Pożegnajmy (bez żalu) art. 212
W Polsce przepisy o zniesławieniu są nadużywane, szczególnie przez lokalnych polityków jako narzędzie uciszania krytyków
Podczas kwietniowej konferencji poświęconej tematyce SLAPP (strategicznych postępowań prawnych przeciw partycypacji publicznej) minister sprawiedliwości Adam Bodnar zadeklarował wykreślenie z kodeksu karnego art. 212. W połowie listopada, w trakcie Europejskiej Konferencji Przeciwko SLAPP, Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało „dekryminalizację podnoszenia i rozgłaszania zarzutów prawdziwych”. Okazję do wykreślenia art. 212 k.k. stwarza konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy UE 2024/1069 w sprawie ochrony osób angażujących się w debatę publiczną, przed oczywiście bezzasadnymi roszczeniami lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi.
SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation) to nadużycie prawa, jego cel stanowi ograniczenie wolności wypowiedzi i udziału w debacie publicznej. Charakterystyczne dla takich spraw jest celowanie w osoby lub organizacje angażujące się w kwestie interesu publicznego, takie jak prawa człowieka, sprawy społeczne, stan środowiska czy przeciw działanie korupcji. Powód często wykorzystuje przewagę finansową, polityczną lub społeczną, aby zastraszyć pozwanego i wywołać tzw. efekt mrożący.