie z aktem notarialnym - była Pani współwłaścicielką (lub właścicielką) mieszkania zakupionego w roku 2019?
Tak.
–Czy sprzedaż mieszkania nie nastąpiła w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej?
Nie.
–Czy - zgodnie z aktem notarialnym - będzie Pani współwłaścicielką (lub właścicielką) domu?
Tak.
–Czy dom jest/będzie położony w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej?
Tak.
–Czy dom będzie przeznaczony/będzie służył celom rekreacyjnym? Co będzie potwierdzało/negowało tę okoliczność?
Nie.
–Czy w domu będzie Pani realizowała Pani własne cele mieszkaniowe rozumiane jako mieszkanie (zajmowanie go jako miejsce swojego pobytu)?
Tak.
–Czy materiały, których dotyczy Pani pytanie, zostaną przez Panią wykorzystane na remont domu w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak.
W uzupełnieniu tym dodała Pani również, że:
•w nawiązaniu do powyższego opisu, chcą Państwo zacząć przeznaczać środki ze sprzedaży mieszkania na remont kupowanego domu już teraz,
•na Infolinii uzyskała Pani informację, że jeśli przedstawią Państwo faktury na materiały, uzyskane przed przeniesieniem własności, ale wykorzystają Państwo te materiały w zakupionym domu w ciągu trzech lat, to będą one zaliczać się na poczet ulgi mieszkaniowej,
•chciałaby Pani uzyskać formalne potwierdzenie tej informacji, aby uniknąć problemów związanych z podatkiem w przyszłości.
Pytanie
Czy środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczone na remont kupowanego domu (poniesione przed przeniesieniem własności) będą zaliczone na poczet ulgi mieszkaniowej?
Pani stanowisko w sprawie
Wskazała Pani, że środki ze sprzedaży mieszkania będą w całości przeznaczone na cele mieszkaniowe (remont przed przeniesieniem własności na podstawie umowy przedwstępnej, kupno domu oraz dalszy remont), dlatego - w Pani opinii - wszystkie te koszty (nawet poniesione przed przeniesieniem własności), powinny być zaliczone na poczet ulgi mieszkaniowej.
Podkreśliła Pani, że zostało to również potwierdzone na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z podanych przez Panią informacji wynika m.in., że:
•we wrześniu 2024 r. (wraz z mężem) dokonała Pani sprzedaży mieszkania zakupionego w 2019 r.,
•zgodnie z aktem notarialnym - była Pani współwłaścicielką tego mieszkania,
•w Pani małżeństwie od 14 lipca 2018 r. obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej,
•sprzedaż mieszkania nie nastąpiła w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione przez Panią okoliczności, stwierdzam zatem, że odpłatne zbycie przez Panią tego mieszkania stanowi dla Pani źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opisana sprzedaż została bowiem dokonana przed upływem wskazanego w tym przepisie (ustawowego) okresu.
Z wyżej wskazanych przyczyn wskazuję, że na podstawie art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie natomiast z art. 30e ust. 4 wskazanej wyżej ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Artykuł 30e ust. 7 cytowanej ustawy precyzuje natomiast, że:
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
W Pani przypadku istotne jest również wskazanie, że na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.
Stosownie natomiast do treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:
dochód zwolniony = D × W/P
gdzie:
D - dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,
W - wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
P - przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.
Wyjaśniam, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Artykuł 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przesądza, że:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
–położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Na mocy zaś art. 21 ust. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.
Treść art. 21 ust. 26 przytoczonej ustawy wskazuje natomiast, że:
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Ponadto zaznaczam, że wszelkiego rodzaju ulgi i zwolnienia są odstępstwem od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania, w sposób szczegółowy uregulowanymi w przepisach materialnego prawa podatkowego. Są one przywilejami, z których podatnik ma prawo, a nie obowiązek skorzystania. Zatem, oceniając ciążące na nim obowiązki wynikające z zastosowania danej ulgi, czy zwolnienia podatkowego, należy dokonać ścisłej, literalnej wykładni przepisu regulującego daną ulgę, czy zwolnienie. W związku z tym, tylko wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - w terminie i na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131, (szczegółowo określone w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - pozwala na zastosowanie tego zwolnienia.
Przedmiotem Pani wątpliwości jest określenie, czy środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczone na remont kupowanego domu (poniesione przed przeniesieniem własności) będą mogły korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
We wniosku wskazała Pani, że:
•w październiku 2024 r. podpisali Państwo umowę przedwstępną kupna domu,
•podpisanie umowy sprzedaży i przeniesienie własności odbędzie się w styczniu 2025 r.,
•część środków ze sprzedaży mieszkania chce Pani przeznaczyć na zakup materiałów przed przeniesieniem własności domu.
Ponadto wyjaśniła Pani m.in., że:
•zgodnie z aktem notarialnym będzie Pani właścicielką/współwłaścicielką tego domu,
•opisany dom nie będzie przeznaczony/nie będzie służył celom rekreacyjnym,
•w domu będzie Pani realizowała Pani własne cele mieszkaniowe rozumiane jako mieszkanie (zajmowanie go jako miejsce swojego pobytu),
•materiały, których dotyczy Pani pytanie, zostaną przez Panią wykorzystane na remont domu w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak już wyżej zaznaczono, podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, jest fakt wydatkowania począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w art. 21 ust. 25 ustawy własne cele mieszkaniowe. Katalog wydatków uprawniających do zwolnienia ma charakter zamknięty, zatem tylko wydatkowanie środków na realizację celów w nim wskazanych pozwala na skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie definiują jednak pojęć zawartych w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy i nie określają jakiego rodzaju wydatki wchodzą w zakres tego zwolnienia.
Zauważam więc, że zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego [dostęp: https://sjp.pwn.pl], termin „remont” wyraża:
doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności.
Pojęcie remontu zostało również określone w art. 3 pkt 8 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.), zgodnie z którym:
Ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Niemniej jednak, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołuje się do tej regulacji. Tym samym, definicja „remontu” funkcjonująca na gruncie ustawy Prawo budowlane nie może być wprost przenoszona na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Może być natomiast uwzględniona jako jeden z elementów służących ustaleniu znaczenia pojęcia „remontu” dla celów podatkowych.
Za „remont” budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy więc uznać prace dotyczące budynku, służące jego utrzymaniu we właściwym stanie, doprowadzeniu go do pożądanej zdolności użytkowej, modernizacji jego elementów składowych. „Remontem” w rozumieniu omawianego przepisu jest również, tzw. wykończenie budynku mieszkalnego, a więc prace służące doprowadzeniu do zdolności użytkowej nowo wybudowanego budynku. Co istotne, w każdym przypadku remont dotyczy „materii” budynku mieszkalnego, a więc jego: ścian, podłóg, sufitu, okien, drzwi, wyposażenia technicznego, takiego jak: instalacja wodna, kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza, gazowa bądź innych elementów trwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi budynku.
Z tego powodu, jeżeli - w istocie - poniesione przez Panią wydatki zostaną przeznaczone na remont domu:
•wobec którego podpisanie umowy sprzedaży i przeniesienie własności odbędzie się w styczniu 2025 r.,
•w którym będzie Pani realizowała swoje własne cele mieszkaniowe,
•który nie będzie przeznaczony/będzie służył celom rekreacyjnym,
- to wydatki tebędzie Pani mogła uwzględnić w ramach zwolnienia, o którym mowa art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d oraz art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Realizacja przedmiotowego zwolnienia odbywa się bowiem poprzez wydatkowanie:
•ściśle określonych środków,
•na ściśle określone przedsięwzięcia,
•w ściśle określonym terminie.
Jak już wyżej zaznaczono, za takie przedsięwzięcie ustawodawca uznaje m.in. remont - spełniający podane wyżej kryteria.
Mając powyższe na uwadze, stwierdzam, że wydatkowanie przez Panią środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania - począwszy od dnia odpłatnego zbycia tej nieruchomości - na (odpowiadający założeniom ustawodawcy) remont domu, w opisanym zdarzeniu przyszłym, uprawnić Panią będzie do skorzystania z omawianego zwolnienia.
Z wyżej wskazanych przyczyn, Pani stanowisko w tym zakresie uznaję więc za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Końcowo zaznaczam, że:
•przedstawiany przez Panią zakres żądania (zadane pytanie) zakreśla granice w jakich możemy wydać interpretację indywidualną. Przedmiotowe rozstrzygnięcie dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Panią przedmiotu wniosku - zakresu Pani pytania,
•interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa - niniejsza interpretacja dotyczy zatem tylko Pani sytuacji prawnopodatkowej. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pani małżonka, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną w swojej sprawie może indywidualnie wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie,
•w odniesieniu do Pani informacji, że:
Uzyskała Pani informację na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, że koszty te mogą być zaliczane na poczet ulgi mieszkaniowej, pod warunkiem, że wszystkie materiały zakupione przed kupnem domu będą wykorzystane w zakupionym domu w ciągu trzech lat.
–podkreślam, żeprzeprowadzona z Konsultantem Krajowej Informacji Skarbowej rozmowa telefoniczna:
•nie stanowi przedmiotu tego rozstrzygnięcia,
•nie wpływa na ocenę zajętego przez Panią stanowiska w tej sprawie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a,
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).