Unieważnienie wyboru oferty Ciepły Dom: błędy w dokumentacji i niewystarczające doświadczenie - Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 27 września 2024 r., sygn. KIO 3222/24
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie publiczne muszą wykazać, że posiadają wymagane doświadczenie i kwalifikacje do realizacji zamówienia poprzez odpowiednią demonstrację potencjału poszczególnych członków konsorcjum, zgodnie z wymogami art. 117 i 118 ustawy Prawo zamówień publicznych, a niewykazanie tych zdolności może skutkować odrzuceniem oferty.
WYROK
Warszawa, dnia 27.09.2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Rafał Malinowski
Protokolant: Piotr Cegłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dnia 4 września 2024 r. przez wykonawcę Lindner Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Strzelin
orzeka:
- 1. Uwzględnia odwołanie i nakazuje zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert, a w jej ramach odrzucenie oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Ciepły Dom Sp. z o.o. oraz Usługi Remontowo-Budowlane „Ciepły Dom” D. P. na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Prawo zamówień publicznych.
- 2. Kosztami postępowania odwoławczego obciąża w 1/3 zamawiającego i w 2/3 odwołującego i zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych, zero groszy) uiszczoną przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
- 3. Zasądza od zamawiającego Gminy Strzelin na rzecz odwołującego Lindner Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwotę 3 333 zł 00 gr (słownie: trzy tysiące trzysta trzydzieści trzy złote, zero groszy).
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie -Sądu Zamówień Publicznych.