Obowiązek uzasadnienia uchwały Rady Powiatu przy odmowie rozwiązania stosunku pracy z radnym - Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 listopada 2024 r., sygn. III SA/Gl 821/24
Rada powiatu, odmawiając zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, musi precyzyjnie uzasadnić uchwałę, wskazując na obiektywne okoliczności związane z wykonywaniem mandatu, aby spełnić wymogi art. 22 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym; brak takiego uzasadnienia skutkuje stwierdzeniem nieważności uchwały.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Asesor WSA Adam Pawlyta (spr.), Protokolant Referent Stażysta Katarzyna Pisula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2024 r. sprawy ze skargi Powiatu M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 26 lipca 2024 r. nr [...] w przedmiocie uchwały rady powiatu w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym z 26 lipca 2024 r. Nr [...] (dalej: rozstrzygnięcie nadzorcze) Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały Nr [...] Rady Powiatu w M. z 25 czerwca 2024 r. w sprawie niewyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Powiatu w M., w całości, jako sprzecznej z art. 22 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. z 24 stycznia 2024 r., Dz.U. z 2024 r. poz. 107; dalej: u.s.p.).
W podstawie prawnej uchwały Nr [...] Rady Powiatu w M. z 25 czerwca 2024 r. w sprawie nie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Powiatu w M. powołano art. 22 ust. 2 u.s.p. W jej uzasadnieniu natomiast wskazano, że wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy lub odmowa jest pozostawiona uznaniu rady powiatu – z wyjątkiem sytuacji, gdy dojdzie do przekonania, że podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, w takiej sytuacji rada zobowiązana jest odmówić wyrażenia zgody.