Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.463.2024.2.MC
Uznanie Spółki za podatnika podatku od towarów i usług w związku z realizacją Projektu i wykonaniem powierzonych Spółce zadań własnych Województwa, uznanie za odpłatne świadczenie na rzecz Województwa wykonywania przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa, ustalenie czy Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu będzie stanowiła element podstawy opodatkowania, opodatkowanie podatkiem VAT wsparcia uzyskanego na realizację Projektu oraz prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy
- uznania Spółki za podatnika podatku od towarów i usług w związku z realizacją Projektu i wykonaniem powierzonych Spółce zadań własnych Województwa (pytanie nr 1),
- uznania za odpłatne świadczenie na rzecz Województwa wykonywania przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa (pytanie nr 2),
- ustalenia czy Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu będzie stanowiła element podstawy opodatkowania (pytanie nr 3),
- opodatkowania podatkiem VAT wsparcia uzyskanego na realizację Projektu (pytanie nr 4),
- prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu (pytanie nr 5).
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 października 2024 r. (data wpływu 3 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Fundacja (dalej: „A.”) jako jednostka wspierająca MEN w realizacji inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) ogłosiła informację o planowanym naborze wniosków w ramach Inwestycji (...).
Zgodnie z pkt 1.5 Regulaminu naboru wniosków w ramach inwestycji „(...)” (dalej: „Regulamin”), podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o objęcie wsparciem finansowym są organy wykonawcze samorządów województw, lub inna, upoważniona jednostka pomocnicza, podlegająca samorządowi województwa, w tym spółka samorządowa.
(...) S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) została upoważniona przez Województwo (...) (dalej: „Województwo”) do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie przedsięwzięcia „(...)” w ramach inwestycji (...) KPO pod nazwą „(...)” (dalej: „Projekt” lub „Przedsięwzięcie”).
Zarząd Województwa (...) działając na podstawie art. 41 ust. 1, art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (dalej: „usw”) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (dalej: „zppr”), a także pkt 1.5 Regulaminu naboru wniosków w ramach inwestycji pod nazwą „(...)” - podjął uchwałę na podstawie której upoważnił Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie Projektu.
Upoważnienie, objęło w szczególności przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym Projektu. Podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym Projektu z A. oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji Projektu zgodnie z Regulaminem naboru wniosków oraz z Mechanizmem współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie w Województwie (...), przyjętym uchwałą nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...).
Reasumując, na podstawie wyżej opisanych uchwał Zarządu Województwa, Spółka została upoważniona w szczególności do przygotowania i złożenia wniosku o objęcie wsparciem finansowym, podpisania umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji Projektu. Spółka została koordynatorem realizacji Projektu oraz zawarła z A. umowę nr (...) o objęcie Projektu wsparciem z planu rozwojowego (dalej: „umowa”).
Projekt ma być realizowane przez Spółkę, przy współudziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy (dalej: „WUP”) oraz (...) Samorządowego Centrum (dalej: „B.”), które będą podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków w ramach Projektu (podmioty te będą posiadały swój budżet i zadania do realizacji). Maksymalna kwota dofinansowania przyznanego z KPO na realizację projektu wynosi (...) zł, okres kwalifikowalności wydatków wynosi od 1 lutego 2020 roku do 31 sierpnia 2026 roku. Planowany podział środków (netto) przedstawia się następująco:
a)Spółka (...) zł;
b)WUP (...) zł;
c)B. (...) zł;
d)pozostałe wydatki związane m.in. z: funkcjonowaniem Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, przygotowaniem analiz/raportów/opracowań, itp. (...) zł.
Głównymi zadaniami Spółki jako lidera oraz pozostałych podmiotów będą:
- Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji,
- Zadanie 2. Realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie,
- Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.
Budżet całkowity projektu stanowią koszty bezpośrednio związane z jego realizacją:
a)Koszty wynagrodzeń osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu,
b)Koszty organizacji spotkań, seminariów, konferencji, w tym wydarzeń online,
c)Koszty zakupu pozostałych towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu.
Wsparcie przyjmuje formę:
a)zwrotu wydatków kwalifikowalnych, które zostały faktycznie poniesione w związku z realizacją projektu przed terminem rozpoczęcia projektu, ale w okresie kwalifikowalności i/lub
b)dofinansowania do projektu w okresie realizacji projektu, zgodnie z zasadami kwalifikowalności wydatków, które są niezbędne do realizacji projektu.
c)Ostateczny odbiorca wsparcia zobowiązany jest pokryć ze środków własnych wszelkie wydatki inne niż zatwierdzone w budżecie, w szczególności wydatki niekwalifikowalne.
Wsparcie nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku.
Zgodnie z wytycznymi Projektu, kosztami nieuprawnionymi w realizacji Projektu (nie są refundowane) są między innymi wydatki poniesione na VAT od zakupów dokonywanych w ramach Projektu oraz koszty pośrednie przypadające na realizowany Projekt. Do kosztów pośrednich ponoszonych przez Spółkę zalicza się m.in. koszty zatrudnienia zarządu, osób zaangażowanych w ogólną obsługę spółki - kadrowa, obsługa techniczna, informatyk, prawnik, księgowa, utrzymanie części ogólnej siedziby oraz koszty materiałów biurowych, środków czystości i wiele innych. Wartość kosztów pośrednich przypadających na dany projekt lub usługę obliczana jest przy zastosowaniu przyjętego klucza.
Faktury za zakupy związane z realizowanym projektem będą wystawiane na Spółkę oraz podmioty upoważnione do ponoszenia wydatków. Zaliczka na cele realizacji Projektu zostanie wypłacona na konto Spółki i rozdysponowana między pozostałych partnerów (tj. podmioty upoważnione do ponoszenia wydatków zaplanowanych w Projekcie).
Ponieważ w związku z wykonaniem Projektu:
1)Spółka faktycznie realizuje zadania własne Województwa,
2)udział Spółki w Projekcie nie jest ukierunkowany na osiągnięcie przez nią zysku. Wsparcie nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku;
3)zwrot wydatków kwalifikowanych obejmujących zakupione towary i usługi związane z realizacją Projektu nie obejmuje wydatków na podatek VAT od tych zakupów (podatek VAT nie jest refundowany);
4)zwrot wydatków nie obejmuje kosztów pośrednich ponoszonych przez Spółkę przypadających na realizację Projektu;
- Województwo rozważa udzielić Spółce dopłaty, która będzie miała charakter rekompensaty odpowiadającej wysokości wartości kosztów pośrednich oraz wartości VAT niekwalifikowalnego, który Spółka poniesie w związku z dokonaniem zakupu towarów i usług związanych z realizacją Projektu (dalej: „Rekompensata”).
Spółka posiada NIP: (…) oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, ale w zakresie powierzonych przez Województwo zadań własnych Województwa opisanych w niniejszym wniosku, związanych z realizacją Projektu, nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług, z przyczyn opisanych powyżej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
W odpowiedzi na poszczególne pytania wezwania wskazali Państwo następujące informacje.
Ad 1) Co jest przedmiotem działalności Spółki, czy Spółka prowadzi działalność gospodarczą - jeśli tak, prosimy wskazać w jakim zakresie.
S.A. jest podmiotem prawa handlowego i posiada status spółki kapitałowej. Jedynym akcjonariuszem spółki jest Województwo (...) (dalej: „Województwo”). Do Spółki stosuje się przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, inne przepisy powszechnie obowiązujące oraz postanowienia Statutu Spółki.
Misją Spółki jest kreowanie i wspieranie rozwoju społeczno-ekonomicznego (...). Spółka przy realizowanych przedsięwzięciach wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.
Spółka jest organizacją skupiającą i koordynującą inicjatywy, projekty oraz konkursy służące wzrostowi aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców (...). Działa na rzecz zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności gospodarki (...). Podejmuje wszelkie możliwe działania w celu wypracowania niezbędnych narzędzi i instrumentów do realizacji zamierzonych celów. Istotą działań Spółki jest osiągnięcie pozycji lidera wsparcia rozwoju regionalnego i lokalnego w województwie (...).
Celem działania Spółki jest kreowanie i wspieranie rozwoju regionalnego Województwa (...), głównie poprzez bezpośrednie i pośrednie wspieranie rozwoju lokalnego i przedsiębiorczości.
Zgodnie z PKD wskazanym w Statucie Spółki przedmiotem działalności Spółki jest:
1)wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza z wyłączeniem w zakresie oprogramowania - PKD 58;
2)działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych - PKD 59;
3)działalność wspomagająca edukację - PKD 85.6;
4)pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKD 85.59.B;
5)działalność agencji reklamowych - PKD 73.11.Z;
6)działalność w zakresie telekomunikacji - PKD 61;
7)działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana - PKD 62;
8)działalność usługowa w zakresie informacji - PKD 63;
9)badanie rynku i opinii publicznej - PKD 73;
10)pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania - PKD 70.22.Z;
11)pozostała działalność, profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana - PKD 74.90.Z;
12)działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów - PKD 82.30.Z;
13)pozostałe pośrednictwo pieniężne - PKD 64.19.Z.;
14)pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych - PKD 64.99.Z.;
15)pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych - 66.19.Z;
16)badania naukowe i prace rozwojowe - PKD 72.
Spółka wykonuje powierzone jej przez Województwo zadania własne Województwa i w tym zakresie nie działa jako podmiot komercyjny (prowadzący działalność gospodarczą).
Spółka pragnie zauważyć, że stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (dalej: „usw”) w celu wykonywania zadań województwo tworzy wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne oraz może zawierać umowy z innymi podmiotami. Zgodnie z art. 11 usw, samorząd określa strategię rozwoju województwa uwzględniając w szczególności pobudzanie aktywności gospodarczej, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa oraz zachowanie ładu przestrzennego. Zadanie te doprecyzowuje art. 11 ust. 2 pkt 3 usw, który stanowi, że samorząd województwa prowadzi politykę rozwoju województwa, na którą składają się pozyskiwanie i łączenie środków finansowych: publicznych i prywatnych, w celu realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej. Natomiast zgodnie z art. 14 usw, samorząd województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim określone ustawami w szczególności w zakresie zagospodarowania przestrzennego i przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.
Przez politykę rozwoju stosownie do treści art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (dalej: „zppr”), rozumie się zespół wzajemnie powiązanych działań podejmowanych i realizowanych w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju, spójności społeczno-gospodarczej, regionalnej i przestrzennej, podnoszenia konkurencyjności gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy w skali krajowej, regionalnej lub lokalnej.
Mając na uwadze wyżej opisane przepisy Spółka realizuje przekazane jej przez Województwo zadania własne Województwa, w zakresie, w którym nie mogą funkcjonować inne podmioty oraz w którym de facto, nie występuje rynek konkurencyjny. W opinii Wnioskodawcy, wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej przez Województwo zadań własnych Województwa nie może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa. Spółka realizując zadania własne Województwa nie dokonuje odpłatnego świadczenia (nie prowadzi więc działalności gospodarczej, ponieważ działania te nie są ukierunkowane na osiąganie zysku).
W pozostałym zakresie w jakim Spółka nie realizuje bezpośrednio zadań własnych Województwa, albo świadczy bezpośrednio usługi na rzecz podmiotów trzecich - jej aktywność można zaklasyfikować do działalności gospodarczej. Przykładem takich działań jest realizacja projektu „(…)” w ramach tego zadania, występuje sprzedaż związana z działaniem podmiotów trzecich, np. na rzecz podmiotów które uszkodziły sieć przy robotach budowlanych, które są naprawiane lub przebudowywane przez Spółkę. Takie czynności są traktowane przez Spółkę jako odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ad 2) Jakie konkretnie uchwały dotyczące Projektu i upoważnienia Spółki do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o dofinansowanie Projektu zostały podjęte przez Zarząd Województwa (...) - prosimy jednoznacznie oznaczyć te uchwały, wskazać datę tych uchwał oraz zakres jakiego dotyczą te uchwały.
21 października 2021 r. Zarząd Województwa (...) w drodze listu intencyjnego, podpisanego pomiędzy Ministerstwem Edukacji i Nauki a Zarządem Województwa (...), wyraził wolę współpracy w zakresie realizacji projektu w trybie niekonkurencyjnym pod nazwą „(...)”. Intencją Stron było wspólne podejmowanie działań służących wypracowaniu mechanizmów współpracy i koordynacji w zakresie realizacji ww. projektu.
27 września 2022 r. Zarząd Województwa (...) podjął uchwałę nr (...) w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...). W tym samym dniu doszło do podpisania ww. Deklaracji.
15 października 2022 r. ogłoszono otwarcie naboru wniosków w ramach inwestycji (...) Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności pod nazwą „(...)” (inwestycja), przedsięwzięcie „(...)”. Nabór wniosków w trybie niekonkurencyjnym trwał od 15 października 2022 roku do 15 listopada 2022 roku i prowadzony był w oparciu o Regulamin naboru wniosków w ramach inwestycji pod nazwą „(...)”, opracowany na podstawie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 roku ustanawiające Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Dz. U. UE. L. z 2021 r. Nr 57, str. 17; zm.: Dz. U. UE. L. z 2021 r. Nr 410, str. 197). Celem przedsięwzięcia jest budowa systemu koordynacji działań na obszarze Województwa (...), zorientowanych na wsparcie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych, jeszcze lepsze dopasowanie kształcenia do rynku pracy oraz upowszechniania uczenia się przez całe życie, w oparciu o założenia (...) w Województwie (...) zawarte w uchwale nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r.
Zgodnie z pkt 1.5 Regulaminu naboru wniosków w ramach inwestycji pod nazwą „(...)”, podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o objęcie wsparciem finansowym są organy wykonawcze samorządów województw, lub inna, upoważniona jednostka pomocnicza, podlegająca samorządowi województwa, w tym Spółka jako Spółka samorządowa.
Zarząd Województwa (...) uchwałą nr (...) z dnia 8 listopada 2022 r. upoważnił Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie przedsięwzięcia „(...)” w ramach inwestycji (...) KPO pod nazwą „(...)”.
Upoważnienie obejmuje w szczególności przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym przedsięwzięcia „(...)”, podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji przedsięwzięcia zgodnie z Regulaminem naboru wniosków oraz z Mechanizmem współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie w Województwie (...), przyjętym uchwałą nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...).
Reasumując, na podstawie wskazanych Uchwał, w szczególności nr (...) z 8 listopada 2022 r. Województwo upoważniło Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie Projektu. Upoważnienie objęło w szczególności przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym Projektu. Podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z Fundacji (dalej: „A.”) oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji Projektu.
Na podstawie wyżej opisanych ustaleń Spółka została koordynatorem realizacji Projektu oraz zawarła z A. umowę nr (...).
Nie wykluczone, że w wykonaniu wyżej opisanych uchwał Województwo zawrze ze Spółką umowę typu in house, przy czym na dzień sporządzenia niniejszego wniosku taka umowa nie została przygotowana bądź zawarta.
Ad 3) Do wykonania jakich konkretnie czynności, na podstawie podjętych przez Zarząd Województwa (...) uchwał, została upoważniona Spółka - prosimy precyzyjnie i jednoznacznie wskazać czynności wynikające z każdej z podjętych uchwał, do wykonania których została upoważniona Spółka (odrębnie w zakresie każdej z uchwał),
Główną uchwałą na podstawie której Spółka realizuje projekt jest uchwała nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 8 listopada 2022r. Uchwałą ta upoważnia Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie przedsięwzięcia „(...)” w ramach inwestycji (...) KPO pod nazwą „(...)”.
Upoważnienie obejmuje w szczególności:
1)przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym przedsięwzięcia „(...)”,
2)podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz
3)podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji przedsięwzięcia zgodnie z Regulaminem naboru wniosków oraz z Mechanizmem współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie w Województwie (...), przyjętym uchwałą nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...).
Ad 4) Do wykonania konkretnie jakich zadań własnych Województwa (...) została upoważniona Spółka na podstawie podjętych uchwał - prosimy wskazać konkretne zadania własne województwa oraz wskazać przepisy które nakładają na Województwo te zadania,
Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie 1) jedynym akcjonariuszem spółki jest Województwo (...). Do Spółki stosuje się przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, inne przepisy powszechnie obowiązujące oraz postanowienia Statutu Spółki.
Misją Spółki jest kreowanie i wspieranie rozwoju społeczno-ekonomicznego (...). Spółka przy realizowanych przedsięwzięciach wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Spółka wykonuje powierzone jej przez Województwo zadania własne Województwa i w tym zakresie nie działa jako podmiot komercyjny (prowadzący działalność gospodarczą). Spółka pragnie zauważyć, że stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (dalej: „usw”) w celu wykonywania zadań województwo tworzy wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne oraz może zawierać umowy z innymi podmiotami. Zgodnie z art. 11 usw, samorząd określa strategię rozwoju województwa uwzględniając w szczególności pobudzanie aktywności gospodarczej, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa oraz zachowanie ładu przestrzennego. Zadanie te doprecyzowuje art. 11 ust. 2 pkt 3 usw, który stanowi, że samorząd województwa prowadzi politykę rozwoju województwa, na którą składają się pozyskiwanie i łączenie środków finansowych: publicznych i prywatnych, w celu realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej. Natomiast zgodnie z art. 14 usw, samorząd województwa wykonuje między innymi zadania o charakterze wojewódzkim określone ustawami w szczególności w zakresie zagospodarowania przestrzennego i przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy, w zakresie edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego.
Przez politykę rozwoju stosownie do treści art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (dalej: „zppr”), rozumie się zespół wzajemnie powiązanych działań podejmowanych i realizowanych w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju, spójności społeczno-gospodarczej, regionalnej i przestrzennej, podnoszenia konkurencyjności gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy w skali krajowej, regionalnej lub lokalnej.
Spółka pragnie zwrócić również uwagę, że stosownie do treści art. 11 ust. 1 pkt 2 usw Samorząd województwa określa strategię rozwoju województwa, uwzględniającą w szczególności następujące cele: pobudzanie aktywności gospodarczej.
Dokumentem określającym strategię rozwoju województwa (...), w który wpisuje się w realizowany Projekt, jest przyjęta przez Województwo „ (...)”. W dokumencie tym wskazano, że: (…)
Ad 5) Czy pomiędzy Spółką a Województwem (...) istnieją jakieś powiązania - jeśli tak, prosimy wskazać jakie.
Spółka jest podmiotem prawa handlowego i posiada status spółki kapitałowej. Jedynym akcjonariuszem spółki jest Województwo (...). Do Spółki stosuje się przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, inne przepisy powszechnie obowiązujące oraz postanowienia Statutu Spółki.
Ad 6) Jakie konkretnie działania (zadania) zostaną przez Spółkę podjęte w celu realizacji Projektu - prosimy wymienić i opisać konkretne zadania, które zostaną przez Spółkę zrealizowane w ramach Projektu, czy elementem działań realizowanych przez Spółkę będą usługi edukacyjne, szkolenia?
W przypadku twierdzącej odpowiedzi proszę wskazać:
- do kogo będą skierowane te usługi (jakie jest ich grono odbiorców),
- jaka będzie tematyka usług edukacyjnych/szkoleń,
- czy będą Państwo samodzielnie świadczyć te usługi, czy do ich realizacji będą zaangażowani podwykonawcy.
Głównymi zadaniami Spółki jako lidera realizowanego Projektu będą:
- Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji,
- Zadanie 2. Realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie, które może obejmować: m.in.:
- Organizacje festiwali zawodów;
- Organizowanie kampanii promujących szkolnictwo zawodowe (branżowe i techniczne);
- Tworzenie i rozwijanie mechanizmów informowania o możliwościach rozwoju umiejętności, diagnozowania predyspozycji, np. biuro informacji obywatela (na wzór One Stop Shop);
- Tworzenie i rozwijanie sieci doradców zawodowych (integracja Oświaty, szkolnictwa wyższego i instytucji rynku pracy);
- Organizowanie konkursów zawodowych w branżach kluczowych/regionalnych inteligentnych specjalizacjach;
- Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.
Spółka będzie realizować badania, analizy, seminaria, konferencje, działania w obszarze doradztwa zawodowego (monitoring, koordynacja), działania podnoszące kompetencje doradców zawodowych, rozwijanie sieci współpracy i wymiany doświadczeń doradców zawodowych, wymiana dobrych praktyk.
W projekcie będzie uczestniczyło szerokie grono odbiorców, nie jest ono w żaden sposób zamknięte, i będą to m.in.: uczniowie, nauczyciele, pracownicy, pracodawcy i ich organizacje, szkoły, uczelnie, doradcy zawodowi, instytucje rynku pracy, osoby bezrobotne itp.
Realizowane zadania będą świadczone zarówno samodzielnie, jak i do ich realizacji będą zaangażowani zewnętrzni wykonawcy.
Ad 7) Czy podejmowane przez Państwa działania będą wykonywane przez własny personel Spółki, czy przez podmioty zewnętrzne.
Realizowane zadania będą wykonywane samodzielnie w ramach zasobów osobowych Spółki. Do zadań będą również angażowani zewnętrzni wykonawcy w przypadku gdy Spółka nie będzie w stanie wykonać zadań samodzielnie.
Ad 8) Kto (jakie podmioty) będzie odbiorcą poszczególnych zadań/działań realizowanych przez Spółkę w ramach Projektu - prosimy wyjaśnić do kogo będzie skierowany Projekt, jakie podmioty będą uczestnikami Projektu (prosimy wskazać odrębnie w odniesieniu do każdego zadania/działania).
Celem głównym Projektu jest budowa systemu koordynacji działań w województwie (...), zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych. Odbiorcą wszystkich zadań będzie zatem Województwo, gdyż projekt ma na celu wypracowanie rozwiązań i polityk, które będą przedstawiane Zarządowi Województwa celem wykorzystania w prowadzonej przez Województwo polityce rozwoju.
Projekt odpowiada na potrzebę zapewnienia planowania strategicznego w obszarze uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych, co jest istotnym elementem zarządzania rozwojem gospodarczym i społecznym z uwagi na konieczność przygotowania kadr i społeczeństwa do zachodzących zmian.
W projekcie będą uczestniczyło szerokie grono odbiorców, nie jest ono w żaden sposób zamknięte, i będą to m.in.: uczniowie, nauczyciele, pracownicy, pracodawcy i ich organizacje, szkoły, uczelnie, doradcy zawodowi, instytucje rynku pracy, osoby bezrobotne itp.
W ramach realizowanego przez Spółkę Projektu, koordynacja uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego wymaga perspektywy regionalnej (wojewódzkiej). Takie podejście pozwala dostrzec możliwości rozwojowe i zaplanować interwencje konieczne na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego, które są niedostępne z innych poziomów (np. z poziomu lokalnego lub krajowego). Pozwoli to na zapewnienie właściwego ujęcia rozwoju i wykorzystania umiejętności w długofalowym planowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego województwa (...).
Powyższa koordynacja oznacza zapewnienie uporządkowania współpracy różnych podmiotów i instytucji w województwie (...) mających wpływ na rozwijanie umiejętności przez mieszkańców regionu, co stanowi istotny warunek dla zachowania dynamiki wzrostu gospodarczego\ wyjścia z kryzysu COVID-19 i adaptacje do zmian społecznych.
Aktualnie w województwie (...) nie istnieją rozwiązania umożliwiające koordynacje zarówno kształcenia zawodowego, jak i szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych. Realizacja tych zadań w ramach Projektu przez Spółkę w związku z powierzeniem tych zadań przez Województwo, wypełnia więc opisaną misję.
Ad 9) Czy uczestnicy będą korzystać ze skierowanych do nich przez Spółkę działań odpłatnie, czy też ich udział w działaniach będzie nieodpłatny ze względu na otrzymane przez Spółkę od A. dofinansowanie.
Jak wskazano powyżej w projekcie będzie uczestniczyło szerokie grono odbiorców, nie jest ono w żaden sposób zamknięte i będą to m.in.: uczniowie, nauczyciele, pracownicy, pracodawcy i ich organizacje, szkoły, uczelnie, doradcy zawodowi, instytucje rynku pracy, osoby bezrobotne itp. Uczestnicy będą korzystać z działań nieodpłatnie, ze względu na otrzymane przez Spółkę od A. dofinansowanie.
Ad 10) W jakim dokładnie zakresie poszczególni uczestnicy Projektu będą korzystać z danych działań realizowanych przez Spółkę w ramach Projektu.
Uczestnicy będą korzystać m.in. w seminariach, konferencjach, sieciach współpracy i wymiany doświadczeń, zapoznawać się najnowszymi technologiami wykorzystywanymi w produkcji i usługach, zapoznawać się ze specyfiką pracy w danym zawodzie (symulacja stanowisk pracy), wymieniać dobre praktyki itp.
Ad 11) Czy i w jaki sposób spółka będzie dokumentować efekty zrealizowanych zadań? Kto będzie dokonywał kontroli realizowanych zadań i w jaki sposób.
Działania będą dokumentowane w zależności od charakteru danego działania, np. listy obecności z konferencji, seminariów, spotkań, protokoły posiedzeń, dokumentacja wyników badań i analiz. Zasady dokumentowania efektów działań określa umowa o objęcie projektu wsparciem. W trakcie kontroli wydatków weryfikacji będzie podlegać w całości lub części dokumentacja finansowa potwierdzająca wydatki, w tym dokumentacja potwierdzająca dokonanie płatności za nie, dokumentacja potwierdzająca działanie prowadzone w ramach realizacji Projektu oraz dokumenty potwierdzające postęp rzeczowy.
Kontrola efektów zrealizowanych działań będzie dokonywana poprzez wizyty monitorujące/kontrole wykonania/kontrole wydatków będą przeprowadzane przez pracowników A. i/lub Ministerstwa Edukacji i Nauki w siedzibie beneficjenta realizującego projekt lub w miejscu realizacji działań.
Zasady i tryb monitorowania i kontroli Projektu został również uregulowany w Regulaminie naboru wniosków w ramach inwestycji „(...)” (dalej: „Regulamin”) zgodnie z którym:
7.6. Sprawozdawczość rozliczeniowa
Każdy beneficjent zobowiązany będzie do składania co trzy miesiące wniosku o płatność w wersji elektronicznej w systemie CST2021. Terminy składania wniosków o płatność są określone w Harmonogramie płatności. Każdy kwartał zwany jest okresem sprawozdawczym.
Beneficjent ma 10 dni roboczych po zakończeniu okresu sprawozdawczego na złożenie sprawozdania. Sprawozdanie okresowe składa się z części merytorycznej, statystycznej oraz finansowej.
Złożenie wniosku o płatność i jego akceptacja przez A. są warunkiem koniecznym do wypłaty kolejnej transzy dofinansowania. W przypadku drugiej i kolejnych transz warunkiem jest również rozliczenie minimum 70% przekazanych wcześniej środków finansowych.
We wniosku o płatność beneficjent wykazuje poniesione wydatki w ramach realizacji projektu, opisuje postęp rzeczowy z jego realizacji, osiągnięte wskaźniki oraz przedstawia zaktualizowany harmonogram płatności.
W przypadku zachowania przez beneficjenta wszystkich wymaganych terminów dotyczących sprawozdawczości określonych w umowie o objęciu projektu wsparciem, A. zatwierdza wniosek o płatność nie później niż w terminie 90 dni kalendarzowych od dnia przedłożenia pierwszej wersji wniosku o płatność.
A. może wezwać beneficjenta do złożenia dokumentów dotyczących projektu. A. może także dokonać uzupełnienia lub poprawienia wniosku o płatność, o czym informuje beneficjenta lub wzywa beneficjenta do poprawienia lub uzupełnienia wniosku o płatność lub złożenia dodatkowych wyjaśnień w wyznaczonym terminie.
Beneficjenci zobowiązani będą do przedstawienia końcowego wniosku o płatność z realizacji projektu, stanowiącego prośbę o płatność końcową, w ciągu 30 dni od daty zakończenia projektu, określonej w umowie o objęcie wsparciem.
Końcowy wniosek o płatność składa się z części merytorycznej oraz finansowej i stanowi podstawę do końcowego rozliczenia projektu.
Merytoryczna część raportu powinna zawierać opis podjętych działań w ramach realizacji projektu ze szczególnym zwróceniem uwagi na wnioski, opis zrealizowanych wskaźników i osiągniętych rezultatów, problemy na jakie napotkał beneficjent w trakcie realizacji projektu. Opis ten powinien odnosić się do całości projektu.
Finansowa część raportu powinna dostarczyć informacji do oceny kwalifikowalności poniesionych wydatków w raportowanym okresie, ostatecznego wyliczenia należnej kwoty finansowania oraz ustalenia wysokości ewentualnej kwoty zwrotu należności.
8. Monitorowanie i kontrole
A. będzie nadzorować działania realizowane przez beneficjentów w ramach realizacji projektu z obowiązującymi procedurami oraz zapisami umowy o objęcie projektu wsparciem.
Wizyty monitorujące/kontrole wykonania/kontrole wydatków będą przeprowadzane przez pracowników A. i/lub Ministerstwa Edukacji i Nauki w siedzibie beneficjenta realizującego projekt lub w miejscu realizacji działań. Instytucje/organizacje wytypowane do takich wizyt/kontroli będą odpowiednio wcześniej informowane przez A. o terminie i zakresie monitoringu/kontroli.
Celem wizyty monitorującej jest weryfikacja rzeczywistej realizacji projektu, faktycznego postępu rzeczowego oraz osiągnięcia zaraportowanych rezultatów.
W trakcie kontroli wydatków weryfikacji będzie podlegać w całości lub części dokumentacja finansowa potwierdzająca wydatki, w tym dokumentacja potwierdzająca dokonanie płatności za nie, dokumentacja potwierdzająca działanie prowadzone w ramach realizacji projektu oraz dokumenty potwierdzające postęp rzeczowy.
A. i/lub Ministerstwo Edukacji i Nauki bądź inny organ przez nie upoważniony mogą kontrolować sposób wykorzystania finansowania w okresie realizacji projektu oraz w okresie obowiązku archiwizacji dokumentów.
Beneficjent ma obowiązek, na każde wezwanie A. i/lub Ministerstwo Edukacji i Nauki, udzielić wszelkich wyjaśnień i przedstawić do kontroli finansowej i merytorycznej dokumenty dotyczące realizowanych działań w ramach projektu.
W celu zwalczania występowania ryzyka podwójnego finansowania, wydatki Beneficjentów będą również podlegały kontroli krzyżowej. Kontrole krzyżowe przybiorą formę kontroli dokumentacji i/lub kontroli zestawień i będą przeprowadzane w siedzibie Beneficjentów lub siedzibie A., z uwzględnieniem skuteczności i efektywności tej kontroli.
Ad 12) W jaki sposób będzie wyliczana kwota dofinansowania (wsparcia finansowego przyznanego na realizację Projektu) oraz od czego będzie uzależniona jej wysokość.
Projekt ma być realizowany przez Spółkę, przy współudziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy (dalej: „WUP”) oraz (...) Samorządowego Centrum (dalej: „ B.”), które będą podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków w ramach Projektu (podmioty te będą posiadały swój budżet i zadania do realizacji). Maksymalna kwota dofinansowania przyznanego z KPO na realizację projektu wynosi (...) zł, okres kwalifikowalności wydatków wynosi od 1 lutego 2020 roku do 31 sierpnia 2026 roku. Planowany podział środków (netto) przedstawia się następująco:
a)Spółka (...) zł;
b)WUP (...) zł;
c)B. (...) zł;
d)pozostałe wydatki związane m.in. z: funkcjonowaniem Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, przygotowaniem analiz/raportów/opracowań, itp. (...) zł.
Głównymi zadaniami Spółki jako lidera oraz pozostałych podmiotów będą:
- Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji,
- Zadanie 2. Realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie,
- Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.
Wytyczne dotyczące budżetu:
- VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym i nie może być finansowany ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach żadnej z inwestycji/przedsięwzięcia.
- Wydatki zaplanowane w budżecie muszą być zgodnie z indykatywnym katalogiem kosztów.
- Działania własne - Zadanie 2 mogą obejmować m.in.:
- Organizacje festiwali zawodów;
- Organizowanie kampanii promujących szkolnictwo zawodowe (branżowe i techniczne);
- Tworzenie i rozwijanie mechanizmów informowania o możliwościach rozwoju umiejętności, diagnozowania predyspozycji, np. biuro informacji obywatela (na wzór One Stop Shop);
- Tworzenie i rozwijanie sieci doradców zawodowych (integracja Oświaty, szkolnictwa wyższego i instytucji rynku pracy);
- Organizowanie konkursów zawodowych w branżach kluczowych/regionalnych inteligentnych specjalizacjach.
Budżet całkowity projektu stanowią koszty bezpośrednio związane z jego realizacją:
a)Koszty wynagrodzeń osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu,
b)Koszty organizacji spotkań, seminariów, konferencji, w tym wydarzeń online,
c)Koszty zakupu pozostałych towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu
Wsparcie przyjmuje formę:
a)zwrotu wydatków kwalifikowalnych, które zostały faktycznie poniesione w związku z realizacją projektu przed terminem rozpoczęcia projektu, ale w okresie kwalifikowalności i/lub
b)dofinansowania do projektu w okresie realizacji projektu, zgodnie z zasadami kwalifikowalności wydatków, które są niezbędne do realizacji projektu.
c)Ostateczny odbiorca wsparcia zobowiązany jest pokryć ze środków własnych wszelkie wydatki inne niż zatwierdzone w budżecie, w szczególności wydatki niekwalifikowalne.
Zasady finansowania, koszty uprawnione i nieuprawnione związane z Projektem oraz zasady rozliczania i dokumentowania poszczególnych wydatków w ramach realizacji Projektu zostały szczegółowo uregulowany w Regulaminie naboru wniosków w ramach inwestycji „(...) (dalej: „Regulamin”) zgodnie z którym:
7. Zasady finansowe
7.1. Informacje ogólne
Dofinansowanie przyznane na realizację projektu nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku. Działania realizowane w ramach projektu nie mogą mieć charakteru komercyjnego.
Poniesione wydatki w ramach projektu muszą być bezpośrednio związane z jego realizacją, dotyczyć zadań merytorycznych i być niezbędne do realizacji celów.
Koszt całkowity realizacji projektu stanowią koszty wskazane przez wnioskodawcę w szczegółowym budżecie realizacji projektu i zaakceptowane przez A.
Budżet realizacji projektu przedstawiany jest we wniosku o objęcie wsparciem w formie zestawienia planowanych kategorii wydatków wraz z podziałem planowanych wydatków w poszczególnych latach. Budżet realizacji projektu powinien zawierać następujące kategorie wydatków:
- Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji:
- Koszty raportów, opracowań, analiz o Koszty posiedzeń WZK,
- Delegacje członków WZK, wyjazdy w regionie i poza region,
- Koszty organizacji seminariów, konferencji.
- Realizacja zadań działań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie:
- Działania upowszechniające uczenie się przez całe życie oraz działania własne (wg koncepcji województwa).
- Funkcjonowanie biura koordynacji
- Wynagrodzenia pracowników regionalnego biura koordynacji,
- Najem pomieszczeń na biuro koordynacji i funkcjonowanie biura,
- Wyposażenie biura koordynacji.
7.2. Koszty uprawnione i nieuprawnione
Koszty będą uznane za uprawnione tylko wtedy, gdy spełnią łącznie następujące warunki określone w załączniku nr 5 Indykatywny katalog kosztów uprawnionych i nieuprawnionych:
1)będą zgodne z przepisami prawa krajowego, w tym prawem zamówień publicznych. Jeśli zamówienia dokonywane w trakcie realizacji przedsięwzięcia opiewają na kwoty poniżej krajowych lub unijnych progów określonych dla zamówień publicznych lub poza zakresem stosowania prawa zamówień publicznych, wówczas przyznawanie takich zamówień oraz warunki tych zamówień muszą uwzględniać zasadę proporcjonalności, być zgodne z najlepszymi praktykami gospodarności, umożliwiać pełną i uczciwą konkurencję między potencjalnymi wykonawcami, na przykład w drodze skutecznego porównania cen;
2)będą poparte dowodami księgowymi i wykazane w dokumentacji finansowej i ewidencji księgowej Wnioskodawcy;
3)zostaną poniesione w okresie realizacji przedsięwzięcia określonym w umowie o dofinansowanie przedsięwzięcia;
4)wpisują się w cele inwestycji KPO;
5)będą racjonalnie skalkulowane w oparciu o ceny rynkowe oraz zgodne z wymogami obowiązującego prawodawstwa podatkowego i społecznego w oparciu o rozeznanie rynku;
6)będą proporcjonalne do planowanych działań i niezbędne do realizacji przedsięwzięcia;
7)zostaną wykorzystane wyłącznie na realizację celu/celów przedsięwzięcia i jego oczekiwanego rezultatu/oczekiwanych rezultatów w sposób zgodny z zasadami racjonalności, zasadności oraz efektywności;
8)VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym i nie może być finansowany ze środków RRF w ramach przedsięwzięcia.
Kosztami nieuprawnionymi w realizacji przedsięwzięcia są:
1)koszty poniesione poza okresem kwalifikowalności kosztów;
2)pożyczka i koszty obsługi pożyczki;
3)podatek od towarów i usług VAT;
4)inne podatki i opłaty, które w świetle przepisów prawa krajowego podlegają zwrotowi;
5)te same koszty finansowane z dwóch różnych źródeł (podwójne finansowanie). Niedopuszczalne jest finansowanie tych samych wydatków z dwóch różnych źródeł (podwójne finansowanie). W razie wykrycia przypadków podwójnego finansowania (na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia), podmiot przyznający finansowanie uzna te wydatki jako nieuprawnione;
6)koszty nieudokumentowane;
7)grzywny, mandaty, kary finansowe, koszty postępowań sądowych, narosłe odsetki;
8)koszty otwarcia i prowadzenia rachunków bankowych (w tym koszty przelewów z lub do PFR A. pobierane przez bank);
9)koszty zredukowane w budżecie realizacji przedsięwzięcia w trakcie oceny;
10)świadczenia realizowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS);
11)wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON);
12)nagrody jubileuszowe i odprawy pracownicze dla personelu realizującego przedsięwzięcie;
13)koszty składek, niewymaganych obowiązującymi przepisami prawa krajowego;
14)ujemne różnice kursowe;
15)inne koszty niezgodne z katalogiem kosztów uprawnionych znajdujących się w pkt. koszty uprawnione lub uznane za niepotrzebne i niezwiązane z realizacją przedsięwzięcia.
Wydatki uznane za nieuprawnione przez A. nie są ujmowane w ostatecznie zatwierdzonej kwocie przyznanych środków i zostaną w konsekwencji poniesione przez ostatecznego odbiorcę wsparcia/beneficjenta.
Beneficjent zobowiązany jest do zwrotu całości wypłaconych środków, jeżeli:
- nie zrealizuje w całości wskaźników zapisanych w umowie o dofinansowaniu projektu,
- po zakończeniu projektu nie złoży dokumentów potwierdzających końcowe rozliczenie przyznanych środków, tj. końcowego wniosku o płatność,
- złoży niezgodne z prawdą oświadczenie lub posłuży się fałszywym, przerobionym lub stwierdzającym nieprawdę dokumentem na etapie ubiegania się o przyznanie środków na realizację projektu.
Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu dofinansowania (w całości lub części) jeżeli:
- uzyskał podwójne finansowanie na takie same zadania z innego źródła,
- osiągnął wskaźnik lub wskaźniki projektu w wartości niższej niż ujęte w umowie o dofinansowaniu projektu, z wyłączeniem sytuacji, w których instytucja dołożyła należytej staranności w wykonywaniu umowy o finansowaniu projektu, w tym dołożyła wszelkich starań, aby te wskaźniki osiągnąć,
- wydatkował część przyznanych środków z KPO na podatek od towarów i usług.
W wyżej wymienionych sytuacjach instytucja, która otrzymała środki na finansowanie projektu zwraca, na żądanie A., otrzymane środki, w wysokości określonej w żądaniu, w określonym terminie, na wskazany rachunek bankowy.
Jeżeli beneficjent nie dokona zwrotu w określonym terminie, od należnej kwoty będą naliczane odsetki, liczone jak dla zaległości podatkowych od dnia przekazania środków grantu, a A. podejmie czynności zmierzające do odzyskania środków. Zwrot środków grantu może również nastąpić przez pomniejszenie kolejnych płatności przysługujących instytucji, na co wyraża zgodę.
7.3. Zasady rozliczania i dokumentowania poszczególnych wydatków w ramach realizacji projektu
Beneficjent będzie zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji finansowo-księgowej, zgodnie z ustawą o rachunkowości w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych.
Zwyczajowa praktyka księgowania oraz procedury kontroli wewnętrznej stosowane przez beneficjenta muszą zapewniać możliwość bezpośredniego uzgodnienia zadeklarowanych kwot z kwotami figurującymi w sprawozdaniach księgowych instytucji oraz z kwotami wskazanymi w dokumentach potwierdzających poniesione wydatki.
Dodatkowo beneficjent zobowiązany jest otworzyć odrębny nieoprocentowany rachunek bankowy, dedykowany wyłącznie na potrzeby realizacji projektu (konto lub subkonto).
Beneficjent ma obowiązek zrefundować z rachunku bankowego wskazanego w umowie o objęcie projektu wsparciem wszystkie wydatki zapłacone z innego rachunku bankowego, maksymalnie do ostatniego dnia złożenia końcowego wniosku o płatność, ale nie później niż 30 dni po zakończeniu realizacji projektu.
Wszystkie wydatki poniesione w ramach realizacji projektu muszą być udokumentowane.
Dokumentami potwierdzającymi poniesione wydatki przez instytucję są dowody księgowe określone w regulacji zawartej w Ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w szczególności faktury lub inne dokumenty księgowe o równoważnej wartości dowodowej wraz z potwierdzeniami zapłaty.
Wydatki w ramach przyznanego budżetu, który jest środkami publicznymi, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami muszą być ponoszone w sposób konkurencyjny. Po stronie instytucji, której przyznano finansowanie leży obowiązek zapewnienia konkurencyjności wydatkowania środków (np. stosowanie wewnętrznych regulaminów udzielania zamówień, stosowanie procedury prawa zamówień publicznych, dokonanie rozeznania rynku).
Instytucja, której przyznano finansowanie jest zobowiązana przedstawić wszelkie dokumenty potwierdzające wydatki, jeżeli zostanie do tego wezwana w toku kontroli lub audytów.
Powyżej opisane sposoby dokumentowania wydatków oraz wymóg ich ponoszenia zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami w sposób konkurencyjny dotyczą także instytucji partnerskich.
7.5. Płatności
Przyznane finansowanie na realizację projektu będzie wypłacane beneficjentowi przez PFR na zlecenie A., w transzach, w formie zaliczkowej w wysokości określonej w harmonogramie płatności na rachunek bankowy wskazany w umowie o objęcie projektu wsparciem.
W przypadku projektów realizowanych z partnerstwie beneficjent, rozumiany jako lider partnerstwa, przekazuje odpowiednią część dofinansowania na pokrycie wydatków Partnera/Partnerów zgodnie z zawartą umową partnerską.
Beneficjent jest zobowiązany do sporządzenia harmonogramu płatności w uzgodnieniu z A. Harmonogram płatności stanowi załącznik do umowy o objęcie projektu wsparciem. W dalszych etapach realizacji projektu harmonogram może ulegać uzasadnionym i zaakceptowanym przez A. modyfikacjom.
Pierwsza transza dofinansowania będzie przekazana w wysokości 70% wartości projektu, po podpisaniu umowy o objęcie projektu wsparciem. Kolejne transze będą przekazywane po złożeniu (wraz z wymaganymi załącznikami), zweryfikowaniu i zatwierdzeniu przez A. wniosku o płatność, w którym beneficjent potwierdza wydatkowanie co najmniej 70% łącznej kwoty otrzymanych transz dofinansowania oraz zatwierdzeniu przez A. wniosków o płatność złożonych za wcześniejsze okresy rozliczeniowe.
Beneficjent przedkłada wniosek o płatność oraz dokumenty niezbędne do rozliczenia, wydatków poniesionych i ujętych w danym wniosku o płatność, za pośrednictwem systemu dokumentów online A.
Beneficjent zobowiązuje się ująć każdy wydatek kwalifikowalny we wniosku o płatność przekazywanym do A. w terminie do 3 miesięcy od dnia jego poniesienia.
Beneficjent jest zobowiązany do rozliczenia całości otrzymanego dofinansowania w końcowym wniosku o płatność.
W stosownych przypadkach, tj. niewydatkowanie wszystkich przekazanych środków lub uznania wydatków za nieuprawnione beneficjent będzie zobowiązany zwrócić nadwyżki kwot, które już otrzymał w ramach płatności zaliczkowej.
Płatność końcowa lub wniosek o zwrot niewykorzystanej części finansowania zostanie wystosowany do beneficjenta w terminie 30 dni kalendarzowych od daty zatwierdzenia rozliczenia końcowego.
Płatności na rzecz beneficjenta są wykonywane przez PFR w terminach określonych w harmonogramie płatności, stanowiącym załącznik do umowy o objęcie projektu wsparciem.
Ad 13) Czy wysokość przyznanego Spółce wsparcia finansowego w związku z realizowanymi przez spółkę zadaniami/działaniami będzie zależna od liczby uczestników Projektu.
Wysokość przyznanego Spółce wsparcia finansowego w związku z realizowanymi przez Spółkę zadaniami/działaniami będzie uzależniona od poniesionych wydatków kwalifikowanych na realizację zadań. Głównymi zadaniami Spółki jako lidera realizowanego Projektu będą:
- Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji,
- Zadanie 2. Realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie, które może obejmować: m.in.:
- Organizacje festiwali zawodów;
- Organizowanie kampanii promujących szkolnictwo zawodowe (branżowe i techniczne);
- Tworzenie i rozwijanie mechanizmów informowania o możliwościach rozwoju umiejętności, diagnozowania predyspozycji, np. biuro informacji obywatela (na wzór One Stop Shop);
- Tworzenie i rozwijanie sieci doradców zawodowych (integracja Oświaty, szkolnictwa wyższego i instytucji rynku pracy);
- Organizowanie konkursów zawodowych w branżach kluczowych/regionalnych inteligentnych specjalizacjach;
- Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.
W przypadku niezrealizowania zadań bądź poniesienia przez Spółkę kosztów niekwalifikowanych, Spółka będzie zobowiązana do zwrotu tej części finansowania. Działania podejmowane przez Spółkę będą ukierunkowane na aktywizację jak największej ilości uczestników. Opisane powyżej zadania kierowane są do szerokiego grona odbiorców, nie jest ono w żaden sposób zamknięte, i będą to m.in.: uczniowie, nauczyciele, pracownicy, pracodawcy i ich organizacje, szkoły, uczelnie, doradcy zawodowi, instytucje rynku pracy, osoby bezrobotne itp. Spółka realizując zadania będzie podejmowała działania otwarte w które z założenia będą wydarzeniami masowymi, w których będą mogły uczestniczyć duże grupy osób. W praktyce jeśli więc Spółka nie zrealizuje zadań bądź nie zrealizuje ich w pełnym zakresie niż planowano (tj. dla mniejszej liczby odbiorców) - będzie zobowiązana do zwrotu niewykorzystanych środków.
Sposób rozliczania środków, monitorowania wykonania zadań oraz tryb monitorowania i kontroli Projektu został uregulowany w Regulaminie oraz przytoczony w odpowiedzi na pytania 11 i 12 powyżej.
Ad 14) Czy wysokość przyznanego wsparcia finansowego będzie powiązana z konkretnymi działaniami/zadaniami, czy za konkretne działania zrealizowane przez Spółkę w ramach Projektu Spółka otrzyma konkretne środki pieniężne określone co do wysokości w ramach otrzymanego dofinansowania.
Wysokość przyznanego dofinansowania jest ściśle powiązana z konkretnymi działaniami. Dofinansowanie jest przyznane w wysokości faktycznie poniesionych wydatków przez Spółkę i uznanych za kwalifikowalne przez A. Środki niewydatkowane na działania lub uznane za niekwalifikowalne będą podlegały zwrotowi do Fundacji.
Ad 15) Jakie konkretnie wydatki będą pokrywane otrzymanym przez Spółkę dofinansowaniem (wsparcia finansowego przyznanego przez A. na realizację Projektu).
Wszystkie wydatki określone w zatwierdzonym wnioskiem o dofinasowanie, o ile zostaną uznane za kwalifikowalne. Są to m.in. koszty raportów, badań, analiz, wynajmu pomieszczeń, zatrudnienie personelu projektu, delegacje służbowe, inne dostawy towarów i usług. Dofinansowanie przyznane na realizację projektu nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku. Działania realizowane w ramach Projektu nie mogą mieć charakteru komercyjnego. Poniesione wydatki w ramach Projektu muszą być bezpośrednio związane z jego realizacją, dotyczyć zadań merytorycznych i być niezbędne do realizacji celów. Koszt całkowity realizacji Projektu stanowią koszty wskazane przez wnioskodawcę w szczegółowym budżecie realizacji projektu i zaakceptowane przez A.
Budżet realizacji Projektu przedstawiany jest we wniosku o objęcie wsparciem w formie zestawienia planowanych kategorii wydatków wraz z podziałem planowanych wydatków w poszczególnych latach. Budżet realizacji projektu powinien zawierać następujące kategorie wydatków:
1)Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji:
- Koszty raportów, opracowań, analiz,
- koszty posiedzeń WZK,
- Delegacje członków WZK, wyjazdy w regionie i poza region o Koszty organizacji seminariów, konferencji,
2)Realizacja zadań działań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie:
- Działania upowszechniające uczenie się przez całe życie oraz działania własne (wg koncepcji województwa),
3)Funkcjonowanie biura koordynacji:
- Wynagrodzenia pracowników regionalnego biura koordynacji,
- Najem pomieszczeń na biuro koordynacji i funkcjonowanie biura,
- Wyposażenie biura koordynacji.
Koszty będą uznane za uprawnione tylko wtedy, gdy spełnią łącznie następujące warunki określone w załączniku nr 5 Indykatywny katalog kosztów uprawnionych i nieuprawnionych:
1)będą zgodne z przepisami prawa krajowego, w tym prawem zamówień publicznych. Jeśli zamówienia dokonywane w trakcie realizacji przedsięwzięcia opiewają na kwoty poniżej krajowych lub unijnych progów określonych dla zamówień publicznych lub poza zakresem stosowania prawa zamówień publicznych, wówczas przyznawanie takich zamówień oraz warunki tych zamówień muszą uwzględniać zasadę proporcjonalności, być zgodne z najlepszymi praktykami gospodarności, umożliwiać pełną i uczciwą konkurencję między potencjalnymi wykonawcami, na przykład w drodze skutecznego porównania cen;
2)będą poparte dowodami księgowymi i wykazane w dokumentacji finansowej i ewidencji księgowej Wnioskodawcy;
3)zostaną poniesione w okresie realizacji przedsięwzięcia określonym w umowie o dofinansowanie przedsięwzięcia;
4)wpisują się w cele inwestycji KPO;
5)będą racjonalnie skalkulowane w oparciu o ceny rynkowe oraz zgodne z wymogami obowiązującego prawodawstwa podatkowego i społecznego w oparciu o rozeznanie rynku;
6)będą proporcjonalne do planowanych działań i niezbędne do realizacji przedsięwzięcia;
7)zostaną wykorzystane wyłącznie na realizację celu/celów przedsięwzięcia i jego oczekiwanego rezultatu/oczekiwanych rezultatów w sposób zgodny z zasadami racjonalności, zasadności oraz efektywności;
8)VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym i nie może być finansowany ze środków RRF w ramach przedsięwzięcia.
Ad 16) Czy Spółka otrzyma (oprócz Rekompensaty) wynagrodzenie od Województwa (...) za świadczenie usług w zakresie powierzonych Spółce zadań.
Spółka nie otrzyma żadnego wynagrodzenia za udział w Projekcie. Wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej przez Województwo zadań własnych Województwa związanych z realizacją Projektu nie jest związane z odpłatnym świadczeniem usług na rzecz Województwa. Spółka realizując zadania własne Województwa nie dokonuje odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Nie osiąga też z tego tytułu wynagrodzenia. Dofinansowanie przyznane na realizację Projektu nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku. Działania realizowane w ramach Projektu nie mogą mieć charakteru komercyjnego. Poniesione wydatki w ramach projektu muszą być bezpośrednio związane z jego realizacją, dotyczyć zadań merytorycznych i być niezbędne do realizacji celów. Tym samym udział Spółki w Projekcie nie ma charakteru komercyjnego, nastawionego na osiągniecie zysku oraz realizację celów gospodarczych. Wręcz przeciwnie, udział Spółki w jego realizacji odpowiada na potrzebę zapewnienia planowania strategicznego w obszarze uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych, co jest istotnym elementem zarządzania rozwojem gospodarczym i społecznym z uwagi na konieczność przygotowania kadr i społeczeństwa do zachodzących zmian. Głównym wyzwaniem Projektu będzie stworzenie w województwie (...) trwałego mechanizmu, koordynacji i monitorowania systemu uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych.
Projekt umożliwi wsparcie, koordynację i monitorowanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 jako polityki publicznej (ZSU 2030) na poziomie województwa (...), co zostanie osiągnięte przede wszystkim poprzez:
1)wspieranie w województwie realizacji polityki na rzecz rozwijania umiejętności,
2)skoordynowanie w województwie działań różnych podmiotów na rzecz rozwijania umiejętności.
Ad 17) Czy Rekompensata będzie wypłacona wyłącznie w celu realizacji powierzonych przez Województwo (...) zadań, czy może być ona wykorzystana na inny cel.
Rekompensata wypłacana Spółce przez Województwo będzie przeznaczona tylko na wyrównanie kosztów poniesionych przez Spółkę w związku z realizacją Projektu. Jest więc niezbędna do prawidłowego wykonania powierzonych przez Województwo zadań związanych z jego realizacją. Jeżeli Projekt faktycznie byłby realizowany samodzielnie przez Województwo, Województwo byłoby także zobowiązane do poniesienia tych kosztów. Rekompensata nie będzie przeznaczona na inne cele. Konieczność wypłaty na rzecz Spółki Rekompensaty, spowodowana jest faktem iż Spółka angażując się w Projekt będzie zmuszona ponieść koszty, które nie są refundowane przez A. w związku z realizacją Projektu, takimi kosztami nieuprawnionymi w realizacji Projektu (nie są refundowane) są między innymi wydatki poniesione na VAT od zakupów dokonywanych w ramach Projektu oraz koszty pośrednie przypadające na realizowany Projekt. Ponieważ w związku z wykonaniem Projektu:
1)Spółka faktycznie realizuje zadania własne Województwa,
2)udział Spółki w Projekcie nie jest ukierunkowany na osiągnięcie przez nią zysku. Wsparcie nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku;
3)zwrot wydatków kwalifikowanych obejmujących zakupione towary i usługi związane z realizacją Projektu nie obejmuje wydatków na podatek VAT od tych zakupów (podatek VAT nie jest refundowany);
4)zwrot wydatków nie obejmuje kosztów pośrednich ponoszonych przez Spółkę przypadających na realizację Projektu;
- Województwo rozważa udzielić Spółce dopłaty, która będzie miała charakter rekompensaty odpowiadającej wysokości wartości kosztów pośrednich oraz wartości VAT niekwalifikowalnego, który Spółka poniesie w związku z dokonaniem zakupu towarów i usług związanych z realizacją Projektu. Rekompensata nie jest zapłatą za świadczenie jakichkolwiek usług na rzecz Województwa, ale ma wyrównać poniesione przez Spółkę koszty opisane w punkcie 3) i 4) powyżej. Rekompensata nie będzie więc wykorzystana na inne cele niż związane z realizacją Projektu.
Pytania
1)Czy Spółka realizująca Projekt oraz w związku z tym wykonująca powierzone jej zadania własne Województwa może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług?
2)Czy wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa?
3)Czy Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu, będzie stanowiła element podstawy opodatkowania?
4)Czy uzyskane wsparcie na realizację Projektu powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT?
5)Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1) Czy Spółka realizująca Projekt oraz w związku z tym wykonująca powierzone jej zadania własne Województwa może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług?
W ocenie Wnioskodawcy, Spółka wykonując powierzone jej przez Województwo zadania własne Województwa nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług. Warunkiem koniecznym dla uznania świadczenia za usługę opodatkowaną w rozumieniu ustawy VAT jest to, aby była ona dokonana przez podatnika tego podatku.
W przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Spółkę należy zaklasyfikować jako podmiot wykonujący działalność władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy VAT. Brak opodatkowania Spółki nie spowoduje żadnych zakłóceń konkurencji, gdyż Spółka realizując Projekt działa w zakresie powierzonych jej zadań własnych Województwa, a więc w zakresie, w którym nie mogą funkcjonować inne podmioty i w którym de facto, nie występuje rynek konkurencyjny.
Ad 2) Czy wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa?
Zdaniem Wnioskodawcy wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej przez Województwo zadań własnych Województwa związanych z realizacją Projektu - nie może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa. Spółka realizując zadania własne Województwa nie dokonuje odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT.
Ad 3) Czy Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu, będzie stanowiła element podstawy opodatkowania?
Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych Województwa, odpowiadająca wartości kosztów pośrednich oraz wartości VAT niekwalifikowalnego, poniesionych przez Spółkę w związku z dokonaniem zakupu towarów i usług związanych z realizacją Projektu, nie będzie stanowiła elementu podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Wypłata Rekompensaty nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, nie powinna być również udokumentowana fakturą.
Ad 4) Czy uzyskane wsparcie na realizację Projektu powinny zostać opodatkowana podatkiem VAT?
Otrzymane przez Spółkę dofinansowanie/dotacja na realizację Projektu, nie będzie stanowiła wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT i tym samym nie będzie stanowiło podstawy opodatkowania w myśl przepisu art. 29a ust. 1 ustawy VAT.
Ad 5) Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu?
Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją Projektu. Powyższe wynika z faktu, że w analizowanym przypadku nie zostaną spełnione - wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy VAT - przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. ponoszone wydatki na realizację Projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy
Ad 1) Czy Spółka wykonująca powierzone zadania własne Województwa będzie uznana za podatnika podatku od towarów i usług?
W opinii Wnioskodawcy, Spółka wykonując powierzone jej przez Województwo zadania własne Województwa nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług. Warunkiem koniecznym dla uznania świadczenia za usługę opodatkowaną w rozumieniu ustawy VAT jest to, aby była ona dokonana przez podatnika tego podatku.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (dalej: „usw”) w celu wykonywania zadań województwo tworzy wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne oraz może zawierać umowy z innymi podmiotami. Zgodnie z art. 11 usw, samorząd określa strategię rozwoju województwa uwzględniając w szczególności pobudzanie aktywności gospodarczej, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa oraz zachowanie ładu przestrzennego. Zadanie te doprecyzowuje art. 11 ust. 2 pkt 3 usw, który stanowi, że samorząd województwa prowadzi politykę rozwoju województwa, na którą składają się pozyskiwanie i łączenie środków finansowych: publicznych i prywatnych, w celu realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej. Natomiast zgodnie z art. 14 usw, samorząd województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim określone ustawami w szczególności w zakresie zagospodarowania przestrzennego i przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.
Przez politykę rozwoju stosownie do treści art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (dalej: „zppr”), rozumie się zespół wzajemnie powiązanych działań podejmowanych i realizowanych w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju, spójności społeczno-gospodarczej, regionalnej i przestrzennej, podnoszenia konkurencyjności gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy w skali krajowej, regionalnej lub lokalnej. Politykę rozwoju prowadzi między innymi samorząd województwa.
W przedmiotowej sprawie Zarząd Województwa (...):
a)podjął uchwałę nr (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...);
b)podjął uchwałę w 2022 r. na podstawie art. 41 ust. 1, art. 45 ust. 1 usw oraz art. 4 ust. 1 zppr, a także pkt 1.5 Regulaminu naboru wniosków w ramach inwestycji pod nazwą „(...)”.
(dalej łącznie: „Uchwały”).
Na podstawie wskazanych Uchwał Województwo upoważniło Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie Projektu. Upoważnienie objęło w szczególności przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym Projektu. Podpisania umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji Projektu. Na podstawie wyżej opisanych ustaleń Spółka została koordynatorem realizacji Projektu oraz zawarła z A. umowę nr (...).
W opisanych powyżej okolicznościach, w opinii Wnioskodawcy Spółka wykonując powierzone jej przez Województwo zadania własne Województwa nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług. W tym zakresie należy brać pod uwagę zakres przedmiotowy czynności, które Spółka będzie wykonywała, a także szczególny status Spółki, której jedynym udziałowcem jest Województwo. Na mocy opisanych powyżej Uchwał, Spółka faktycznie będzie miała obowiązek wykonywać w istocie zadania publiczne, wynikające z zadań własnych Województwa. Realizując czynności w wykonaniu wyżej opisanych Uchwał działalność Spółki będzie ograniczona do powierzonych czynności, a Spółka nie będzie wykonywała jakichkolwiek usług o charakterze komercyjnym.
Dokonując oceny statusu podatkowego Spółki na gruncie ustawy VAT oraz oceny czy w istocie Spółka realizując zadania powierzone przez Województwo, będzie je wykonywała w ramach działalności gospodarczej - należy przeanalizować przepisy art. 15 ust. 1, 2 i 6 ustawy VAT.
Wychodząc z definicji podatnika na gruncie ustawy VAT należy zauważyć, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy VAT).
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy VAT).
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Na gruncie ustawy VAT brak jest pojęcia działalności innej niż działalność gospodarcza, choć w art. 8 ust. 2 ustawy VAT oraz art. 86 ust. 2a ustawy VAT ustawodawca wprowadza dyspozycje związane z występowaniem takich świadczeń oraz wydatków, które odnoszą się do tej działalności. Bez wątpienia dokonując wykładni a contrario działalności innej niż gospodarcza wywieźć można, iż jest nią taka działalność, która nie może być zakwalifikowana do produkcji, handlu, usług, rolnictwa, pozyskiwania zasobów naturalnych lub wykonywania w ramach wolnych zawodów, a także działalność związana z wykorzystywaniem towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły, a jeśli takowa wystąpi to nie jest ona realizowana dla celów zarobkowych.
Przytoczenia w przedmiotowej sprawie wymaga również art. 15 ust. 6 ustawy VAT zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Dokonując analizy art. 15 ust. 6 ustawy VAT należy zauważyć, że powyższa regulacja jest odzwierciedleniem art. 13 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE. L Nr 347 z dnia 11 grudnia 2006 r. s. 1, ze zm., dalej: „dyrektywa 112”), zgodnie z którym krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami. Jednakże jeżeli podejmują one taką działalność i dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tej działalności lub transakcji, w przypadku gdy wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziłoby do znaczącego zakłócenia konkurencji. W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.
W kwestii wyłączenia organów władzy publicznej z kategorii podatników wielokrotnie wypowiadał się także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podkreślając, że dla takiego wyłączenia konieczne jest spełnienie równocześnie dwóch przesłanek: działalność musi być wykonywana przez podmiot prawa publicznego i musi być wykonywana w celu sprawowania władzy publicznej (wyroki C- 408/97, C-4/89, C-288/07).
Z powyższego płynie wniosek, że w celu skorzystania przez jednostki samorządu terytorialnego z wyłączenia z kategorii podatników podatku od towarów i usług, czynności, które co do zasady podlegają opodatkowaniu, muszą być wykonywane w ramach sprawowanego przez te podmioty władztwa publicznego. Jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku VAT jedynie w zakresie czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 1 lipca 2020 r. o nr 0113-KDIPT1-3.4012.347.2020.1.KS Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazywał, że „Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych)”. Analogiczne stanowisko reprezentują sądy administracyjne (por. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 24 września 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 577/12 oraz z 12 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1395/14).
Celem art. 15 ust. 6 ustawy VAT jest więc wyłączenie wszelkich organów władzy publicznej oraz innych organów podlegających prawu publicznemu z kategorii podatników VAT w odniesieniu do czynności wykonywanych przez te podmioty w charakterze władz publicznych. Kryterium decydującym o uznaniu jednostki samorządu terytorialnego za podatnika VAT jest zachowywanie się nie jak organ władzy, lecz jak podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) w stosunku do określonych transakcji lub czynności. Powołane wyżej regulacje wskazują, że w przypadku czynności wykonywanych przez Województwo lub w jego imieniu przez podmiot, któremu zostały powierzone, w relacjach „na zewnątrz”, w stosunku do osób trzecich, nie są one dokonywane przez podatnika podatku od towarów i usług.
Zagadnienie podmiotowości prawnopodatkowej spółki realizującej zadania zlecone przez jednostkę samorządu terytorialnego było przedmiotem analizy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wyroku z 29 października 2015 r. w sprawie C-174/14 „(...) stwierdził w szczególności, że art. 13 ust. 1 dyrektywy 112 należy interpretować w ten sposób, że działalność, taka jak rozpatrywana w postępowaniu głównym, polegająca na świadczeniu przez spółkę na rzecz regionu usług w dziedzinie planowania i zarządzania regionalną służbą zdrowia zgodnie z umowami programowymi zawartymi pomiędzy tą spółką a rzeczonym regionem, jest objęta zasadą nieopodatkowania podatkiem od wartości dodanej przewidzianą w tym przepisie, w sytuacji gdy owa działalność stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 ust. 1 tej dyrektywy, jeżeli, co podlega weryfikacji sądu odsyłającego, można uznać, że wspomnianą spółkę należy zaklasyfikować jako podmiot prawa publicznego oraz że wykonuje ona wspomnianą działalność jako podmiot władzy publicznej, o ile sąd odsyłający stwierdzi, że zwolnienie tej działalności nie spowoduje znaczących zakłóceń konkurencji. W tym wyroku wskazano, że jak wynika z utrwalonego orzecznictwa Trybunału, ocena art. 13 ust. 1 dyrektywy 112 w świetle celów wspomnianej dyrektywy świadczy o tym, że dla zastosowania zasady nieopodatkowania muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie prowadzenie działalności przez podmiot publiczny, przy czym działalność ta powinna być wykonywana w charakterze organu władzy publicznej (zob. podobnie w szczególności postanowienie (...), C-456/07, EU:C:2008:293, pkt 16 i przytoczone tam orzecznictwo, a także wyrok (...), C-79/09, EU:C:2010:171, pkt 79) (pkt 51). Przepis art. 13 ust. 1 dyrektywy 112 nie zawiera żadnego odesłania do prawa państw członkowskich (pkt 53). Oznacza to, że pojęcia znajdujące się w tym przepisie, w tym pojęcie „innych podmiotów prawa publicznego”, powinny otrzymać w całej Unii autonomiczną i jednolitą wykładnię (pkt 54). Ponadto należy uznać, że wyliczenie znajdujące się w tym przepisie jest wyczerpujące, a pojęcie „innych podmiotów prawa publicznego” stanowi pozostałą kategorię podmiotów należących do władzy publicznej, innych niż te, które zostały konkretnie wymienione w tym przepisie. Trybunał podkreślił, że o ile okoliczność, iż dany podmiot posiada na podstawie właściwego prawa krajowego prerogatywy władztwa publicznego, nie ma decydującego znaczenia dla celów wspomnianej klasyfikacji, to jednak okoliczność ta stanowi w zakresie, w jakim stanowi ona istotną cechę właściwą każdemu organowi publicznemu, wskazówkę o pewnym znaczeniu dla ustalenia, czy podmiot ten należy zaklasyfikować jako podmiot prawa publicznego (art. 58). Dla zastosowania zasady nieopodatkowania podatkiem VAT przewidzianej we wspomnianym przepisie spełniony musi być ponadto drugi warunek ustanowiony przez ten przepis, a mianowicie, że zwolnione z podatku VAT są czynności wykonywane przez podmiot prawa publicznego działający w charakterze organu władzy publicznej (pkt 69). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału, takimi czynnościami są czynności wykonywane przez pomioty prawa publicznego w ramach właściwego dla nich reżimu prawnego, z wyłączeniem tej działalności, która jest wykonywana przez nich na tych samych warunkach prawnych, co przez prywatne podmioty gospodarcze. Trybunał orzekł ponadto, że przedmiot lub cel takiej działalności nie ma w tym zakresie znaczenia oraz że okoliczność, iż wykonywanie czynności rozpatrywanych w sprawie głównej wiąże się ze stosowaniem prerogatyw władztwa publicznego, pozwala na ustalenie, że działalność ta podlega reżimowi prawa publicznego (zob. podobnie w szczególności wyrok (...), C-446/98, EU:C:2000:691, pkt 17, 19 i 22) (pkt 70). W tym kontekście Trybunał wskazał, że zwolnienie przewidziane w art. 13 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 112 obejmuje zasadniczo czynności wykonywane przez podmioty publiczne działające jako organy władzy publicznej, które to czynności, pomimo że mają charakter gospodarczy, są ściśle związane z wykonywaniem prerogatyw władztwa publicznego (wyrok (...), C-288/07, EU:C:2008:505, pkt 31) (pkt 71). Z uwagi na ogół powyższych rozważań Trybunał Sprawiedliwości uznał, że art. 13 ust. 1 dyrektywy 112 należy interpretować w ten sposób, że działalność, taka jak omawiana w postępowaniu głównym, polegająca na świadczeniu przez spółkę na rzecz regionu usług w dziedzinie planowania i zarządzania regionalną służbą zdrowia zgodnie z umowami programowymi zawartymi pomiędzy tą spółką a rzeczonym regionem, jest objęta zasadą nieopodatkowania podatkiem VAT przewidzianą w tym przepisie, w sytuacji, gdy owa działalność stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 ust. 1 tej dyrektywy, jeżeli, co podlega weryfikacji sądu odsyłającego, można uznać, że wspomnianą spółkę należy zaklasyfikować jako podmiot prawa publicznego oraz że wykonuje ona wspomnianą działalność jako podmiot władzy publicznej, o ile sąd odsyłający stwierdzi, że zwolnienie tej działalności nie spowoduje znaczących zakłóceń konkurencji (pkt 75).”
Z przytoczonego wyroku TSUE płynie wniosek, że dla uznania Spółki za organ władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy VAT niezbędne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność wykonywaną w charakterze organu władzy publicznej. Ponadto należy ustalić, czy wyłączenie tej działalności z opodatkowania nie spowoduje znaczących zakłóceń konkurencji.
W analizowanej sprawie, bez wątpienia Spółka na podstawie uchwały nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r. oraz uchwały Zarządu Województwa (...) z 2022 r. podjętej na podstawie art. 41 ust. 1, art. 45 ust. 1 usw oraz art. 4 ust. 1 zppr, a także pkt 1.5 Regulaminu naboru wniosków na realizację Projektu - będzie realizować tylko zadania własne Województwa, służące zaspokajaniu potrzeb społecznych na jego obszarze.
W takich okolicznościach w opinii Wnioskodawcy spełniony został zatem warunek, zgodnie z którym działalność wykonywana będzie przez spółkę w charakterze organu władzy publicznej. Ponadto wyłączenie tej działalności spod opodatkowania podatkiem VAT nie spowoduje znaczących zakłóceń konkurencji, ponieważ zadaniem Spółki nie będzie maksymalizacja zysku, lecz legalne, rzetelne i gospodarne zarządzanie środkami finansowymi, w celu realizacji Projektu. Spółka w tym zakresie nie będzie podmiotem biorącym udział w wolnej grze rynkowej. Należy również podkreślić, że Spółka działa w zakresie powierzonych jej zadań własnych Województwa, a więc w zakresie, w jakim nie mogą funkcjonować inne podmioty i w zakresie tych zadań nie występuje rynek konkurencyjny.
Przeszkodą dla wyłączenia Spółki z kręgu podatników podatku od towarów i usług nie jest także fakt, że Spółka jest spółką prawa handlowego. Stanowisko takie zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 czerwca 2017 r., sygn. akt I FSK 1117/15, stwierdzając, że: „spółka komunalna działająca w ramach powierzonych jej zadań organu władzy publicznej nie jest podatnikiem podatku VAT. Spółka prawa handlowego, w której jedynym udziałowcem jest gmina, dokonując (...) czynności zmierzających do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, działa jako podmiot prawa publicznego w rozumieniu art. 13 ust. 1 dyrektywy 112, tak jak organ władzy publicznej. Możliwości uznania spółki prawa handlowego, której jedynym właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego, za podmiot prawa publicznego w rozumieniu art. 13 ust. 1 dyrektywy 112 wynika także z powołanego wyroku TSUE.”
Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 lipca 2019 r., sygn. akt: I FSK 587/17, w którym wskazał że: „Spółka ze 100-proc. udziałem województwa, która została powołana, by tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi oraz pobudzaniu aktywności gospodarczej regionu, nie jest podatnikiem VAT.”
Reasumując, w świetle wyżej przytoczonych art. 15 ust. 1, 2 i 6 ustawy VAT, Województwo, w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, nie byłoby uznane za podatnika i czynności te nie podlegałyby opodatkowaniu. Skoro z tytułu tych czynności Województwo nie byłoby podatnikiem podatku od towarów i usług, to również Spółka której Województwo powierzyło wykonywanie tych czynności nie może być uznana w zakresie tych samych czynności za podatnika podatku VAT.
W opinii Wnioskodawcy w analizowanej sprawie Spółkę należy zaklasyfikować jako podmiot wykonujący działalność władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy VAT. Brak opodatkowania Spółki nie spowoduje żadnych zakłóceń konkurencji, gdyż Spółka realizując Projekt działa w zakresie powierzonych jej zadań własnych Województwa, a więc w zakresie, w którym nie mogą funkcjonować inne podmioty i w którym de facto, nie występuje rynek konkurencyjny.
Ad 2) Czy wykonywanie przez Spółkę powierzonych zadań własnych Województwa może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa?
Zdaniem Wnioskodawcy wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej przez Województwo zadań własnych Województwa związanych z realizacją Projektu - nie może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa. Spółka realizując zadania własne Województwa nie dokonuje odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT.
Stosownie do treści art. 5 ustawy VAT, opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.
W ramach danego stosunku prawnego muszą istnieć co najmniej dwa podmioty, z których jeden będzie świadczył usługi, drugi zaś będzie ich bezpośrednim konsumentem - odbiorcą świadczenia odnoszącym korzyść o charakterze majątkowym. W analizowanym przypadku, adresatem czynności wykonywanych przez Spółkę nie będzie Województwo, ale osoby trzecie - realizowany Projekt będzie bowiem polegał na zbudowaniu systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych. Ostatecznym beneficjentem realizowanego przez Spółkę Projektu nie będzie więc Województwo. Projekt finalnie adresowany jest do osób fizycznych z terenu Województwa zainteresowanych podwyższaniem swoich kompetencji zawodowych i podejmowany jest w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb regionu i społeczeństwa. Województwo nie będzie zatem konsumentem usług świadczonych przez Spółkę.
Spółka nie będzie w istocie wykonywać czynności na rzecz Województwa, gdyż jednostka samorządu terytorialnego nie może być adresatem własnych zadań, które zostały powierzone do wykonania przez Spółkę. W analizowanym przypadku Województwo przekazuje zadania własne, do których wykonywania jako jednostka samorządu terytorialnego jest ustawowo zobowiązane i które - w braku powierzenia ich Spółce - zobowiązane byłoby wykonać we własnym zakresie. Należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie Zarząd Województwa (...):
- podjął uchwałę nr (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...);
- podjął uchwałę z 2022 r. na podstawie art. 41 ust.1, art. 45 ust. 1 usw oraz art. 4 ust. 1 zppr, a także pkt 1.5 Regulaminu naboru wniosków w ramach inwestycji pod nazwą „(...)”.
Na podstawie wskazanych Uchwał Województwo upoważniło Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie Projektu. Upoważnienie objęło w szczególności przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym Projektu. Podpisania umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji Projektu. Na podstawie wyżej opisanych ustaleń Spółka została koordynatorem realizacji Projektu oraz zawarła z A. umowę nr (...).
Powyższe działanie stanowi więc przekazanie przez Województwo na rzecz Spółki zadań własnych Województwa. Należy zauważyć, że stosownie do treści art. 8 ust. 1 usw w celu wykonywania zadań województwo tworzy wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne oraz może zawierać umowy z innymi podmiotami. Zgodnie z art. 11 usw, samorząd określa strategię rozwoju województwa uwzględniając w szczególności pobudzanie aktywności gospodarczej, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa oraz zachowanie ładu przestrzennego. Zadanie te doprecyzowuje art. 11 ust. 2 pkt 3 usw, który stanowi, że samorząd województwa prowadzi politykę rozwoju województwa, na którą składają się pozyskiwanie i łączenie środków finansowych: publicznych i prywatnych, w celu realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej. Natomiast zgodnie z art. 14 usw, samorząd województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim określone ustawami w szczególności w zakresie zagospodarowania przestrzennego i przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.
Przez politykę rozwoju stosownie do treści art. 2 zppr, rozumie się zespół wzajemnie powiązanych działań podejmowanych i realizowanych w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju, spójności społeczno-gospodarczej, regionalnej i przestrzennej, podnoszenia konkurencyjności gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy w skali krajowej, regionalnej lub lokalnej. Politykę rozwoju prowadzi między innymi samorząd województwa.
W opinii Wnioskodawcy, wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej przez Województwo zadań własnych Województwa nie może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa. Spółka realizując zadania własne Województwa nie dokonuje odpłatnego świadczenia.
Takie stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 26 stycznia 2021 r. Sąd stwierdził, że: „Dla uznania spółki, za organ władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 685) niezbędne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność wykonywaną w charakterze organu władzy publicznej (...) Należy także podkreślić, że skarżąca działa w zakresie powierzonych jej zadań własnych Województwa, a więc w zakresie, w którym nie mogą funkcjonować inne podmioty i w zakresie tych zadań nie występuje rynek konkurencyjny. Przeszkodą dla wyłączenia skarżącej z kręgu podatników VAT nie jest także fakt, że skarżąca jest spółką prawa handlowego. Stanowisko takie zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 czerwca 2017 r., I FSK 1117/15, stwierdzając, że „spółka komunalna działająca w ramach powierzonych jej zadań organu władzy publicznej nie jest podatnikiem podatku VAT. Spółka prawa handlowego, w której jedynym udziałowcem jest gmina, dokonując (...) czynności zmierzających do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, działa jako podmiot prawa publicznego w rozumieniu art. 13 ust. 1 dyrektywy 112, tak jak organ władzy publicznej. Możliwości uznania spółki prawa handlowego, której jedynym właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego za podmiot prawa publicznego w rozumieniu art. 13 ust. 1 dyrektywy 112 wynika także z powołanego wyroku TSUE.”.
Ad 3) Czy rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych zadań własnych, będzie stanowiła element podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Projekt będzie realizowany przez Spółkę, przy współudziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy (dalej: „WUP”) oraz (...) Samorządowego Centrum (dalej: „B.”), które będą podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków w ramach Projektu (podmioty te będą posiadały swój budżet i zadania do realizacji). Maksymalna kwota dofinansowania przyznanego z KPO na realizację Projektu wynosi (...) zł, okres kwalifikowalności wydatków wynosi od 1 lutego 2020 roku do 31 sierpnia 2026 roku. Planowany podział środków (netto) przedstawia się następująco:
a)Spółka (...) zł;
b)WUP (...) zł;
c)B. (...) zł;
d)pozostałe wydatki związane m.in. z: funkcjonowaniem Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, przygotowaniem analiz/raportów/opracowań, itp. (...) zł.
Głównymi zadaniami Spółki jako lidera oraz pozostałych podmiotów będą:
- Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji,
- Zadanie 2. Realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie,
- Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.
Budżet całkowity projektu stanowią koszty bezpośrednio związane z jego realizacją:
a)Koszty wynagrodzeń osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu,
b)Koszty organizacji spotkań, seminariów, konferencji, w tym wydarzeń online
c)Koszty zakupu pozostałych towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu
(dalej: „Wsparcie” bądź „Koszty kwalifikowane”)
Wsparcie przyjmuje formę:
a)zwrotu wydatków kwalifikowalnych, które zostały faktycznie poniesione w związku z realizacją Projektu przed terminem rozpoczęcia Projektu, ale w okresie kwalifikowalności i/lub
b)dofinansowania do Projektu w okresie realizacji Projektu, zgodnie z zasadami kwalifikowalności wydatków, które są niezbędne do realizacji Projektu.
c)Ostateczny odbiorca wsparcia zobowiązany jest pokryć ze środków własnych wszelkie wydatki inne niż zatwierdzone w budżecie, w szczególności wydatki niekwalifikowalne.
Wsparcie nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku.
Zgodnie z wytycznymi Projektu, kosztami nieuprawnionymi w realizacji projektu (nie są refundowane) są między innymi wydatki poniesione na VAT od zakupów dokonywanych w ramach Projektu oraz koszty pośrednie przypadające na realizowany Projekt. Do kosztów pośrednich ponoszonych przez Spółkę zalicza się m.in. koszty zatrudnienia zarządu, osób zaangażowanych w ogólną obsługę spółki - kadrowa, obsługa techniczna, informatyk, prawnik, księgowa, utrzymanie części ogólnej siedziby oraz koszty materiałów biurowych, środków czystości i wiele innych.
Faktury za zakupy związane z realizowanym Projektem będą wystawiane na Spółkę oraz podmioty upoważnione do ponoszenia wydatków. Zaliczka na cele realizacji Projektu zostanie wypłacona na konto Spółki i rozdysponowana między pozostałych partnerów (tj. podmioty upoważnione do ponoszenia wydatków zaplanowanych w Projekcie).
Ponieważ w związku z wykonaniem Projektu:
1)Spółka faktycznie realizuje zadania własne Województwa,
2)udział Spółki w Projekcie nie jest ukierunkowany na osiągnięcie przez nią zysku. Wsparcie nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku;
3)zwrot wydatków kwalifikowanych obejmujących zakupione towary i usługi związane z realizacją Projektu nie obejmuję wydatków na podatek VAT od tych zakupów (podatek VAT nie jest refundowany);
4)zwrot wydatków nie obejmuje kosztów pośrednich ponoszonych przez Spółkę przypadających na realizację Projektu;
- Województwo rozważa udzielić Spółce dopłaty, która będzie miała charakter rekompensaty odpowiadającej wysokości wartości kosztów pośrednich oraz wartości VAT niekwalifikowalnego, który Spółka poniesie w związku z dokonaniem zakupu towarów i usług związanych z realizacją Projektu (dalej: „Rekompensata”).
W opinii Wnioskodawcy Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych Województwa, nie będzie stanowiła elementu podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Nawet w sytuacji uznania czynności wykonywanych przez Spółkę za odpłatne świadczenie usług przez podatnika (co w opinii Wnioskodawcy nie jest właściwym podejściem), kwota uzyskanej Rekompensaty nie powinna stanowić dla Spółki podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy VAT. Jak stanowi ten przepis, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Jak wynika z powyższego, otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty mogą podlegać opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług zalicza się przy tym wyłącznie te dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru lub usługi. A contrario, kwoty dotacji, subwencji, dopłat o innym charakterze otrzymywane przez podatników niemające bezpośredniego wpływu na cenę usługi, mające na celu ogólne dofinansowanie działalności podatnika, nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie zwiększają podstawy opodatkowania z tytułu podatku od towarów i usług, a więc nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy VAT, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Wykonywanie przez Spółkę w związku z realizacją Projektu powierzonych zadań własnych Województwa nie może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa. Spółka wykonując te zadania nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług, tym samym w konsekwencji Rekompensata otrzymywana od Województwa nie może stanowić elementu podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Realizacja przez Spółkę w ramach Projektu zleconych przez Województwo zadań nie będzie odbywać się na zasadach rynkowych. Spółka, biorąc pod uwagę swój interes gospodarczy, nie mogłaby, z uwagi na ograniczenie zakresu działalności tylko i wyłącznie do zadań zleconych, zapewnić swojego funkcjonowania bez stosownej Rekompensaty.
W analizowanym przypadku taka forma realizacji zadań publicznych jest prawnie dopuszczalna oraz konieczna z punktu widzenia organów władzy publicznej ze względu na interes publiczny. Jedynym obszarem działalności Spółki jest bowiem wykonywanie zadań zleconych pod kontrolą zlecającego Województwa. Spółka została utworzona przez Województwo, które jest jedynym akcjonariuszem Spółki (Województwo posiada 100% akcji w kapitale akcyjnym Spółki). Zgodnie z aktem założycielskim, głównym celem Spółki są działania ukierunkowane na rozwój Województwa, a nie maksymalizacja zysku.
Powierzenie zadań własnych Spółce ma spowodować racjonalne zarządzanie funduszami przeznaczonymi na realizacją Projektu. Spółka realizując Projekt opierać się będzie na:
1)akcie założycielskim Spółki;
2)uchwale nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...);
3)uchwale Zarządu Województwa (...) z 2022 r. podjętej na podstawie art. 41 ust. 1, art. 45 ust. 1 usw oraz art. 4 ust. 1 zppr, a także pkt 1.5 Regulaminu naboru wniosków w ramach inwestycji pod nazwą „(...)” na podstawie której Województwo upoważniło Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie Projektu.
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że czynności które Spółka będzie wykonywała w ramach realizacji Projektu, nie będą stanowiły świadczenia usług w rozumieniu ustawy VAT i tym samym otrzymywana od Województwa Rekompensata nie może być uznana za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług.
Podobne stanowisko zostało wyrażone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 13 kwietnia 2021 r., sygn. akt I SA/Łd 628/20, który stwierdził, że „...spółka otrzymująca rekompensatę od województwa za realizację jego zadań własnych nie jest podatnikiem VAT, bowiem rekompensata nie może być uznana za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług. (...) W sytuacji, gdy spółka na podstawie umowy będzie realizować tylko zadania własne jednostki samorządu terytorialnego służące zaspokajaniu potrzeb społecznych na jego obszarze, to spełniony jest warunek, zgodnie z którym działalność wykonywana będzie przez spółkę w charakterze organu władzy publicznej, a ponadto wyłączenie tej działalności spod opodatkowania nie spowoduje znaczących zakłóceń konkurencji, ponieważ zadaniem spółki nie będzie maksymalizacja zysku, przy czym spółka nie jest podmiotem biorącym udział w wolnej grze rynkowej.”
Z ostrożności niezależnie od przedstawionej powyżej argumentacji w opinii Wnioskodawcy Rekompensata, nie może być uznana za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, również z uwagi na fakt iż „realizowane świadczenia” mają charakter jednostronny. Województwo powierza zadania własne Spółce w zamian nic nie otrzymując, będąc dodatkowo zobowiązanym do wypłaty Rekompensaty. Brak jest zatem podstaw, aby twierdzić, że istnieje jakiekolwiek obustronne ekwiwalentne świadczenie. Związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można stwierdzić, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. W analizowanej sprawie Rekompensata nie może być uznana za wynagrodzenie w zamian za usługę. Sposób obliczania Rekompensaty wskazuje, że nie jest to wynagrodzenie wyznaczane na zasadach rynkowych, jakie występuje przy odpłatnym świadczeniu usług i w ramach którego świadczący usługę dąży do maksymalizacji zysku, lecz ma charakter zbliżony do „odszkodowania”. Wysokość Rekompensaty odpowiada wartości kosztów pośrednich oraz wartości VAT niekwalifikowalnego, który Spółka poniesie w związku z dokonaniem zakupu towarów i usług związanych z realizacją Projektu.
Ponadto ustawa VAT nie zawiera własnej definicji odszkodowania. Nie budzi jednak sporów zarówno w doktrynie prawa podatkowego, jak i w interpretacjach organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych, że odszkodowanie w istocie nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ustawy VAT. Charakter odszkodowania, którego opisem zajmuje się prawo cywilne jako regulujące stosunki cywilnoprawne oceniane następnie podatkowo, jest wyrównanie uszczerbku jakiego doznaje poszkodowany podmiot. Uszczerbek z kolei oznaczać może szkodę rzeczywistą, utracone na skutek szkody korzyści jakie podmiot mógłby osiągnąć gdyby mu szkody nie wyrządzono oraz zadośćuczynienie za szkodę (w przypadku osób fizycznych). Istotą odszkodowań na gruncie prawa cywilnego nie jest więc płatność za świadczenie usług, lecz rekompensata za poniesione straty lub utracone korzyści. Rekompensata wypłacana przez Województwo może być zatem uznana za odszkodowanie wypłacane Spółce jako naprawienie szkody polegającej na braku możliwości realizowania usług na wolnym rynku. Również przyjmując taką argumentację - nie można uznać, że wyrównanie poniesionych Spółkę strat lub utraconych korzyści (tj. wypłata odszkodowania z tego tytułu) może być traktowane jako odpłatność za usługę.
W świetle powyższego Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych Województwa, nie będzie stanowiła elementu podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Wypłata Rekompensaty nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, nie powinna być udokumentowana fakturą.
Ad 4) Czy uzyskane wsparcie na realizację Projektu powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT?
Na realizację Projektu Spółka może otrzymać dofinansowanie pochodzące z KPO w wysokości (...) zł. Wsparcie przyjmie formę:
a)zwrotu wydatków kwalifikowalnych, które zostały faktycznie poniesione w związku z realizacją projektu przed terminem rozpoczęcia projektu, ale w okresie kwalifikowalności i/lub
b)dofinansowania do Projektu w okresie realizacji Projektu, zgodnie z zasadami kwalifikowalności wydatków, które są niezbędne do realizacji Projektu.
Realizacja przez Spółkę Projektu nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy VAT. W opinii Wnioskodawcy w analizowanej sprawie Spółkę należy zaklasyfikować jako podmiot wykonujący działalność władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy VAT. Brak opodatkowania Spółki nie spowoduje żadnych zakłóceń konkurencji, gdyż Spółka realizując Projekt działa w zakresie powierzonych jej zadań własnych Województwa, a więc w zakresie, w którym nie mogą funkcjonować inne podmioty i w którym de facto, nie występuje rynek konkurencyjny.
Odnosząc się więc do kwestii opodatkowania otrzymanej kwoty dofinasowania w związku z realizacją Projektu, wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Według natomiast art. 29a ust. 2 ustawy VAT w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.
W myśl art. 29a ust. 6 ustawy VAT podstawa opodatkowania obejmuje:
a)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
b)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Z powyższych przepisów wynika, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są, czy też nie są opodatkowane, istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy VAT. Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Gdy więc podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zauważyć należy, że dotacja/dofinansowanie nie funkcjonuje samodzielnie, nie podlega opodatkowaniu jako odrębna kwota, lecz wyłącznie w odniesieniu do czynności, do której jest wypłacana. Jeżeli czynność, do której dopłata jest przyznawana nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, to i dopłata do tej czynności nie stanowi elementu ceny oraz nie może być włączona do podstawy opodatkowania.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku nie wystąpi związek pomiędzy dofinansowaniem otrzymanym z A. na realizację Projektu, a czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. Jak bowiem wskazano wyżej, w zakresie realizacji Projektu Spółka nie będzie wykonywała działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy VAT.
Działania Spółki w ramach opisanego Projektu nie będą stanowiły dostawy towarów ani świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (por. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 listopada 2023 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.670.2023.1.AJB).
Podobne stanowisko wyraził również Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 1454/18, w którym stwierdził, że „...gmina, która realizując projekt z zakresu odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych), współfinansowany w znacznej części ze środków europejskich, w ramach którego montuje i podpina instalacje fotowoltaiczne na budynkach oraz na gruntach mieszkańców, którzy przejmą po upływie 5 lat własność zamontowanych instalacji, nie wykonuje z tego tytułu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji otrzymane na ten cel dofinansowanie ze środków europejskich (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) nie może być rozważane jako podstawa opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT”.
Reasumując, dofinansowanie na realizację Projektu, nie będzie stanowiło wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT i tym samym podstawy opodatkowania w myśl przepisu art. 29a ust. 1 ustawy VAT.
Ad 5) Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu.
Analizując kwestię prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją Projektu, należy wskazać, że podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy VAT. W myśl tego przepisu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy VAT. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.
Jak już wcześniej wskazano, realizacja Projektu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Spółka nie będzie dokonywać dostawy towarów ani świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT związanych z Projektem. Wobec powyższego, w niniejszej sprawie nie wystąpi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonywanymi zakupami a czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.
Mając zatem na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją Projektu. Powyższe wynika z faktu, że w analizowanym przypadku nie zostaną spełnione - wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy VAT - przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. ponoszone wydatki na realizację Projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w rozumieniu art. 7 ustawy.
Zatem każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy jej wykonaniem a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną czynność w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu dokonującego dostawy towaru lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I tak, przykładowo w wyroku z 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise, TSUE uznał, że określoną czynność można uznać za wykonaną odpłatnie, jeśli istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto gdy odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miała być opodatkowana VAT.
Na uwagę zasługuje także orzeczenie z 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 R. J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden, gdzie podkreślono, że usługi świadczone są za wynagrodzeniem, wyłącznie jeżeli istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, na mocy którego występuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez świadczącego usługę stanowi wartość przekazywaną w istocie w zamian za usługę wyświadczoną jej odbiorcy.
W dorobku orzecznictwa TSUE przyjmuje się więc, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego.
W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działa jako podatnik VAT.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie art. 15. ust. 2 ustawy:
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowią implementację art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą. Zgodnie z ww. regulacją Dyrektywy:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.
„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jak stanowi art. 15 ust. 6 ustawy:
nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Unormowanie to stanowi odzwierciedlenie art. 13 ust. 1 Dyrektywy, który stwierdza, że:
krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.
Jednakże w przypadku gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.
W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.
Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług posługując się sformułowaniem „organy władzy publicznej” nie definiuje tego pojęcia, tak jak i Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78 poz. 483 ze zm.). W świetle art. 16 ust. 2 Konstytucji RP:
samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Rozwinięcie tej regulacji zawarto w art. 163 Konstytucji RP, zgodnie z którym:
samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.
Z powołanych przepisów wynika, że pojęciem tym objęte są wszelkie organy państwowe i samorządu terytorialnego.
W zakresie statusu podmiotu publicznego wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 29 października 2015 r. w sprawie C-174/14 Saudaçor – Sociedade Gestora de Recursos e Equipamentos da Saúde dos Açores SA przeciwko Fazenda Pública, w którym stwierdził:
(…) ponieważ, jak przypomina się w pkt 49 niniejszego wyroku, art. 13 ust. 1 dyrektywy 2006/112 należy jako wyjątek interpretować w sposób ścisły, należy uznać, że wyliczenie znajdujące się w tym przepisie jest wyczerpujące, a pojęcie „innych podmiotów prawa publicznego” stanowi pozostałą kategorię podmiotów należących do władzy publicznej, innych niż te, które zostały konkretnie wymienione w tym przepisie. Jeżeli chodzi w szczególności o pierwszy z dwóch warunków ustanowionych w art. 13 ust. 1 wspomnianej dyrektywy, to znaczy o warunek dotyczący statusu podmiotu publicznego, to Trybunał orzekł już, że osoba, która wykonuje czynności należące do prerogatyw władztwa publicznego w sposób niezależny, nie pozostając częścią administracji publicznej, nie może zostać zaklasyfikowana jako podmiot prawa publicznego w rozumieniu tego przepisu (zob. podobnie w szczególności postanowienie Mihal, C-456/07, EU:C:2008:293, pkt 18 i przytoczone tam orzecznictwo). Trybunał wyjaśnił również, że status „podmiotu prawa publicznego” nie może wynikać jedynie z tego, że dana działalność polega na wykonywaniu czynności należących do prerogatyw władztwa publicznego (zob. podobnie w szczególności postanowienie Mihal, C-456/07, EU:C:2008:293, pkt 17 i przytoczone tam orzecznictwo).
Z kolei w wyroku z 22 lutego 2018 r. w sprawie C-182/17 Nagyszénás Településszolgáltatási Nonprofit Kft. przeciwko Nemzeti Adó-és Vámhivatal Fellebviteli Igazgatósága, TSUE wskazał, że:
W istocie fakt, że działalność, o której mowa, polega na wykonywaniu funkcji przyznanych i regulowanych przez ustawę w celu leżącym w interesie ogólnym, jest bez znaczenia dla oceny, czy działalność ta stanowi odpłatne świadczenie usług. W tym kontekście Trybunał orzekł, że nawet jeśli omawiana działalność ma na celu wykonywanie konstytucyjnego obowiązku ciążącego wyłącznie i bezpośrednio na danym państwie członkowskim, nie można tylko z tego powodu podważać bezpośredniego związku istniejącego pomiędzy dokonanym świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem (zob. podobnie wyrok z dnia 2 czerwca 2016 r., Lajvér, C‑263/15, EU:C:2016:392, pkt 42).
i ostatecznie stwierdził, że:
Artykuł 2 ust. 1 lit. c) dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że, z zastrzeżeniem sprawdzenia przez sąd odsyłający istotnych okoliczności faktycznych, działalność taka jak będąca przedmiotem postępowania głównego, polegająca na wykonywaniu przez spółkę niektórych zadań publicznych gminy zgodnie z umową zawartą między tą spółką a gminą stanowi odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej na mocy tego przepisu. Art. 13 ust. 1 dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że - z zastrzeżeniem sprawdzenia przez sąd odsyłający istotnych okoliczności faktycznych i prawa krajowego - działalność, taka jak omawiana w postępowaniu głównym, polegająca na wykonywaniu przez spółkę określonych publicznych zadań gminy na mocy umowy zawartej między tą spółką a gminą, nie jest objęta zasadą nieopodatkowania podatkiem od wartości dodanej przewidzianą w tym przepisie wówczas, gdy działalność ta stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 ust. 1 tej dyrektywy.
Dokonując wykładni art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług należy więc zauważyć, że celem tej regulacji jest wyłączenie wszelkich organów władzy publicznej oraz innych organów podlegających prawu publicznemu z kategorii podatników podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności wykonywanych przez te podmioty w charakterze władz publicznych. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest więc również organ władzy publicznej oraz urząd obsługujący ten organ, jeżeli w stosunku do określonej czynności lub transakcji zachowuje się jak podmiot gospodarczy. Z tego właśnie względu, ustawodawca uznał w art. 15 ust. 6 ustawy, że organy (urzędy) nie są podatnikami w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 566), zwanej dalej ustawą o samorządzie województwa:
organy samorządu województwa działają na podstawie i w granicach określonych przez ustawy.
Do zakresu działania samorządu województwa należy wykonywanie zadań publicznych o charakterze wojewódzkim, niezastrzeżonych ustawami na rzecz organów administracji rządowej.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa:
samorząd województwa:
1) wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność;
2) dysponuje mieniem wojewódzkim;
3) prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową na podstawie budżetu.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa:
w celu wykonywania zadań województwo tworzy wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne oraz może zawierać umowy z innymi podmiotami.
Ponadto, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy:
podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Z powyższego wynika, że art. 29a ust. 1 ustawy odnosi się do wszystkiego, co stanowi zapłatę obejmując swym zakresem każdą formę zapłaty otrzymaną przez sprzedawcę z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi.
Katalog elementów dodatkowych wchodzących w skład podstawy opodatkowania określony został w art. 29a ust. 6 ustawy. I tak, stosownie do treści ww. przepisu:
podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
W myśl art. 29a ust. 7 ustawy:
podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:
1) stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
2) udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
3) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady podstawa opodatkowania obejmuje wszystko co stanowi wartość otrzymanego świadczenia, które dostawca lub świadczący usługę otrzymuje lub powinien otrzymać od kupującego. Przepis art. 29a ust. 6 i ust. 7 ustawy wymienia elementy, które powinny być wliczane bądź nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.
Z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.
W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy, zgodnie z którym:
(…) podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Istotne zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy, jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.
W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des produits wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).
W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W wyroku C-353/00 TSUE wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.
Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.
Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.
Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można - i należy - potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi - tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę - czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.
Należy w tym miejscu wskazać również na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 lipca 2024 r. w sprawie C-87/23 Biedrība „Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija” przeciwko Valsts ieņēmumu dienests. Wprawdzie okoliczności, których dotyczy ten wyrok nie są identyczne z niniejszą sprawą, ale jednak TSUE wskazuje w nim na uwzględnienie kwoty dotacji w podstawie wymiaru opodatkowania. W powołanym wyroku Trybunał wskazał, że:
Aby transakcja mogła zostać uznana za dokonaną „odpłatnie” w rozumieniu tej dyrektywy, nie jest konieczne, jak wynika to również z art. 73 tejże dyrektywy, aby świadczenie wzajemne za świadczenie usług zostało uzyskane bezpośrednio od ich odbiorcy, bowiem owo świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok z dnia 30 marca 2023 r., Gmina O., C‑612/21, EU:C:2023:279, pkt 26 i przytoczone tam orzecznictwo). (pkt 27)
Okoliczność, że rozpatrywana transakcja została dokonana po cenie wyższej lub niższej od kosztu wytworzenia, a zatem po cenie wyższej lub niższej od zwykłej ceny rynkowej, nie ma znaczenia dla kwalifikacji transakcji jako „odpłatnej”, ponieważ okoliczność taka nie może mieć wpływu na bezpośredni związek pomiędzy transakcją, która została lub zostanie dokonana, a świadczeniem wzajemnym, które zostało lub zostanie otrzymane, w wysokości wcześniej określonej według ustalonych kryteriów (zob. podobnie wyrok z dnia 30 marca 2023 r., Gmina O., C‑612/21, EU:C:2023:279, pkt 27 i przytoczone tam orzecznictwo). (pkt 28)
W ramach projektu ICT wydaje się, że współistnieją, z zastrzeżeniem weryfikacji przez sąd odsyłający, dwie usługi. Pierwsza z nich wiąże beneficjenta szkolenia ze stowarzyszeniem, na rzecz którego beneficjent ten płaci całość żądanej ceny. Po otrzymaniu dotacji od CFLA stowarzyszenie przekazuje kwotę przypadającą każdemu beneficjentowi usługi szkoleniowej, co skutkuje obniżeniem ceny pierwotnie zapłaconej przez beneficjenta na rzecz stowarzyszenia. Druga z nich wynika z umowy zawartej między stowarzyszeniem a przedsiębiorstwem szkoleniowym, na rzecz którego stowarzyszenie płaci wynagrodzenie w zamian za wykonaną usługę. (pkt 30)
Jest zatem jasne, że stowarzyszenie należy uznać za podmiot świadczący usługi szkoleniowe względem beneficjenta szkolenia. W tym względzie nie ma znaczenia, że stowarzyszenie nie zatrudniło własnego personelu, postanowiło natomiast skorzystać z usług podwykonawcy. (pkt 31)
(…) okoliczność, że dochód składający się z jednej strony z wypłaty pomocy pochodzącej za pośrednictwem CFLA z EFRR, a z drugiej strony z wynagrodzenia płaconego przez beneficjentów usług szkoleniowych pokrywa w całości koszty stowarzyszenia, ale nie pozwala mu na osiągnięcie zysku zgodnie z jego statusem stowarzyszenia o celu niezarobkowym, również nie może stanowić przeszkody dla zakwalifikowania świadczenia usług rozpatrywanych w postępowaniu głównym jako odpłatnego świadczenia usług, jak wynika wyraźnie z orzecznictwa przytoczonego w pkt 28 niniejszego wyroku, zgodnie z którym transakcja, nawet dokonana po cenie niższej od kosztu wytworzenia, może zostać zakwalifikowana jako transakcja dokonana odpłatnie. (pkt 36)
Dalej TSUE wskazał, że:
Artykuł 73 tej dyrektywy należy zatem interpretować w ten sposób, że dotacje wypłacane usługodawcy przez europejski fundusz w celu świadczenia konkretnych usług wchodzą, zgodnie z tym przepisem, w zakres podstawy opodatkowania jako płatność otrzymana od osoby trzeciej. (pkt 39)
Trybunał stwierdził również, że:
(…) z uwagi na trudności w opracowaniu dokładnej definicji działalności gospodarczej należy zbadać wszystkie okoliczności, w jakich jest ona prowadzona, dokonując indywidualnej oceny w odniesieniu do tego, co jest typowym zachowaniem przedsiębiorcy prowadzącego działalność w danej dziedzinie (wyroki: z dnia 30 marca 2023 r., Gmina O., C‑612/21, EU:C:2023:279, pkt 35 i przytoczone tam orzecznictwo; a także z dnia 30 marca 2023 r., Gmina L., C‑616/21, EU:C:2023:280, pkt 43 i przytoczone tam orzecznictwo), czyli w niniejszym przypadku przedsiębiorstwa zajmującego się organizacją i świadczeniem usług szkoleniowych. (pkt 46)
Dalej, odwołując się do treści art. 9 Dyrektywy TSUE wskazał, że:
Przede wszystkim z brzmienia tego przepisu wynika, że za podatnika uważa się każdą osobę, która samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, bez względu na jej rezultaty. Wynika z tego, że zamierzony przez stowarzyszenie cel polegający na osiągnięciu zwykłej równowagi swoich rachunków nie może wystarczyć do wykluczenia możliwości wykonywania przez to stowarzyszenie działalności gospodarczej. Z tego samego powodu przedsiębiorstwo, które usiłuje osiągnąć zyski, lecz którego działalność okazałaby się trwale deficytowa, na przykład z powodu słabych wyników, pozostaje jednak podatnikiem, jeżeli przypomniana w pkt 46 niniejszego wyroku analiza wszystkich warunków, w jakich działalność ta jest wykonywana, prowadzi do uznania tej działalności za mającą charakter gospodarczy. (pkt 49)
i dalej:
Ponadto stowarzyszenie zachowuje się jak przedsiębiorstwo organizujące i zapewniające szkolenia, gdy realizuje projekty szkoleniowe finansowane przez EFRR za pośrednictwem CFLA. W szczególności poszukuje ono projektów, klientów oraz instruktorów, których usługi nabywa w ramach podwykonawstwa. Pobiera ono zapłatę części ceny od beneficjentów usług szkoleniowych, ocenia ich poziom wiedzy i gromadzi uwagi dotyczące szkolenia, co odpowiada typowemu badaniu jakości. (pkt 50)
Bezsporne jest również, że stowarzyszenie posiada własny personel do organizacji swoich projektów, poza podwykonawcami, z których korzysta. W tym ostatnim względzie należy przypomnieć, że podwykonawstwo jest w pełni powszechne w ramach życia gospodarczego.(pkt 51)
Wynika z tego, że na zewnątrz stowarzyszenie jawi się jako podmiot świadczący usługi szkoleniowe lub organizację takich usług, porównywalny z każdym innym podmiotem gospodarczym działającym na tym samym rynku, z którym zatem konkuruje. (pkt 52)
Wreszcie, nawet jeśli fakt, że znaczna część jego finansowania pochodzi z dotacji publicznych, wydaje się powodować niepewność co do rentowności stowarzyszenia, należy podkreślić, że dotacje te i ich przewidywalna kwota stanowią elementy, na podstawie których stowarzyszenie opracowuje swój plan pracy i poszukuje klientów. (pkt 53)
Podsumowując Trybunał doszedł do wniosku, że:
1)Artykuł 2 ust. 1 lit. c) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że:
świadczenie usług szkoleniowych zafakturowane przez stowarzyszenie o celach niezarobkowych, zlecone zasadniczo osobom trzecim i korzystające z dotacji pochodzących z funduszy europejskich, które mogą wynosić do 70 % całkowitej kwoty tych usług, stanowi odpłatne świadczenie usług, przy czym nie ma zastosowania art. 28 tej dyrektywy w braku wyraźnej umowy prowadzenia spraw pozwalającej na stwierdzenie świadczenia usług przez podatnika we własnym imieniu i na rzecz osoby trzeciej.
2)Artykuł 73 dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że:
dotacje wypłacane usługodawcy przez europejski fundusz w celu świadczenia konkretnych usług wchodzą, zgodnie z tym przepisem, w zakres podstawy opodatkowania jako płatność otrzymana od osoby trzeciej.
3)Artykuł 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że:
posiadany status stowarzyszenia o celach niezarobkowych nie stoi na przeszkodzie temu, by – po przeprowadzeniu analizy uwzględniającej wszystkie okoliczności działalności danego stowarzyszenia, a w szczególności okoliczność, że działalność ta jest porównywalna z typowym zachowaniem podmiotu gospodarczego w tym samym sektorze – stowarzyszenie to mogło zostać uznane za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu.
Z okoliczności sprawy wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jest podmiotem prawa handlowego i posiada status spółki kapitałowej. Jedynym akcjonariuszem spółki jest Województwo (...). Do Spółki stosuje się przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, inne przepisy powszechnie obowiązujące oraz postanowienia Statutu Spółki. Spółka wykonuje powierzone jej przez Województwo zadania własne Województwa i w tym zakresie nie działa jako podmiot komercyjny (prowadzący działalność gospodarczą).
Spółka została upoważniona przez Województwo (...) do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie przedsięwzięcia „(...)” w ramach inwestycji (...) KPO pod nazwą „(...)” (Projekt/Przedsięwzięcie).
21 października 2021 r. Zarząd Województwa (...) w drodze listu intencyjnego, podpisanego pomiędzy Ministerstwem Edukacji i Nauki a Zarządem Województwa (...), wyraził wolę współpracy w zakresie realizacji projektu w trybie niekonkurencyjnym pod nazwą „(...)”. Intencją Stron było wspólne podejmowanie działań służących wypracowaniu mechanizmów współpracy i koordynacji w zakresie realizacji ww. projektu.
27 września 2022 r. Zarząd Województwa (...) podjął uchwałę nr (...) w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...). W tym samym dniu doszło do podpisania ww. Deklaracji.
15 października 2022 r. ogłoszono otwarcie naboru wniosków w ramach inwestycji (...) Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności pod nazwą „(...)” (inwestycja), przedsięwzięcie „(...)”.
Następnie Zarząd Województwa (...) uchwałą nr (...) z dnia 8 listopada 2022 r. upoważnił Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie przedsięwzięcia „(...)” w ramach inwestycji (...) KPO pod nazwą „(...)”.
Na podstawie wskazanych Uchwał, w szczególności nr (...) z 8 listopada 2022 r. Województwo upoważniło Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie Projektu. Upoważnienie objęło w szczególności przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym Projektu, podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. (A.) oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji Projektu.
Na podstawie wyżej opisanych ustaleń Spółka została koordynatorem realizacji Projektu oraz zawarła z A. umowę nr (...).
Główną uchwałą na podstawie której Spółka realizuje projekt jest uchwała nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 8 listopada 2022r. Uchwała ta upoważnia Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie przedsięwzięcia „(...)” w ramach inwestycji (...) KPO pod nazwą „(...)”.
Upoważnienie obejmuje w szczególności:
1)przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym przedsięwzięcia „(...)”,
2)podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz
3)podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji przedsięwzięcia zgodnie z Regulaminem naboru wniosków oraz z Mechanizmem współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie w Województwie (...), przyjętym uchwałą nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...).
Projekt ma być realizowany przez Spółkę, przy współudziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) oraz (...) Samorządowego Centrum (B.), które będą podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków w ramach Projektu (podmioty te będą posiadały swój budżet i zadania do realizacji). Maksymalna kwota dofinansowania przyznanego z KPO na realizację projektu wynosi (...) zł, okres kwalifikowalności wydatków wynosi od 1 lutego 2020 roku do 31 sierpnia 2026 roku. Planowany podział środków (netto) przedstawia się następująco:
a)Spółka (...) zł;
b)WUP (...) zł;
c)B. (...) zł;
d)pozostałe wydatki związane m.in. z: funkcjonowaniem Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, przygotowaniem analiz/raportów/opracowań, itp. (...) zł.
Głównymi zadaniami Spółki jako lidera realizowanego Projektu będą:
- Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji,
- Zadanie 2. Realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie, które może obejmować: m.in.:
- Organizacje festiwali zawodów;
- Organizowanie kampanii promujących szkolnictwo zawodowe (branżowe i techniczne);
- Tworzenie i rozwijanie mechanizmów informowania o możliwościach rozwoju umiejętności, diagnozowania predyspozycji, np. biuro informacji obywatela (na wzór One Stop Shop);
- Tworzenie i rozwijanie sieci doradców zawodowych (integracja Oświaty, szkolnictwa wyższego i instytucji rynku pracy);
- Organizowanie konkursów zawodowych w branżach kluczowych/regionalnych inteligentnych specjalizacjach;
- Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.
Spółka będzie realizować badania, analizy, seminaria, konferencje, działania w obszarze doradztwa zawodowego (monitoring, koordynacja), działania podnoszące kompetencje doradców zawodowych, rozwijanie sieci współpracy i wymiany doświadczeń doradców zawodowych, wymiana dobrych praktyk.
Realizowane zadania będą wykonywane samodzielnie w ramach zasobów osobowych Spółki. Do zadań będą również angażowani zewnętrzni wykonawcy w przypadku gdy Spółka nie będzie w stanie wykonać zadań samodzielnie.
Celem głównym Projektu jest budowa systemu koordynacji działań w województwie (...), zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych. Odbiorcą wszystkich zadań będzie zatem Województwo, gdyż projekt ma na celu wypracowanie rozwiązań i polityk, które będą przedstawiane Zarządowi Województwa celem wykorzystania w prowadzonej przez Województwo polityce rozwoju.
Projekt odpowiada na potrzebę zapewnienia planowania strategicznego w obszarze uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych, co jest istotnym elementem zarządzania rozwojem gospodarczym i społecznym z uwagi na konieczność przygotowania kadr i społeczeństwa do zachodzących zmian.
W ramach realizowanego przez Spółkę Projektu, koordynacja uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego wymaga perspektywy regionalnej (wojewódzkiej). Takie podejście pozwala dostrzec możliwości rozwojowe i zaplanować interwencje konieczne na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego, które są niedostępne z innych poziomów (np. z poziomu lokalnego lub krajowego). Pozwoli to na zapewnienie właściwego ujęcia rozwoju i wykorzystania umiejętności w długofalowym planowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego województwa (...).
Powyższa koordynacja oznacza zapewnienie uporządkowania współpracy różnych podmiotów i instytucji w województwie (...) mających wpływ na rozwijanie umiejętności przez mieszkańców regionu, co stanowi istotny warunek dla zachowania dynamiki wzrostu gospodarczego\wyjścia z kryzysu COVID-19 i adaptacje do zmian społecznych.
Aktualnie w województwie (...) nie istnieją rozwiązania umożliwiające koordynacje zarówno kształcenia zawodowego, jak i szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych. Realizacja tych zadań w ramach Projektu przez Spółkę w związku z powierzeniem tych zadań przez Województwo, wypełnia więc opisaną misję.
W projekcie będzie uczestniczyło szerokie grono odbiorców, nie jest ono w żaden sposób zamknięte, i będą to m.in.: uczniowie, nauczyciele, pracownicy, pracodawcy i ich organizacje, szkoły, uczelnie, doradcy zawodowi, instytucje rynku pracy, osoby bezrobotne itp. Uczestnicy będą korzystać z działań nieodpłatnie, ze względu na otrzymane przez Spółkę od A. dofinansowanie.
Uczestnicy będą korzystać m.in. w seminariach, konferencjach, sieciach współpracy i wymiany doświadczeń, zapoznawać się najnowszymi technologiami wykorzystywanymi w produkcji i usługach, zapoznawać się ze specyfiką pracy w danym zawodzie (symulacja stanowisk pracy), wymieniać dobre praktyki itp.
Działania będą dokumentowane w zależności od charakteru danego działania, np. listy obecności z konferencji, seminariów, spotkań, protokoły posiedzeń, dokumentacja wyników badań i analiz. Zasady dokumentowania efektów działań określa umowa o objęcie projektu wsparciem. W trakcie kontroli wydatków weryfikacji będzie podlegać w całości lub części dokumentacja finansowa potwierdzająca wydatki, w tym dokumentacja potwierdzająca dokonanie płatności za nie, dokumentacja potwierdzająca działanie prowadzone w ramach realizacji Projektu oraz dokumenty potwierdzające postęp rzeczowy.
Kontrola efektów zrealizowanych działań będzie dokonywana poprzez wizyty monitorujące/kontrole wykonania/kontrole wydatków będą przeprowadzane przez pracowników A. i/lub Ministerstwa Edukacji i Nauki w siedzibie beneficjenta realizującego projekt lub w miejscu realizacji działań.
Zasady i tryb monitorowania i kontroli Projektu został również uregulowany w Regulaminie naboru wniosków w ramach inwestycji „(...)” (Regulamin).
A. będzie nadzorować działania realizowane przez beneficjentów w ramach realizacji projektu z obowiązującymi procedurami oraz zapisami umowy o objęcie projektu wsparciem.
Budżet całkowity projektu stanowią koszty bezpośrednio związane z jego realizacją:
a)Koszty wynagrodzeń osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu,
b)Koszty organizacji spotkań, seminariów, konferencji, w tym wydarzeń online,
c)Koszty zakupu pozostałych towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu.
Wsparcie przyjmuje formę:
a)zwrotu wydatków kwalifikowalnych, które zostały faktycznie poniesione w związku z realizacją projektu przed terminem rozpoczęcia projektu, ale w okresie kwalifikowalności i/lub
b)dofinansowania do projektu w okresie realizacji projektu, zgodnie z zasadami kwalifikowalności wydatków, które są niezbędne do realizacji projektu.
c)Ostateczny odbiorca wsparcia zobowiązany jest pokryć ze środków własnych wszelkie wydatki inne niż zatwierdzone w budżecie, w szczególności wydatki niekwalifikowalne.
Przyznane finansowanie na realizację projektu będzie wypłacane beneficjentowi przez PFR na zlecenie A., w transzach, w formie zaliczkowej w wysokości określonej w harmonogramie płatności na rachunek bankowy wskazany w umowie o objęcie projektu wsparciem.
Wysokość przyznanego dofinansowania jest ściśle powiązana z konkretnymi działaniami. Dofinansowanie jest przyznane w wysokości faktycznie poniesionych wydatków przez Spółkę i uznanych za kwalifikowalne przez A. Środki niewydatkowane na działania lub uznane za niekwalifikowalne będą podlegały zwrotowi do Fundacji. Wsparcie nie może być wykorzystywane w celu generowania zysku.
Ponadto, Województwo rozważa udzielić Spółce dopłaty, która będzie miała charakter rekompensaty odpowiadającej wysokości wartości kosztów pośrednich oraz wartości VAT niekwalifikowalnego, który Spółka poniesie w związku z dokonaniem zakupu towarów i usług związanych z realizacją Projektu (Rekompensata).
Rekompensata wypłacana Spółce przez Województwo będzie przeznaczona tylko na wyrównanie kosztów poniesionych przez Spółkę w związku z realizacją Projektu. Jest więc niezbędna do prawidłowego wykonania powierzonych przez Województwo zadań związanych z jego realizacją. Jeżeli Projekt faktycznie byłby realizowany samodzielnie przez Województwo, Województwo byłoby także zobowiązane do poniesienia tych kosztów. Rekompensata nie będzie przeznaczona na inne cele. Konieczność wypłaty na rzecz Spółki Rekompensaty, spowodowana jest faktem, iż Spółka angażując się w Projekt będzie zmuszona ponieść koszty, które nie są refundowane przez A. w związku z realizacją Projektu, takimi kosztami nieuprawnionymi w realizacji Projektu (nie są refundowane) są między innymi wydatki poniesione na VAT od zakupów dokonywanych w ramach Projektu oraz koszty pośrednie przypadające na realizowany Projekt. Rekompensata nie będzie wykorzystana na inne cele niż związane z realizacją Projektu.
Państwa wątpliwości dotyczą między innymi ustalenia:
- czy Spółka realizująca Projekt oraz w związku z tym wykonująca powierzone jej zadania własne Województwa może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług (pytanie nr 1),
- czy wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa (pytanie nr 2),
- czy Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu, będzie stanowiła element podstawy opodatkowania (pytanie nr 3),
- czy uzyskane wsparcie na realizację Projektu powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT (pytanie nr 4).
Z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że w niniejszej sprawie Spółka wykonuje we własnym imieniu i na własny rachunek czynności spełniające definicję działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy, i działa w charakterze podatnika podatku VAT.
Wskazać również należy, że dla uzyskania statusu podatnika VAT nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Podatnikiem będzie podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na to, czy ta działalność gospodarcza przynosi zyski. Podatnikami VAT są również podmioty, których cel działalności nie jest związany z prowadzeniem działalności komercyjnej nastawionej na osiąganie zysków lub też przeznaczające uzyskane zyski na cele społecznie użyteczne (charytatywne, kulturalne, naukowe itd.).
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że gdyby nawet podatnik nie osiągnął z tytułu prowadzonej działalności dochodu, to nie zmienia faktu, że wykonując czynności będące przedmiotem działalności gospodarczej wystąpi w charakterze podatnika podatku VAT - bowiem będzie świadczył w tym zakresie usługi, które podlegają VAT. Oznacza to w konsekwencji, że jeżeli podmiot uzyska jakąkolwiek zapłatę za te usługi w sensie ekonomicznym (nawet bilansując tylko poniesione w związku z nim wydatki), to owe wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwych reguł.
Jak wynika z okoliczności sprawy, w analizowanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której Województwo, na podstawie wskazanych uchwał, upoważniło Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie przedsięwzięcia „(...)” w ramach inwestycji (...) KPO pod nazwą „(...)” (Projekt).
Upoważnienie obejmuje w szczególności:
1)przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym przedsięwzięcia „(...)”,
2)podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz
3)podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji przedsięwzięcia zgodnie z Regulaminem naboru wniosków oraz z Mechanizmem współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie w Województwie (...), przyjętym uchwałą nr (...) Zarządu Województwa (...) z dnia 27 września 2022 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą „(...)” oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu (...).
Głównymi zadaniami Spółki jako lidera realizowanego Projektu będą:
- Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji,
- Zadanie 2. Realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie, które może obejmować: m.in.:
- Organizacje festiwali zawodów;
- Organizowanie kampanii promujących szkolnictwo zawodowe (branżowe i techniczne);
- Tworzenie i rozwijanie mechanizmów informowania o możliwościach rozwoju umiejętności, diagnozowania predyspozycji, np. biuro informacji obywatela (na wzór One Stop Shop);
- Tworzenie i rozwijanie sieci doradców zawodowych (integracja Oświaty, szkolnictwa wyższego i instytucji rynku pracy);
- Organizowanie konkursów zawodowych w branżach kluczowych/regionalnych inteligentnych specjalizacjach;
- Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.
Celem głównym Projektu jest budowa systemu koordynacji działań w województwie (...), zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych. Odbiorcą wszystkich zadań będzie zatem Województwo, gdyż projekt ma na celu wypracowanie rozwiązań i polityk, które będą przedstawiane Zarządowi Województwa celem wykorzystania w prowadzonej przez Województwo polityce rozwoju.
Jednocześnie z wniosku wynika, że w związku z realizacją opisanego Projektu Spółka otrzyma dofinansowanie na podstawie umowy zawartej z A. (dofinasowanie z KPO na realizację Projektu) oraz Rekompensatę udzieloną przez Województwo (rekompensatę odpowiadającą wysokości wartości kosztów pośrednich oraz wartości VAT niekwalifikowalnego, który Spółka poniesie w związku z dokonaniem zakupu towarów i usług związanych z realizacją Projektu).
Zatem uzyskane dofinansowanie od A. oraz otrzymana od Województwa Rekompensata, pozostaną w bezpośrednim związku z czynnościami, które Spółka wykona na rzecz Województwa. Podejmując się wykonania opisanych zadań w związku z realizacją Projektu (przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym przedsięwzięcia „(...)”, podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji przedsięwzięcia), w istocie Spółka zwolni Województwo z określonych zadań, czyniąc to jednak za wynagrodzeniem w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Zatem Województwo osiągnie wymierną korzyść - dzięki podjętej współpracy ze Spółką Województwo nie będzie zobowiązane do samodzielnej realizacji Projektu. Pomimo, że Spółka zobowiązała się wykonywać czynności związane z realizacją zadań własnych Województwa, to będzie to czynić jako odrębny podmiot posiadający status podatnika VAT.
W opisanej sytuacji nie można przyjąć, że fakt, że Spółka jest spółką prawa handlowego, której jedynym akcjonariuszem jest Województwo (...), jest wystarczający do uznania, że Spółka stanowi jednostkę wchodzącą w skład administracji samorządowej. Spółka prowadzi niezależną działalność gospodarczą, jest spółką prawa handlowego i odrębnym od Województwa czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Stopień zależności Spółki od Województwa nie może automatycznie przesądzać o braku możliwości uznania powierzonych Spółce zadań własnych Województwa za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatne świadczenie usług. Zatem na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, środki finansowe, które Spółka otrzyma od A. oraz Województwa w związku z realizacją opisanych we wniosku czynności związanych z wykonaniem Projektu, w istocie stanowią dla Spółki zapłatę za usługi świadczone na rzecz Województwa.
Pomimo, że Spółka wykona czynności z katalogu zadań własnych Województwa, w imieniu jednostki samorządu terytorialnego, to jednak Spółka nie wchodzi w skład administracji samorządowej lecz prowadzi niezależną działalność gospodarczą. Zatem pomiędzy płatnościami należnymi Spółce (dofinansowanie od A. oraz Rekompensata od Województwa) a świadczeniami, które zostaną wykonane na rzecz Województwa (realizacja opisanego we wniosku Projektu), zachodzi związek bezpośredni, ponieważ płatność nastąpi w zamian za wykonywane świadczenia.
Mając powyższe na uwadze, to Województwo, jako podmiot zobowiązany do wykonywania określonych zadań publicznych jest de facto stroną, na rzecz której Spółka będzie świadczyć usługi w zamian za określone wynagrodzenie (dofinansowanie od A. oraz Rekompensatę od Województwa). Przy czym to, że zadania własne Województwa nakładane są na Spółkę, nie ma znaczenia dla uznania, że pomiędzy Województwem a Spółką dochodzi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jeżeli podmiot jest zobowiązany do dokonania określonej czynności, wówczas uznaje się, że świadczy usługę o ile można wyodrębnić podmiot który jest beneficjentem rzeczonej usługi.
Wykonując opisane we wniosku usługi związane z realizacją Projektu, Spółka działa zatem w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy.
Zaznaczenia wymaga, że Spółka (spółka akcyjna) - będąc odrębnym od Województwa podmiotem posiadającym osobowość prawną, nie jest adresatem normy prawnej zawartej w art. 15 ust. 6 ustawy. W związku z tym Spółka nie może korzystać z wyłączenia z opodatkowania, które dotyczy ściśle określonych podmiotów, tj. organów władzy publicznej i urzędów obsługujących te organy.
Otrzymane środki finansowe dofinansowanie od A. oraz Rekompensata od Województwa będą stanowić zatem wynagrodzenie (zapłatę) za wykonanie konkretnych czynności zleconych Spółce przez Województwo (czynności związanych z wykonaniem zadań w ramach Projektu).
Zasadność takiego podejścia potwierdzają także powołane powyżej orzeczenia TSUE, w których stwierdzono, że „Jeżeli chodzi w szczególności o pierwszy z dwóch warunków ustanowionych w art. 13 ust. 1 wspomnianej dyrektywy, to znaczy o warunek dotyczący statusu podmiotu publicznego, to Trybunał orzekł już, że osoba, która wykonuje czynności należące do prerogatyw władztwa publicznego w sposób niezależny, nie pozostając częścią administracji publicznej, nie może zostać zaklasyfikowana jako podmiot prawa publicznego w rozumieniu tego przepisu” (wyrok C-174/14) oraz „Artykuł 2 ust. 1 lit. c) dyrektywy Rady 2006/112/WE (…) należy interpretować w ten sposób, że, (…) działalność taka jak będąca przedmiotem postępowania głównego, polegająca na wykonywaniu przez spółkę niektórych zadań publicznych gminy zgodnie z umową zawartą między tą spółką a gminą stanowi odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej na mocy tego przepisu. Art. 13 ust. 1 dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że (…) działalność, taka jak omawiana w postępowaniu głównym, polegająca na wykonywaniu przez spółkę określonych publicznych zadań gminy na mocy umowy zawartej między tą spółką a gminą, nie jest objęta zasadą nieopodatkowania podatkiem od wartości dodanej przewidzianą w tym przepisie wówczas, gdy działalność ta stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 ust. 1 tej dyrektywy” (wyrok C-182/17).
Zatem Spółka nie będąc częścią administracji publicznej i wykonując powierzone jej zadania własne Województwa świadczy na rzecz Województwa usługi w zakresie realizacji Projektu w ramach działalności gospodarczej.
Jednocześnie należy podkreślić, że w świetle tez płynących z uzasadnienia powołanego wyżej orzeczenie TSUE w sprawie C-87/23 nie może budzić wątpliwości, że Spółka realizując na zlecenie Województwa opisany we wniosku Projekt zachowuje się jak podmiot gospodarczy działający jak inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą w podobnym zakresie.
Okoliczność, że w zamian za realizację Projektu (przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym przedsięwzięcia „(...)”, podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji przedsięwzięcia) Spółka otrzyma środki stanowiące dofinansowanie od podmiotu innego niż zlecający wykonanie zadań w ramach tego Projektu (środki pochodzące od A.) nie może skutkować uznaniem, że Spółka realizując te świadczenia nie prowadzi działalności o charakterze gospodarczym.
W analizowanej sprawie całokształt działań jakie zostaną podjęte przez Spółkę w związku z realizacją Projektu przesądza o tym, że działalność Spółki w tym zakresie będzie stanowić działalność, którą należy uznać za porównywalną z typowym zachowaniem podmiotu gospodarczego w tym samym sektorze.
Województwo upoważniło Spółkę do działania w charakterze instytucji ubiegającej się o finansowanie Projektu. Upoważnienie objęło w szczególności przygotowanie i złożenie wniosku o objęcie wsparciem finansowym Projektu, podpisanie umowy o objęcie wsparciem finansowym z A. (A.) oraz podejmowanie wszelkich czynności faktycznych i prawnych w celu realizacji Projektu. Spółka została koordynatorem realizacji Projektu oraz zawarła z A. umowę nr (...).
Głównymi zadaniami Spółki jako lidera realizowanego Projektu będą: funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, realizacja zadań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie, a także funkcjonowanie biura koordynacji. Spółka będzie realizować badania, analizy, seminaria, konferencje, działania w obszarze doradztwa zawodowego (monitoring, koordynacja), działania podnoszące kompetencje doradców zawodowych, rozwijanie sieci współpracy i wymiany doświadczeń doradców zawodowych, wymiana dobrych praktyk.
Przy czym, realizowane zadania będą wykonywane samodzielnie w ramach zasobów osobowych Spółki. Do zadań będą również angażowani zewnętrzni wykonawcy w przypadku gdy Spółka nie będzie w stanie wykonać zadań samodzielnie.
Ponadto, działania Spółki będą dokumentowane w zależności od charakteru danego działania, np. listy obecności z konferencji, seminariów, spotkań, protokoły posiedzeń, dokumentacja wyników badań i analiz. Zasady dokumentowania efektów działań określa umowa o objęcie projektu wsparciem. W trakcie kontroli wydatków weryfikacji będzie podlegać w całości lub części dokumentacja finansowa potwierdzająca wydatki, w tym dokumentacja potwierdzająca dokonanie płatności za nie, dokumentacja potwierdzająca działanie prowadzone w ramach realizacji Projektu oraz dokumenty potwierdzające postęp rzeczowy. Kontrola efektów zrealizowanych działań będzie dokonywana poprzez wizyty monitorujące/kontrole wykonania/kontrole wydatków będą przeprowadzane przez pracowników A. i/lub Ministerstwa Edukacji i Nauki w siedzibie beneficjenta realizującego projekt lub w miejscu realizacji działań. A. będzie nadzorować działania realizowane przez beneficjentów w ramach realizacji projektu z obowiązującymi procedurami oraz zapisami umowy o objęcie projektu wsparciem.
Zatem Spółka na podstawie stosownej uchwały Zarządu Województwa (...) otrzymała zlecenie wykonania konkretnych zadań związanych z pozyskaniem środków na realizację Projektu a następnie jego wykonaniem i z realizacji tych zadań Spółka będzie rozliczana. Działania Spółki będą wymagały określonego dokumentowania oraz będą polegały określonej kontroli. Spółka na potrzeby realizacji zlecenia otrzymanego od Województwa będzie wykorzystywać własny personel, jak również będzie korzystać z zewnętrznych wykonawców. Podkreślić przy tym należy, że angażowanie podwykonawców jest typową, powszechnie stosowaną praktyką przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
W konsekwencji Spółkę należy uznać za podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Spółka świadcząc na rzecz Województwa usługi w zakresie realizacji Projektu podejmie działania będące typowym zachowaniem przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Spółka wykonując zadania w ramach Projektu, w szczególności działania w zakresie realizacji badań, analiz, seminariów, konferencji, działań w obszarze doradztwa zawodowego (monitoring, koordynacja), działań podnoszących kompetencje doradców zawodowych, rozwijania sieci współpracy i wymiany doświadczeń doradców zawodowych, wymiany dobrych praktyk, na zewnątrz będzie jawić się jako podmiot świadczący te usługi w sposób porównywany z każdym innym podmiotem gospodarczym działającym na tym samym rynku.
Tym samym, Spółkę realizującą Projekt oraz w związku z tym wykonującą powierzone jej zadania własne Województwa należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.
W konsekwencji, wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa związanych z realizacją Projektu stanowić będzie odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy.
Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu oraz uzyskane od A. wsparcie na realizację Projektu będą stanowić podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy i w konsekwencji będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Podkreślić, że usługobiorca nie musi być podmiotem tożsamym z podmiotem przekazującym wynagrodzenie usługodawcy. Usługodawca (jak i dostawca towaru) może otrzymać zapłatę od osoby trzeciej. Ważne jest, aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.
Powyższe potwierdza także powołany powyżej wyrok TSUE w sprawie C-87/23, w którym stwierdzono, że „Artykuł 73 dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że: dotacje wypłacane usługodawcy przez europejski fundusz w celu świadczenia konkretnych usług wchodzą, zgodnie z tym przepisem, w zakres podstawy opodatkowania jako płatność otrzymana od osoby trzeciej”.
Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w analizowanej sprawie w odniesieniu do środków, które Spółka uzyska od A. Otrzymane przez Spółkę dofinansowanie będzie stanowić wynagrodzenie otrzymane od podmiotu trzeciego za świadczone przez Spółkę na rzecz Województwa usługi związane z realizacją Projektu.
W konsekwencji, Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu oraz uzyskane przez Spółkę od A. wsparcie na realizację Projektu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie można zgodzić się z Państwem, że nieuznanie Spółki za podatnika podatku od towarów i usług w związku z realizacją opisanych we wniosku zadań na rzecz Województwa nie doprowadziłoby do zakłócenia konkurencji. Realizując Projekt Spółka będzie wykonywać na rzecz Województwa określone usługi związane z wykonaniem zadań w ramach Projektu otrzymując w zamian określone wynagrodzenie (dofinansowanie od A. oraz Rekompensatę od Województwa). Zatem brak opodatkowania podatkiem VAT tych usług - w przypadku nieuznania Spółki za podatnika podatku od towarów i usług - stawiałoby Spółkę w uprzywilejowanej pozycji na rynku. Inne podmioty świadczące usługi obejmujące wykonanie określonych zadań na rzecz podmiotów zlecających ich wykonanie byłoby w gorszej od Spółki sytuacji. Dla powyżej oceny nie ma znaczenia, że Województwo powierza Spółce realizację części zadań własnych. Istotne jest bowiem, że Spółka będzie świadczyć usługi w zamian za określone wynagrodzenie.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:
- czy Spółka realizująca Projekt oraz w związku z tym wykonująca powierzone jej zadania własne Województwa może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług (pytanie nr 1),
- czy wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa może być uznane za odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa (pytanie nr 2),
- czy Rekompensata, którą Spółka będzie otrzymywała od Województwa w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań własnych związanych z realizacją Projektu, będzie stanowiła element podstawy opodatkowania (pytanie nr 3),
- czy uzyskane wsparcie na realizację Projektu powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT (pytanie nr 4)
- należało uznać za nieprawidłowe.
Państwa wątpliwości dotyczą także prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu (pytanie nr 5).
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy:
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego itp.
Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Każde nabycie towarów i usług przeznaczonych do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to, jakie faktycznie będą efekty tej działalności należy uznać za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
W niniejszej sprawie uznano, że wykonywanie przez Spółkę powierzonych jej zadań własnych Województwa związanych z realizacją Projektu stanowić będzie odpłatne świadczenie usług na rzecz Województwa zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy, dla których to usług ustawodawca nie przewidział zastosowania zwolnienia od podatku.
Zatem skoro towary i usługi nabywane przez Spółkę na potrzeby realizacji Projektu będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych to Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych towarów i usług, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie zaistnieją przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu (pytanie nr 5) należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W zakresie powołanego przez Państwa orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy wskazać, że nie można pominąć roli jaką odgrywa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kształtowaniu wykładni wspólnotowej, w tym wykładni prawa podatkowego. Istotę funkcji TSUE należy postrzegać nie tylko przez pryzmat dokonywanej przez niego wykładni konkretnych przepisów prawa wspólnotowego, ale również z punktu widzenia roli jego orzeczeń jako źródła prawa wspólnotowego. TSUE odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia jednolitej interpretacji prawa i gwarantuje zarazem, że normy prawa wspólnotowego nie wywołają odmiennych skutków w różnych państwach. Zaznaczyć także należy, że idea ujednolicenia wykładni i stosowania prawa unijnego, jaka stawiana jest działalności TSUE, pokazuje, że intencją Trybunału nie jest, aby wykładnia przez niego przyjęta, była wyłącznie jednokrotnym rozstrzygnięciem prawnym, osadzonym w konkretnym stanie faktycznym, ale także aby przyczyniała się do rozwoju i udoskonalenia prawa wspólnotowego. Wykładnia ta ma także prowadzić do ukształtowania jednolitego rozumienia prawa podatkowego. Działalność TSUE stanowi także istotną rolę „uzupełniającą” w systemie prawa wspólnotowego, co wiąże się z charakterem prawa wspólnotowego, które posiada - często zamierzony - mało precyzyjny charakter wypowiedzi normatywnych. W wyniku tego działania zdefiniowaniu podlegają rozstrzygnięcia o istotnym znaczeniu, co ma miejsce także w przedmiotowej sprawie, stanowiące uzupełnienie systemu prawa wspólnotowego. Wiele pojęć bywa także w drodze wydawanych orzeczeń TSUE odczytanych z mało jasnych przepisów prawa wspólnotowego. Interpretacja przyjęta przez sędziów Trybunału tworzy uzupełnienie przepisów podatkowego prawa wspólnotowego, stanowiąc także ukierunkowanie w procesie tworzenia prawa. Tym samym stanowi także uzasadnienie dla treści aktów prawodawczych. Uzasadnienie może także stanowić wytyczną w sposobie rozumienia określonych przepisów. W konsekwencji powyższych stwierdzeń należy przyjąć, że wspólnotowym prawem podatkowym są w rzeczywistości dopełniające się wzajemnie dyrektywy i orzecznictwo TSUE. W przedmiotowej sprawie tezy wynikające z powołanych orzeczeń nie stoją w sprzeczności z rozstrzygnięciem zawartym w niniejszej interpretacji. W podobnym stanie faktycznym do opisanego we wniosku, zapadły orzeczenia TSUE wskazane przez Organ w uzasadnieniu swojego stanowiska.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa wyroków sądów administracyjnych należy wyjaśnić, że powołane wyroki są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonymi w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają. Zatem wskazane we wniosku wyroki nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie i nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 109/15).
Zauważyć jednocześnie należy, że orzecznictwo sądów administracyjnych w kwestii objętej złożonym przez Państwa wnioskiem nie jest jednolite. W podobnym stanie faktycznym do opisanego we wniosku, zapadły orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, potwierdzające stanowisko Organu zawarte w niniejszej indywidualnej interpretacji (np. wyrok WSA w Warszawie z 14 sierpnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 3089/18 potwierdzony wyrokiem NSA z 8 lutego 2023 r. sygn. akt I FSK 2309/19, prawomocny wyrok WSA w Białymstoku z 14 lutego 2024 r. sygn. akt I SA/Bk 1/24, wyrok WSA w Krakowie z 9 lipca 2024 r. sygn. akt I SA/Kr 381/24).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).