Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.505.2024.1.ED

Czy Linia rozlewnicza spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP i w konsekwencji, na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę odpowiadającą wysokością 50% kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych dotyczących Linii rozlewniczej zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026?

Interpretacja indywidualna

stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2024 r. za pomocą platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 18 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym Linia rozlewnicza spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP i w konsekwencji, na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, mają Państwo prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę odpowiadającą wysokością 50% kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych dotyczących Linii rozlewniczej zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) S.A. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca” (…). Spółka od (…) roku należy do grupy (…). W związku z ciągłym rozwojem procesów produkcyjnych Spółka stale usprawnia, automatyzuje i nadal zamierza usprawniać i automatyzować swoją produkcję poprzez nabywanie maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych.

W ramach realizowanej działalności 31 sierpnia 2021 r. Spółka przyjęła do użytkowania linię rozlewniczą (…) (dalej: „Linia rozlewnicza”), ujętą w ewidencji prowadzonej na podstawie Klasyfikacji Środków Trwałych jako jeden środek trwały - KŚT 561, w którego skład wchodzą następujące urządzenia:

1.(…) (dalej: „Wydmuchiwarka”);

2.System doprowadzenia preform (…) (dalej: „System doprowadzenia preform”);

3.Rozlewaczka (…) (dalej: „Rozlewaczka”);

4.Urządzenie kontrolne (…) (dalej: „Urządzenie kontrolne I”);

5.System doprowadzania dla zamknięć (…) (dalej: „System doprowadzania zamknięć”);

6.Centrum higieny z iniektorem (dalej: „Centrum higieny”);

7.Urządzenie kontrolne (…) (dalej: „Urządzenie kontrolne II”);

8.Osuszacz pojemników (…) (dalej: „Osuszacz pojemników”);

9.Pakowarka (…) (dalej: „Pakowarka”);

10.Paletyzator (…) (dalej: „Paletyzator”);

11.Etykieciarka (…) (dalej: „Etykieciarka I”);

12.Transport pojemników (…) (dalej: „Przenośnik pojemników”);

13.Transport opakowań zbiorczych (…) (dalej: „Transport opakowań zbiorczych”);

14.Transport palet (…) (dalej: „Transport palet”);

15.Technika przygotowania napoju (…) (dalej: „Mikser”);

16.(…)Ethernet Network (dalej: „Ethernet Network”);

17.Urządzenie zasypowe (…) (dalej: „Urządzenie zasypowe”);

18.Przestrzeń czysta (…) (dalej: „Przestrzeń czysta”);

19.Znakowanie pojemników (…) (dalej: „Kodowanie pojemników”);

20.Owijarka palet folią (…) (dalej: „Owijarka”);

21.Etykieciarka opakowań zbiorczych (…) (dalej: „Etykieciarka II”);

22.Etykieciarka palet (…) (dalej: „Etykieciarka III”);

23.Podtrzymanie zasilania w energię elektryczną (dalej: „Podtrzymanie zasilania”);

24.Rozdzielnia elektryczna linii;

25.Rozdzielnia elektryczna UPC.

Linia rozlewnicza, składa się z poszczególnych elementów ściśle współpracujących i zintegrowanych ze sobą, tworzących zautomatyzowany ciąg maszyn przyjęty do ewidencji jako jeden środek trwały.

Linia rozlewnicza jest odpowiedzialna za wydmuchiwanie, transport butelek, bierze udział w procesie etykietowania, wypełniania butelek wodą oraz transportowania do pakowania zbiorczego realizowanego w punkcie Pakowarki. W ramach czynności realizowanych przez Linię rozlewniczą dochodzi do pakowania wody produkowanej przez Spółkę wprost do butelek. Niniejsze czynności składają się na proces przygotowania wyrobów gotowych, znajdujących się w ofercie sprzedażowej Spółki, w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Wnioskodawca podkreśla, iż proces pakowania wody produkowanej przez Spółkę jest procesem odrębnym od logistyki i dystrybucji, tj. Linia rozlewnicza jest wykorzystywana w faktycznym procesie produkcji, nie zaś na etapie wysyłki produktów do klientów Spółki, czy magazynowania.

Linia rozlewnicza jest automatycznie sterowana przy pomocy paneli dotykowych, np. w Urządzeniach kontrolnych, Etykieciarkach, czy Kodowaniu pojemników, a raz zaprogramowany proces produkcji może być wielokrotnie odtwarzany bez konieczności ponownej kalibracji.

Linia rozlewnicza wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi - poprzez połączenie maszyn Linii rozlewniczej za pomocą Ethernet Network. Urządzenie to umożliwia sieciowe połączenie się ze sobą różnych części Linii rozlewniczej, dzięki któremu mogą one efektywnie współpracować w produkcji, dzięki czemu maszyny mogą wymieniać ze sobą dane w czasie rzeczywistym, np.:

Urządzenia kontrolne (I, II) podłączone do Ethernet Network realizują czynności kontrolne nad działalnością innych urządzeń w sposób automatyczny;

Ethernet Network oraz Podtrzymanie zasilania umożliwiają również połączenie z systemami teleinformatycznymi usprawniające procesy produkcyjne w Spółce. Urządzenia te, w razie problemów sieciowych skutecznie blokują ich negatywne oddziaływanie na pozostałe urządzenia Linii rozlewniczej.

Dodatkową ochronę dla prawidłowej działalności Linii rozlewniczej i bezpiecznej realizacji produkcji stanowi fakt, że Linia rozlewnicza jest monitorowana przy pomocy różnego rodzaju czujników i kamer. Wbudowane w Linię rozlewniczą Urządzenia kontrolne (I oraz II) weryfikują efekty prac realizowanych w procesie produkcyjnym Spółki poprzez m.in. kamery oraz fotokomórki, a wszystkie wykryte nieprawidłowości są dokładnie rejestrowane i raportowane w systemie Linii rozlewniczej.

Linia rozlewnicza nie stanowi całego cyklu produkcji produktów w Spółce. Na etapie całego procesu produkcji, na którym działa Linia rozlewnicza, występują elementy, które przyczyniają się do prawidłowego realizowania procesu produkcyjnego w Spółce. W związku z tym Linia rozlewnicza jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym - wszystkie urządzenia wchodzące w skład Linii rozlewniczej stanowią zorganizowaną całość i do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest współdziałanie wszystkich jego części składowych. Dodatkowo, Linia rozlewnicza jest przeznaczona do realizacji zadań w procesie produkcyjnym Spółki, który składa się z wielu faz. Niektóre zadania produkcyjne są wykonywane na maszynach, które Spółka posiadała już w swoim zakładzie. Linia rozlewnicza jest zintegrowana z uprzednio posiadanymi maszynami zakładowymi i została stacjonarnie umieszczona na takim etapie procesu produkcyjnego, na którym jej elementy są najbardziej efektywne. Linia rozlewnicza zintegrowana została z uprzednio posiadaną w zakładzie zewnętrzną stacją (…), przeznaczoną do mycia wewnętrznego Rozlewaczki oraz wszystkimi urządzeniami dostarczającymi media, tj. sprężarkami (…), układem rozgazowywania CO2, instalacją dostarczającą wodę produktową z systemu hydroforowo-pompowego i uzdatniania wody oraz instalacją wody zmiękczonej z układów jonitowych. Integracja dotyczy również magazynu palet - Spółka posiada jeden magazyn palet obsługujący dwie linie produkcyjne (nową oraz posiadaną uprzednio).

Linia rozlewnicza cechuje się również wielozadaniowością. Proces produkcyjny Spółki jest realizowany w tym samym czasie na poszczególnych urządzeniach Linii rozlewniczej, przykładowo w czasie gdy Rozlewaczka napełnia dostarczone rozdmuchane preformy wodą wytworzoną przez Spółkę, Pakowarka tworzy opakowania z folii termokurczliwej.

Linia rozlewnicza posiada również 3 elementy, wchodzące w skład maszyn, o co najmniej 3 stopniach swobody, poruszających się i manipulujących produktem w osiach pionowych, poziomych i obrotowych. W tym zakresie, Paletyzator posiada poruszającą się w trzech osiach głowicę obrotową służącą do przenoszenia produktów na stół roboczy, z jedną osią liniową do przemieszczania w pionie, jedną osią obrotową do ruchów poziomych i jedną osią obrotową dla obrotu głowicy chwytającej. Kolejnym elementem pracującym w układzie trzyosiowym jest również układ podawania przekładki międzywarstwowej na paletę. Ramię z przekładką porusza się w osi góra /dół wykonuje ruch przód/tył dodatkowo głowica, która transportuje przekładkę wykonuje obrót. Paletyzator posiada również zespół wstępnego grupowania, który posiada aż 4 osie, pozwalające na wykonywanie takich samych operacji jak robot trzyosiowy, lecz z dodatkową możliwością obrotu manipulatora.

Szczegółowy opis poszczególnych urządzeń wchodzących w skład Linii rozlewniczej znajduje się w dalszej części wniosku.

Wnioskodawca wskazuje również, że Linia rozlewnicza:

jest programowalna (zawiera oprogramowanie),

ma charakter stacjonarny,

wykonuje precyzyjne czynności według zaplanowanego schematu,

została przystosowana do zastosowań przemysłowych - jest posadowiona w środowisku przemysłowym (tj. w hali produkcyjnej Spółki) oraz bierze udział w cyklu produkcyjnym wody mineralnej oferowanej przez Wnioskodawcę,

jest monitorowana (m.in. za pomocą sygnałów wymiennych pomiędzy poszczególnymi maszynami, fotokomórek, kamer i czujników),

jest ściśle zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym,

jest podłączona do systemu teleinformatycznego, usprawniającego procesy produkcyjne w Spółce.

Poniżej wskazane zostały dane techniczne poszczególnych elementów wchodzących w skład Linii rozlewniczej.

1.Wydmuchiwarka

Wydmuchiwarka jest maszyną wysokiej wydajności, pracującą według technologii dwustopniowej, wyposażoną w 12 stacji rozdmuchowych przeznaczonych do produkcji butelek plastikowych o pojemności do 2.0 l. Wydmuchiwarka wyposażona jest w wydajny system termicznego uplastyczniania preform - piec liniowy - działający w oparciu o promieniowanie IR. System grzewczy w Wydmuchiwarce ma budowę modułową, składającą się z regulowanej płytki podłogowej, umożliwiającą właściwe nagrzanie nawet długich i ciężkich preform. Piec liniowy posiada możliwość regulacji do odpowiedniej długości preformy. Wydmuchiwarka posiada również zintegrowany system odzysku powietrza wydmuchu, a poprzez rezygnację z kompensatorów form rozdmuchowych udało się zminimalizować zużycie powietrza sprężonego i znaczne zredukowanie zużycia energii w procesie wydmuchu. Maszyna cechuje się wysoką wydajnością w porównaniu do innych modeli, uzyskaną dzięki ekstremalnie stabilnej konstrukcji koła wydmuchowego, ulepszonym wysokowydajnym stacjom rozdmuchowym, zmienionym ramionom/krzywkom nośnym i gwiazdom transferowym sterowanym serwo. (…)

2.System doprowadzenia preform

System doprowadzenia preform to przenośnik, mający za zadanie dostarczać preformy do Wydmuchiwarki. System doprowadzenia preform może być bez ograniczeń dopasowywany do różnych wielkości preform, zapewniając ich wyjątkowo łagodny i efektywny transport. Jest on zbudowany modułowo, co gwarantuje dużą elastyczność dla różnych wariantów ustawienia maszyny. System doprowadzenia preform składa się m.in. z taśm przenoszących, zbiornika preform dla pojedynczej wywrotnicy, podestu ze schodkami, narzędzia sortującego rolkowego, napędu i komponentów elektrycznych oraz osłony taśmy transportera. Cykl transportowy preform rozpoczyna się od przesypania ich z pojemników zbiorczych do zbiornika Systemu doprowadzenia preform. Następnie podajnik wysokościowy zapewnia ich beznaporowy transport z zasobnika do sortownika rolkowego, w którym są pozycjonowane. Ustawione preformy są następnie przekazywane rynnami doprowadzającymi do Wydmuchiwarki. Jako zalety Systemu doprowadzenia preform należy wspomnieć szybką zmianę - rodzaju preform, oraz sterowanie i wizualizację błędów, które ułatwiają obsługę urządzenia. Maszyna wyposażona jest w system automatycznego usuwania blokujących się preform które usuwane są do zewnętrznego pojemnika nie blokując dalszego przepływu. System doprowadzenia preform charakteryzuje się wyjątkowo niskim zużyciem energii i mediów. (…)

3.Rozlewaczka

Rozlewaczka stanowi kluczowy element Linii rozlewniczej, służący do rozlewania wody produkowanej przez Spółkę do butelek rozdmuchanych w wydmuchiwarce. Proces napełniania butelek następuje przy dociśniętej butelce w trybie rozlewu ciśnieniowego. Rozlewaczka posiada dwie prędkości napełniania, a ilość nalewanego produktu jest definiowana przez przepływomierz indukcyjny. Rozlewaczka składa się z elektronicznego wolumetrycznego systemu napełniania, w którym wszystkie funkcje zaworów nalewowych są sterowane elektropneumatycznie, co umożliwia pracę Rozlewaczki z zachowaniem optymalnej wydajności. Elektropneumatyczne sterowanie zaworów nalewowych pozwala na szybkie i indywidualne dopasowanie kroków procesu nalewania do różnych kombinacji produkt - butelka. System ten został skonstruowany z myślą o rozlewie produktów gazowanych i niegazowanych. W Rozlewaczce zastosowany został także tkz. zawirowywacz precyzyjnego rozlewu, dopasowujący nalew do rodzaju produktu. W celu optymalizacji procesu napełniania Rozlewaczka została wyposażona w dwufazowy system napełniania (szybko - wolno). Maszyna cechuje się wysoką dyspozycyjnością dzięki krótkim czasom przezbrajania maszyny z parametrów ustawionych dla jednego z produktów na inny, a powtarzalne i stabilne parametry maszyny gwarantują wysokie bezpieczeństwo procesu rozlewania. (…).

4.Urządzenie kontrolne I

Urządzenie kontrolne I jest niezawodnym systemem kontroli wysokości nalewu i poprawności aplikacji zamknięcia, zbudowanym kompaktowo zawierającym system detekcji opartej na źródle promieniowania gamma oraz systemie wizyjnym. Urządzenie kontrolne I w ramach pracy zapewnia protokołowanie wszystkich istotnych danych produkcyjnych oraz kontrolę wysokości nalewu niezależnie od materiału pojemnika (szkło, PET lub metal). Obsługa tego urządzenia odbywa się za pomocą ekranu dotykowego, za pomocą którego pracownicy obsługujący urządzenie mogą na bieżąco sprawdzić wykryte nieprawidłowości i przeprowadzić niezbędne konfiguracje ustawień. Dla oceny i wizualizacji wyników, w urządzeniu zastosowano technologię DART (Distributed Architecture for Real Time). W momencie wykrycia podczas kontroli nieprawidłowości, butelki zakwestionowane przez Urządzenie kontrolne I są automatycznie kierowane do pojemnika na produkty wadliwe, nie wstrzymując dalszego procesu produkcyjnego. (…)

5.System doprowadzania zamknięć

System doprowadzania zamknięć składa się z układu doprowadzającego i sortującego zakrętki. Służy do przeprowadzania orientacji pozycji dla zamknięć symetrycznych. System doprowadzania jest zaprojektowany do pracy z dwoma różnymi rodzajami zamknięć. Umożliwia on również znaczącą redukcję strat produktowych i gwarantuje zachowanie wysokiej jakości produktu, dzięki sprawdzaniu zamknięć przez wizyjną jednostkę kontrolną. Obsługa Systemu doprowadzania jest przyjazna dla użytkowników, dzięki przemyślanej zabudowie, prostej mechanicznej konstrukcji, a także ulokowaniu komponentów elektrycznych w pobliżu narzędzia sortującego. (…)

6.Centrum higieny

Centrum higieny z iniektorem jest maszyną służącą do automatycznego mycia zewnętrznego rozlewaczki i ręcznego mycia / dezynfekcji zewnętrznych części pozostałych urządzeń linii rozlewniczej. Strefy krytyczne pod względem higienicznym Rozlewaczki są płukane, pianowane i ponownie po czasie oddziaływania spłukiwane. System dysz jest dopasowany indywidualnie dla Rozlewaczki i składa się z odpowiedniej liczby segmentów, które przebiegają jeden za drugim. Wszystkie komponenty systemu dysz, począwszy od zaworów segmentów, aż po różne typy dysz, wykonane są ze stali szlachetnej. Kolejne części wchodzące w skład Centrum higieny to zawór drenażowy - jako element standardowy, oraz zawór bezpieczeństwa. Urządzenie może przeprowadzać różne programy mycia, które są przechowywane w zintegrowanym sterowniku. Programy te mogą być indywidualnie dopasowane w zależności od przerw w myciu, stopnia zabrudzenia i wielkości segmentu mycia przez listy parametrów.

Przygotowanie roztworu do mycia używanego przez Centrum higieny następuje wg zasady iniekcji. Powstały roztwór jest spieniany sprężonym powietrzem i doprowadzany do systemu dyszowego. (…)

7.Urządzenie kontrolne II

Urządzenie kontrolne II przeznaczone jest do kontroli etykiet umieszczanych na butelkach z produktem. Kontrola realizowana jest za pomocą kamer, z wieloma możliwościami ustawienia punktów kontrolnych dla uzyskania jak najlepszego poziomu weryfikacji. Jednostka bazowa Urządzenia kontrolnego II jest wbudowana w maszynie prowadzącej (etykieciarka). Dla oceny i wizualizacji w urządzeniu zastosowano technologię DART (Distributed Architecture for Real Time). Obsługa tego urządzenia odbywa się za pomocą ekranu dotykowego maszyny prowadzącej, za pomocą którego pracownicy obsługujący urządzenie mogą na bieżąco sprawdzić wykryte nieprawidłowości etykietowania i przeprowadzić niezbędne konfiguracje ustawień. Urządzenie kontrolne II umożliwia wskazania i protokołowanie wszystkich istotnych danych produkcyjnych w maszynie prowadzącej. Dzięki nowo opracowanemu kreatorowi konfiguracji, personel obsługi może zaprogramować / wprowadzić kolejne warianty obrazów drukowanych etykiet, a system do ponownego uczenia się nowych etykiet daje możliwość zapamiętywania uprzednio drukowanych wzorów.

W trakcie procesu kontroli, w momencie wykrycia nieprawidłowości etykiet, butelki zakwestionowane przez Urządzenie kontrolne II są automatycznie kierowane do pojemnika na produkty wadliwe, nie wstrzymując tym samym dalszego procesu produkcyjnego. (…)

8.Osuszacz pojemników

Osuszacz pojemników to modułowa maszyna przelotowa wchodząca w skład Linii rozlewniczej, w której pojemniki są osuszane za pomocą dysz znajdujących się na ściankach bocznych maszyny. (…)

9.Pakowarka

Pakowarka jest maszyną przeznaczoną do tworzenia opakowań zbiorczych (zgrzewek) przy zastosowaniu folii termokurczliwej. Zgrzewki formowane są, zależnie od ich rodzaju i wielkości. Pakowarka jest przystosowana do wydajności na poziomie do 60 taktów na minutę. Przy przepływie butelek dwutorowym dwukrotnie wzrasta wydajność maszyny na takt. Pakowarka składa się ze ścieżek pakujących oraz magazynu folii. Magazyn folii wykorzystywanej do produkcji opakowań zaopatrzony jest standardowo w dwie rolki folii termokurczliwej. Pakowarka jest przystosowana do zaprogramowania różnych długości folii, a wewnętrzny aplikator uchwytów z systemem szufladowym ułatwia aplikację taśmy. Ergonomiczna budowa urządzenia umożliwia również wygodny dostęp do Pakowarki, co równocześnie zwiększa bezpieczeństwo dla pracowników obsługujących i serwisujących maszynę. (…)

10.Paletyzator

Budowa urządzenia wyróżnia się ramieniem obrotowym, z trzema osiami kierunku ruchu (3A): jedną osią liniową do przemieszczania w pionie, jedną osią obrotową do ruchów poziomych i jedną osią obrotową dla obrotu głowicy chwytającej. Dodatkowo, Paletyzator posiada również zespół wstępnego grupowania, charakteryzujący się posiadanymi 4 osiami kierunku ruchu. Kąt wychylenia ramienia Paletyzatora wynosi 2 x 110°. Paletyzator może być obciążony granicznie łącznie z chwytakiem ciężarem 550 kg. Mocowanie systemu chwytaków jest zabudowane na sztywno co gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo pracy urządzenia. Urządzenie wyróżnia się kompaktowym ustawieniem w linii i elastycznością konfiguracji ustawienia. Budowa Paletyzatora umożliwia wielofunkcyjne zastosowanie urządzenia w produkcji, jak również wysoce precyzyjny przebieg ruchu i pracy oraz nieskomplikowaną metodę inspekcji i dozoru. (…)

11.Etykieciarka I

Etykieciarka I jest maszyną karuzelową w pełni automatyczną, przeznaczoną do aplikacji na butelkach etykiet obwodowych z tworzywa sztucznego. Etykieciarka I, dysponuje 18 stacjami centrującymi, które gwarantują znakomity efekt etykietowania. Wysoka precyzja etykietowania możliwa jest również dzięki przestawianiu prędkości obrotu pojemnika w wyniku zastosowania systemu pasowego sterowanego układem serwonapędowym. Pojemniki, umieszczone w stacjach centrowania są poprzez system sterowania talerzykami dokładnie pozycjonowane w celu przekazania etykiety. Podczas procesu etykietowania butelki podlegają rotacji, zapewniając maszynie lepszy dostęp do etykietowanych powierzchni. Etykieciarka I dzięki zastosowaniu urządzenia do automatycznego sklejania taśm etykiet gwarantuje nieprzerwaną produkcję. Agregat ten wyróżnia się ergonomiczną obsługą, niskim zużyciem kleju, jak i zredukowanymi czasami mycia. (…)

12.Przenośnik pojemników

Przenośnik pojemników odgrywa ważną rolę jako ogniwo łączące pomiędzy napełniającymi i pakującymi maszynami Linii rozlewniczej. Przenośnik pojemników realizuje funkcje buforowania jak i wprowadzania pojemników, stanowiąc podstawę dla zapewnienia wysokiego współczynnika wydajności linii. Przenośnik pojemników składa się z transporterów liniujących, które mają na celu beznaporowe rozdzielenie strumienia pojemników, tzn. rozdzielenie butelek. Realizację powyższych funkcji umożliwia budowa Przenośnika pojemników - poręcze ukształtowane parabolicznie dostosowanej do różnej prędkości łańcucha. Przenośnik pojemników posiada również silniki synchroniczne stale wzbudzone bez układów chłodzenia i wentylatorów, który w porównaniu do silników asynchronicznych, pozwalają na osiągnięcie oszczędności energii na poziomie 20 do 40%. (…)

13.Transport opakowań zbiorczych

Transport opakowań zbiorczych zbudowany jest jako system przenośników odgrywających ważną rolę jako ogniwo łączące pomiędzy napełniającymi i pakującymi maszynami linii. Transport opakowań zbiorczych realizuje funkcje buforowania jak i wprowadzania oraz wyprowadzania opakowań, stanowiące podstawę dla zapewnienia wysokiego współczynnika wydajności linii. Transport opakowań zbiorczych posiada silniki synchroniczne stale wzbudzone bez chłodzenia i wentylatorów, które w porównaniu do silników asynchronicznych , stosowanych w innych modelach, pozwala na osiągnięcie oszczędności energii na poziomie 20 do 40%. (…)

14.Transport palet

Transport palet realizowany przy użyciu przenośnika, odgrywa ważną rolę jako ogniwo łączące pomiędzy napełniającymi i pakującymi maszynami linii. Jego mała powierzchnia zabudowy umożliwia łatwą integrację w Linii rozlewniczej. Transport palet realizuje funkcje buforowania jak i wprowadzania oraz wyprowadzania palet, stanowiące podstawę dla zapewnienia wysokiej sprawności i wydajności linii. Bezpieczeństwo funkcjonowania Transportu palet jest zapewnione przez zwarte wykonanie ze stali szlachetnej. Transport palet składa się również z magazynu pustych palet z jednostronnym blokowaniem. Dzięki blokowaniu od spodu całej palety, Transport palet gwarantuje wysokie bezpieczeństwo pracy i funkcjonowania. (…)

15.Mikser

Mikser do przygotowywania napoju został zakupiony w celu realizacji czynności odgazowywania, i saturacji wody mineralnej. Dozowanie, gazowych komponentów następuje zgodnie z zasadą regulacji rejestrowanej. Mikser znakomicie nadaje się do produkcji wody gazowanej i niegazowanej w szerokim zakresie wydajności. Maszyna pracuje w układzie ciągłym w zakresie 33 - 100% wydajności nominalnej, a jej maksymalna możliwość obciążenia odpowiada 110% wydajności nominalnej. Przy używaniu Miksera, nie występuje dodatkowe zużycie CO2 podczas produkcji ciągłej. Karbonizacja pod wysokim ciśnieniem gwarantuje optymalną rozpuszczalność CO2 w produkcie.

Mikser umożliwia szybką zmianę produktu z płukaniem wodą - w ciągu 10 minut (zależnie od wyposażenia, komunikacji i ustawienia syropiarni, Miksera i Rozlewaczki). Mikser posiada również pamięć receptur, która zapewnia stałą perfekcyjną powtarzalność jakości produktu. (…)

16.Ethernet Network

Produktywność i ekonomiczność produkcji przemysłowej zależy od efektywnej komunikacji danych pomiędzy różnymi płaszczyznami operacyjnymi i różnymi maszynami. Informacje muszą być dostępne w szybki i bezpieczny sposób, w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Ethernet Network (centralna zabudowa wszystkich komponentów sieci) jest techniką sieciową łączącą maszyny i podzespoły, stwarzając możliwość do integracji rożnych usług, takich jak wymiana sygnałowa via Ethernet, komunikacja wewnętrzna pomiędzy maszynami, zdalne programowanie poszczególnych urządzeń, opracowywanie danych produkcyjnych, stała kontrola i dozór na odległość, tworzenie kopii zapasowych.

Maszyny połączone ze sobą sieciowo za pomocą Ethernet Network to:

Wydmuchiwarka,

System doprowadzenia preform,

Rozlewaczka,

Urządzenie kontrolne I,

System doprowadzania,

Centrum higieny,

Urządzenie kontrolne II,

Pakowarka,

Paletyzator,

Etykieciarka I,

Przenośnik pojemników,

Transport opakowań zbiorczych,

Transport palet,

Mikser,

Przestrzeń czysta,

Owijarka,

Rozdzielnia elektryczna linii,

Rozdzielnia elektryczna UPS.

(…)

17.Urządzenie zasypowe (…)

18.Przestrzeń czysta

Przestrzeń czysta jest konstrukcją zapewniającą bezpieczeństwo procesów produkcyjnych realizowanych w Spółce. Przestrzeń czysta umożliwia zabezpieczenie procesu produkcji odbywającego się na danej maszynie przed zanieczyszczonym powietrzem z otoczenia. Składa się ona z osłony maszyn i dachu, a całość zbudowana jest ze stali szlachetnej nierdzewnej. Na całej powierzchni Przestrzeni czystej zastosowano wysoko rozwiniętą technikę wentylacji. System sufitowy Przestrzeni czystej jest wyposażony w jednostki filtra głównego i oświetlenie. Jest on dostępny do chodzenia po nim w celu przeprowadzania prac dozorowych i mycia rozmieszczonych na nim komponentów. Na dachu wykonano zabezpieczenie chroniące przed upadkiem z wysokości odpowiadające zgodności z normą ISO 14122.

System wentylatorów Przestrzeni czystej doprowadza powietrze z otoczenia do filtrów głównych, przy czym system filtrów wstępnych uniemożliwia przeniknięcie znajdujących się w powietrzu cząstek do filtrów głównych. Doprowadzenie powietrza do poszczególnych obszarów Przestrzeni czystej i potwierdzenie z jednostkami filtra następuje w zgodzie z klasami normy DIN EN ISO 14644-1 Przestrzeni czystej. (…)

19.Kodowanie pojemników

Kodowanie pojemników realizowane przez nabytą maszynę (…) daje możliwość drukowania daty (w sposób od jednorzędowego do trójrzędowego), daty przydatności do spożycia, numeru serii i godziny oraz danych zmiany na zewnętrznej powierzchni pojemnika. W ramach Kodowania pojemników, zastosowany został system z wymiennymi zbiornikami atramentowymi. Zbiorniki atramentowe umożliwiają wymianę tuszu w sposób prosty i bezpieczny, również w trakcie pracy. System atramentowy sprawdza zużycie i pokazuje, kiedy musi być wymieniony materiał użytkowy.

Wprowadzenie daty, która następnie jest nadrukowywana na pojemnikach, następuje za pomocą klawiatury lub ekranu dotykowego. Kodowanie pojemników zostało zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w obszarach wilgotnych (klasa ochrony IP55 lub wyższa, z wyjątkiem głowicy drukującej). (…)

20.Owijarka

Owijarka folią stretch zabezpiecza ładunek w postaci wyrobów gotowych Spółki na palecie, poprzez jego całkowite lub częściowe owinięcie folią. W działalności Spółki zastosowana została Owijarka z pierścieniem obrotowym. Maszyna została indywidualnie skonfigurowana, aby w jak najbardziej efektywny sposób współpracowała z Paletyzatorem i Transportem palet. (…)

21.Etykieciarka II

Etykieciarka II przeznaczona została dla realizacji procesu etykietowania opakowań zbiorczych (zgrzewki). Maszyna realizuje inteligentne etykietowanie dla technologii kodu kreskowego i identyfikacji produktu, stosowane w zakładach przemysłowych.

Konkretny typ Etykieciarki (…) został wybrany ze względu na solidną i modułową budowę. Etykieciarka II posiada możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb Spółki, dzięki zastosowanym w jej budowie mechanicznym komponentom. Najważniejszą rolę w procesie etykietowania realizowanym na maszynie pełnią jej prowadnice. Zostały one zeszlifowane i zahartowane, co wpływa na dokładniejsze etykietowanie i wysoką trwałość finalnej etykiety. Korpus maszyny zbudowany został z płyt aluminiowych szlifowanych, a wszystkie jej pozostałe części zostały wykonane ze stali szlachetnej. Użycie do budowy takich materiałów, gwarantuje długą żywotność urządzenia. Etykieciarka II posiada również własny software umożliwiający jej wymianę danych technicznych z innymi maszynami Linii rozlewniczej. (…)

22.Etykieciarka III

Etykieciarka III jest maszyną przeznaczoną do realizacji procesu inteligentnego etykietowania dla technologii kodu kreskowego i identyfikacji produktu. Dzięki realizowanym zadaniom jest powszechnie stosowana w zakładach przemysłowych. Etykieciarka III może być dostosowywana do indywidualnych i konkretnych potrzeb Spółki, dzięki wbudowanemu software’owi i funkcji wymiany danych technicznych. Główną część maszyny stanowi jej jednostka etykietująca i prowadnice. Prowadnice zostały zeszlifowane i zahartowane, co wpływa na dokładniejsze etykietowanie i wysoką trwałość finalnej etykiety. Jednostka etykietująca maszyny została natomiast zbudowana z płyt aluminiowych szlifowanych, których użycie gwarantuje długą żywotność Etykieciarki III. Wszystkie pozostałe części urządzenia zostały wykonane ze stali szlachetnej. (…)

23.Podtrzymanie zasilania

Zadaniem urządzenia jest zapewnienie nieprzerwanego zasilania energią elektryczną dla komponentów sterowania podłączonych do niego maszyn. Oznacza to, że podczas przerwania zasilania w energię na wejściu urządzenia Podtrzymania zasilania, zasilanie po stronie wyjścia nie jest w żadnym momencie przerwane, ponieważ zapewnione jest buforowanie przez baterie stanowiące komponent Podtrzymania zasilania. Strona wejścia i wyjścia urządzenia są względem siebie oddzielone galwanicznie, co stanowi osłonę przeciwprzepięciową o szerokim zasięgu i osłonę przed innymi wpływami z sieci, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla podłączonych do sieci maszyn.

24.Rozdzielnia elektryczna linii

Rozdzielnia elektryczna linii jest kombinacją jednostek sterujących niskiego napięcia, które wykonane są wg normy (IEC) DIN EN 61439-1/-2. W skład Rozdzielni elektrycznej wchodzą jedynie jednostki sterujące o wysokiej jakości produkcji, wykazujące się wysoką trwałością i bezpieczeństwem. Również pozostałe komponenty elektryczne wyposażone w materiał okablowania, cechują się zwiększoną trwałością. Pole zasilające Rozdzielni elektrycznej linii jest dodatkowo wyposażone w wielozakresowe urządzenia pomiarowe do pomiaru mocy. (…)

25.Rozdzielnia elektryczna UPS

Rozdzielnię elektryczną UPS tworzy zbiór różnorodnych jednostek sterujących niskiego napięcia, wykonanych wg normy (IEC) DIN EN 61439-1/-2. Do jej produkcji zostały użyte jedynie jednostki sterujące wysokiej jakości produkcji, wykazujące wysoką trwałość i bezpieczeństwo. Również pozostałe komponenty elektryczne wyposażone w materiał okablowania, cechują się zwiększoną trwałością. Pole zasilające Rozdzielni elektrycznej UPS jest dodatkowo wyposażone w wielozakresowe urządzenia pomiarowe do pomiaru mocy. (…)

Poszczególne środki trwałe składające się na Linię rozlewniczą są ze sobą funkcjonalnie i nierozerwalnie związane, w szczególności, należy podkreślić, że osobno nie spełniałby swoich funkcji produkcyjnych. Środki trwałe w ramach Linii rozlewniczej łącznie uczestniczą w cyklu produkcyjnym podatnika (Spółki) poprzez bezpośrednie pakowanie wody mineralnej. W efekcie nabycia Linii rozlewniczej, Wnioskodawca znacząco obniżył koszty związane z realizowaniem tego etapu produkcji, między innymi poprzez obniżenie kosztów pracowniczych dotyczących produkcji. Ponadto, zastosowanie Linii rozlewniczej pozwala w sposób znaczący ograniczyć czas wymagany do zakończenia etapu produkcji polegającego na pakowaniu.

Jednocześnie, Linia rozlewnicza jest wykorzystywana do pakowania produktów Spółki, co ze względu na specyfikę działalności Wnioskodawcy, jest nieodłącznym i kluczowym elementem prowadzonej produkcji (m.in. z uwagi na konieczność odpowiedniego zapakowania produktów Spółki). Proces pakowania produktów jest czynnością wykonywaną przez Linię rozlewniczą w toku produkcji, tj. przed procesem logistyki i dystrybucji produktów do kontrahentów Spółki. Wymaga również podkreślenia, iż Linia rozlewnicza stanowi zorganizowaną całość z gospodarczego punktu widzenia, tj. został nabyty od tego samego producenta i do prawidłowego funkcjonowania wymaga prawidłowego współdziałania wszystkich jego części składowych.

Linia rozlewnicza stanowi dla Wnioskodawcy środki trwałe o użyteczności ekonomicznej przekraczającej okres jednego roku, tym samym podlegające amortyzacji na zasadach wynikających z przepisów ustawy o PDOP. W efekcie, wymienione wyżej nabyte środki trwałe, stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane zgodnie z art. 16a-16m ustawy o PDOP. Równocześnie koszty te nie zostały zwrócone Spółce w żadnej formie, jak również nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania.

W tym kontekście Wnioskodawca zamierza w latach 2022-2026 skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP (dalej: „ulga na robotyzację”). Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że:

w przypadku zbycia Linii rozlewniczej przed końcem okresu amortyzacji, dokona zwiększenia, o którym mowa w art. 38eb ust. 6 ustawy o PDOP,

dokona odliczenia zgodnie z art. 38eb ust. 7-8 ustawy o PDOP i przepisami odsyłającymi, z zastrzeżeniem kwestii będących przedmiotem wniosku, w szczególności koszty odliczone w uldze na robotyzację nie zostaną odliczone w uldze badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d-e ustawy o PDOP,

w latach podatkowych, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację osiągnął/osiągnie dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych,

nabyte środki trwałe nie mieszczą się w katalogu wskazanym w treści przepisu art. 38eb ust. 5a ustawy o PDOP,

Linia rozlewnicza została bezpośrednio nabyta od producenta jako nowy, w stanie fabrycznym,

w przedmiotowym zakresie wniosku nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o PDOP,

nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474),

Spółka planuje skorzystać z odliczenia wskazanego w art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP do momentu pełnego zamortyzowania tych środków trwałych, bądź do końca roku podatkowego 2026, w zależności, która z tych sytuacji wystąpi w pierwszej kolejności,

Spółka oświadcza, iż dokonywane od Linii rozlewniczej odpisy amortyzacyjne są traktowane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy o PDOP,

wydatki poniesione na nabycie Linii rozlewniczej nie zostały/nie zostaną jej zwrócone w jakikolwiek sposób,

zgodnie z otrzymanymi fakturami zakupowymi, przedmiot nabycia został określony jako Linia (…).

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w stanie faktycznym Linia rozlewnicza spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP i w konsekwencji, na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę odpowiadającą wysokością 50% kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych dotyczących Linii rozlewniczej zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026?

Państwa stanowisko

W ocenie Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym Linia rozlewnicza spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP i w konsekwencji, na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę odpowiadającą wysokością 50% kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych dotyczących Linii rozlewniczej zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026.

Uzasadnienie

Przepisy dot. ulgi na robotyzację

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o PDOP, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Jednocześnie, przepisy ustawy o PDOP definiują pojęcie kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Zgodnie z art. 38eb ust. 2 ustawy o PDOP, za takie koszty uznaje się:

1) koszty nabycia fabrycznie nowych:

a) robotów przemysłowych,

b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3) koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4) opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Z kolei zgodnie z art. 38eb ust. 4 ustawy o PDOP, przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania i wykonywania pomiarów,

b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras i wyoblarek.

W myśl art. 38eb ust. 5 ustawy o PDOP, odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022-2026.

Z kolei zgodnie z art. 38eb ust. 5a ustawy o PDOP, nie podlegają odliczeniu, o którym mowa w ust. 1, koszty uzyskania przychodu poniesione na robotyzację dotyczące działań lub aktywów:

1) o których mowa w art. 2 ust. 1 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2003, str. 32, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 7, str. 631), z wyjątkiem działań i aktywów, których prognozowane emisje gazów cieplarnianych są poniżej średniej wartości 10% najbardziej wydajnych instalacji w 2016 i 2017 r. (t ekwiwalentu CO2/t) oraz wartości wskaźnika emisyjności (uprawnienia/t) na lata 2021-2025, określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/447 z dnia 12 marca 2021 r. określającym zmienione wartości wskaźników emisyjności na potrzeby przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji na lata 2021-2025 zgodnie z art. 10a ust. 2 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 87 z 15 marca 2021 r., str. 29);

2) związanych z działalnością:

a) górniczą polegającą na wydobywaniu lub magazynowaniu paliw kopalnych oraz działalnością polegającą na przeróbce, dystrybucji lub spalaniu paliw kopalnych, z wyjątkiem projektów w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła oraz związanej z tym infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, wykorzystujących gaz ziemny, które spełniają warunki określone w załączniku III do Wytycznych technicznych KE dotyczących stosowania zasady "Nie czyń poważnych szkód" (2021/C58/01),

b) składowisk odpadów, spalarni odpadów lub instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Zgodnie z art. 38eb ust. 6 ustawy o PDOP, podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy obliczenia podatku o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na podstawie ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 38eb ust. 7 ustawy o PDOP, podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

Zgodnie z art. 38eb ust. 8 ustawy o PDOP, w zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.

Stanowisko Wnioskodawcy

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabył Linię rozlewniczą, który charakteryzuje się:

1) automatycznym sterowaniem - Linia rozlewnicza nie wymaga do pracy ciągłej ingerencji operatorów,

2) możliwością zaprogramowania w taki sposób by Linia rozlewnicza mogła wykonywać pracę w określonych sekwencjach - poprzez możliwość zaprogramowania całego procesu produkcji i jego powtarzania bez konieczności ponownej kalibracji,

3) wielozadaniowością - proces produkcyjny Spółki jest realizowany w tym samym czasie na poszczególnych urządzeniach Linii rozlewniczej,

4) stacjonarnym trybem pracy - każde urządzenie Linii rozlewniczej ma swoje stałe miejsce w procesie produkcyjnym i znajduje się w zakładzie Spółki,

5) posiadaniem co najmniej 3 stopni swobody - określone elementy Linii rozlewniczej opisane w stanie faktycznym poruszają się w trzech płaszczyznach X-Y-Z. Linia rozlewnicza posiada również 3 elementy, wchodzące w skład maszyn, o co najmniej 3 stopniach swobody, poruszających się i manipulujących produktem w osiach pionowych, poziomych i obrotowych. W tym zakresie, Paletyzator posiada poruszającą się w trzech osiach głowicę obrotową służącą do przenoszenia produktów na stół roboczy, z jedną osią liniową do przemieszczania w pionie, jedną osią obrotową do ruchów poziomych i jedną osią obrotową dla obrotu głowicy chwytającej. Kolejnym elementem pracującym w układzie trzyosiowym jest również układ podawania przekładki międzywarstwowej na paletę. Ramię z przekładką porusza się w osi góra /dół wykonuje ruch przód/tył dodatkowo głowica, która transportuje przekładkę wykonuje obrót. Paletyzator posiada również zespół wstępnego grupowania, który posiada aż 4 osie, pozwalające na wykonywanie takich samych operacji jak robot trzyosiowy, lecz z dodatkową możliwością obrotu manipulatora.

6) posiadaniem właściwości manipulacyjnych bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych - ponieważ składa się ona z elementów które posiadają przedmiotowe właściwości.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, Linia rozlewnicza spełnia łącznie warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP, tj.:

1) wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania - ponieważ składa się ona z elementów które posiadają przedmiotowe właściwości i poprzez połączenie ze sobą maszyn, wchodzących w skład Linii rozlewniczej, za pomocą Ethernet Network, maszyny te mogą wymieniać ze sobą dane, np. urządzenia kontrolne podłączone do Ethernet Network realizują czynności kontrolne nad działalnością innych urządzeń w sposób automatyczny,

2) jest połączona z systemami teleinformatycznymi usprawniając procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów - ponieważ składa się ona z elementów które posiadają przedmiotowe właściwości oraz w usprawnianiu procesów produkcyjnych Spółki zastosowanie znajdują przede wszystkim Ethernet Network oraz Podtrzymanie zasilania, które w razie problemów sieciowych skutecznie blokują ich negatywne oddziaływanie na pozostałe urządzenia Linii rozlewniczej,

3) jest monitorowana za pomocą czujników i kamer lub innych podobnych urządzeń - ponieważ Urządzenia kontrolne (I oraz II) sprawują kontrolę nad efektami prac realizowanych w procesie produkcyjnym Spółki poprzez wyposażenie m.in. w kamery oraz fotokomórki,

4) jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika - ponieważ wszystkie urządzenia wchodzące w skład Linii rozlewniczej stanowią zorganizowaną całość i do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest współdziałanie wszystkich jego części składowych, a także z pozostałymi środkami produkcyjnymi Spółki współpracującymi z Linią rozlewniczą dostarczających surowiec do rozlewu. Ponadto, Linia rozlewnicza do ewidencji środków trwałych Spółki przyjęta została w ramach jednej pozycji ewidencyjnej, tym samym, w ocenie Wnioskodawcy Linia rozlewnicza jest funkcjonalnie związana oraz zintegrowana w cyklu produkcyjnym z maszynami i urządzeniami peryferyjnymi, a nie stanowi jedynie zespół maszyn i urządzeń, których elementami są roboty.

Nazwa produktu wskazanej na fakturze zakupowej, nie zawiera informacji „robot przemysłowy”. Jednakże żaden przepis ustawy o PDOP nie wymaga jakiegokolwiek specyficznego opisu faktur w zakresie ulgi na robotyzację. Ponadto, w ocenie Spółki taki wymóg byłby niewłaściwy z wielu względów, tj. na przykład, dlatego że sprzedawcy stosują różne nazwy handlowe i katalogowe dla swoich urządzeń jak również takiego sformułowania nie dałoby się znaleźć na fakturach od zagranicznych dostawców. Jednocześnie, Spółka podkreśla, iż jako kupujący nie ma wpływu na opis zakupionego towaru na fakturze wystawionej przez sprzedającego - często jest to nazwa własna nabywanego towaru, numer seryjny bądź kod systemowy. Niemniej Spółka podkreśla, iż zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP, „przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika. ”

Tym samym, brak bezpośredniego wskazania w dokumencie stwierdzającym nabycie wskazanego we Wniosku środka trwałego, w ocenie Spółki, nie ma żadnego znaczenia dla możliwości zastosowania ulgi na robotyzację, jeśli spełnione są warunki formalne dla skorzystania z odliczenia wskazanego w art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP.

W świetle powyższego, w ocenie Spółki, nabyta przez Spółkę Linia rozlewnicza spełnia definicję robota przemysłowego, o której mowa w ww. przepisach. W konsekwencji, wydatki poniesione na nabycie Linii rozlewniczej stanowią koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PDOP (tj. odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej).

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację.

W oparciu o powyższe należy wnioskować, że kosztami kwalifikowanymi (tj. uprawniającymi Spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania w ramach ulgi na robotyzację) będą koszty uzyskania przychodów poniesione przez Spółkę na nabycie Linii rozlewniczej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 38eb ust. 5 ustawy o PDOP, odliczenie, o którym mowa w ust. 1 tego przepisu, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

W tym kontekście należy rozstrzygnąć pojęcie poniesienia kosztów w przypadku wydatków poniesionych na nabycie środków trwałych podlegających odpisom amortyzacyjnym oraz moment ich poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Jednocześnie, na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o PDOP, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m.

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy zauważyć, że wydatki na nabycie aktywów będących środkami trwałymi nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w momencie ich nabycia. Kosztami uzyskania przychodów w odniesieniu do środków trwałych są odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych środków trwałych na zasadach określonych przez przepisy ustawy o PDOP. W konsekwencji, momentem poniesienia kosztu w przypadku środków trwałych będzie moment dokonania odpisu amortyzacyjnego od takiego środka trwałego.

Zgodnie z art. 16a ustawy o PDOP „Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Ponadto, zgodnie z aktualnie przyjętą praktyką (przykładowo w interpretacji o sygn: 0114-KDIP2-3.4010.141.2017.1.MC, lub o sygn: 0114-KDIP2-1.4010.314.2019.2.SP), składniki majątku mogą zostać uznane za kompleksowy środek trwały ponieważ:

zostały nabyte we własnym zakresie,

stanowią własność Spółki

są kompletne i zdatne do użycia w dniu przyjęcia do używania,

przewidywany okres użytkowania przekracza jeden rok,

są wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki.

Tym samym, Spółka z zachowaniem wszelkiej staranności, przeprowadzając we własnym zakresie klasyfikację środków trwałych, uznała, iż Linia rozlewnicza (…), spełnia warunki wskazane w art. 16a ustawy o PDOP, a tym samym nie dokonywała podziału Linii rozlewniczej na poszczególne części celem ujęcia w określonych przez ustawodawcę w art. 38eb ust. 2 kategoriach. Z perspektywy podatku dochodowego stanowi ona jeden środek trwały, składający się z elementów szczegółowo opisanych w swej charakterystyce w przedstawionym stanie faktycznym.

Możliwość rozliczenia w ramach ulgi na robotyzację kwoty 50% wartości odpisów amortyzacyjnych od robotów przemysłowych była wielokrotnie potwierdzona w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Tytułem przykładu Wnioskodawca pragnie przytoczyć:

1)interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 maja 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.186.2023.2.MBD;

2)interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.315.2023.2.KW;

3)interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.363.2023.2.KW.

Należy zatem zauważyć, że zgodnie z dominującym stanowiskiem organów podatkowych, ulga na robotyzację powinna być stosowana w taki sposób, iż podatnikom przysługuje prawo do odliczenia 50% odpisów amortyzacyjnych dokonanych w latach 2022-2026 od tych urządzeń, które spełniają kryteria wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP.

Zasadniczo zatem, uwzględniając przepisy regulujące ulgę na robotyzację, w ocenie Wnioskodawcy, dokonując odpisów amortyzacyjnych od wydatków spełniających warunki wskazane w art. 38eb ust. 2 ustawy o PDOP, będzie on uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wartości odpisów amortyzacyjnych dotyczących Linii rozlewniczej, dokonanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Jednocześnie, jak przedstawiono w stanie faktycznym, koszty poniesione na nabycie Linii rozlewniczej nie dotyczą działań lub aktywów, o których mowa w art. 38eb ust. 5a ustawy o PDOP.

Z perspektywy prawa do skorzystania z ulgi na robotyzację, istotne jest również spełnienie przez Wnioskodawcę warunku, o którym mowa w art. 38eb ust. 8 ustawy o PDOP w związku z art. 18d ust. 5 ustawy o PDOP. Zgodnie z ww. przepisami, ulga na robotyzację przysługuje podatnikowi wyłącznie jeżeli koszty kwalifikowane (w tym przypadku wartość Linii rozlewniczej) nie zostały:

zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

odliczone od podstawy opodatkowania.

Na dzień składania wniosku o wydanie interpretacji, wydatki poniesione na zakup Linii rozlewniczej nie zostały Spółce zwrócone w żadnej formie. Co więcej, Spółka nie przewiduje takiego zwrotu w przyszłości.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym, opisany w stanie faktycznym Linia rozlewnicza spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP i w konsekwencji Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów dotyczących Linii rozlewniczej stanowiących odpisy amortyzacyjne na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm., dalej: „Ustawa nowelizująca”), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 38eb ust. 2 ww. ustawy:

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1) koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3) koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4) opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W świetle art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT:

Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Jak stanowi art. 38eb ust. 4 ww. ustawy:

Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1) jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2) pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3) tory jezdne;

4) słupowysięgniki;

5) obrotniki;

6) nastawniki;

7) stacje czyszczące;

8) stacje automatycznego ładowania;

9) stacje załadowcze lub odbiorcze;

10) złącza kolizyjne;

11) efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Stosownie do art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT:

Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach realizowanej działalności 31 sierpnia 2021 r. przyjęli Państwo do użytkowania linię rozlewniczą (…) dla wody mineralnej (…), ujętą w ewidencji prowadzonej na podstawie Klasyfikacji Środków Trwałych jako jeden środek trwały - KŚT 561, w którego skład wchodzą następujące urządzenia:

1.Wydmuchiwarka (…);

2.System doprowadzenia preform (…);

3.Rozlewaczka (…);

4.Urządzenie kontrolne (…);

5.System doprowadzania dla zamknięć (…);

6.Centrum higieny z iniektorem;

7.Urządzenie kontrolne (…);

8.Osuszacz pojemników (…);

9.Pakowarka (…);

10.Paletyzator (…);

11.Etykieciarka (…);

12.Transport pojemników (…);

13.Transport opakowań zbiorczych (…);

14.Transport palet (…);

15.Technika przygotowania napoju (…);

16.(…) Ethernet Network;

17.Urządzenie zasypowe (…);

18.Przestrzeń czysta (…);

19.Znakowanie pojemników (…);

20.Owijarka palet folią (…);

21.Etykieciarka opakowań zbiorczych (…);

22.Etykieciarkapalet (…);

23.Podtrzymanie zasilania w energię elektryczną;

24.Rozdzielnia elektryczna linii;

25.Rozdzielnia elektryczna UPC.

Linia rozlewnicza, składa się z poszczególnych elementów ściśle współpracujących i zintegrowanych ze sobą, tworzących zautomatyzowany ciąg maszyn przyjęty do ewidencji jako jeden środek trwały.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym Linia rozlewnicza spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP i w konsekwencji, na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, mają Państwo prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę odpowiadającą wysokością 50% kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych dotyczących Linii rozlewniczej zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026.

W tym miejscu zauważyć należy, że z zawartej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT definicji robota przemysłowego wynika, że jest nim automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie wymienione w dalszej treści przepisu warunki, w tym jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Odnosząc zatem przedstawione we wniosku okoliczności sprawy do powyższej ustawowej definicji robota przemysłowego, wskazać należy, że nie można uznać za robota przemysłowego opisanej przez Państwa we wniosku całej linii rozlewniczej składającej się z poszczególnych urządzeń wskazanych we wniosku. W definicji zawartej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT mowa jest bowiem wyraźnie o maszynie zintegrowanej z innymi maszynami/urządzeniami w cyklu produkcyjnym, a nie o zespole maszyn i urządzeń, tworzących w całości robota przemysłowego.

Jak wskazali Państwo we wniosku, Linia rozlewnicza, składa się z poszczególnych elementów ściśle współpracujących i zintegrowanych ze sobą, tworzących zautomatyzowany ciąg maszyn. Tymczasem zauważyć należy, że to roboty mają być zintegrowane z linią produkcyjną i być elementem tej linii. Nie można uznać więc całej linii rozlewniczej za robota przemysłowego.

Z robotem/robotami spełniającymi przesłanki z art. 38eb ust. 3, zintegrowane będą natomiast inne maszyny i urządzenia wskazane w art. 38eb ust. 2 pkt 1, a więc m.in. maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane; maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy, funkcjonalnie związane z robotami przemysłowymi, służącymi zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwu pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, bariery fizyczne (ogrodzenia, osłony) czy optoelektroniczne urządzenia ochrony (kurtyny świetlne, skanery obszarowe); maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujniki i kamery; urządzenia do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych.

Zauważyć także trzeba, że cała linia produkcyjna nie może zostać uznana za wielozadaniową, skoro realizuje ona w istocie jedno zadanie w postaci rozlania do butelek wody i jej stosownego opakowania, jako produktu przez Państwa oferowanego. Wielozadaniowe mogą być co najwyżej poszczególne maszyny i urządzenia wchodzące w skład linii produkcyjnej. Ponadto, jak sami Państwo przyznają jedynie „określone elementy Liniirozlewniczej opisane w stanie faktycznym poruszają się w trzech płaszczyznach X-Y-Z”.

Nie można zatem zgodzić się z Państwem, że nabyta przez Państwa linia rozlewnicza składająca się z wymienionych w opisie sprawy elementów wypełnia definicję robota przemysłowego, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT. Państwa stanowisko w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Podsumowując, z uwagi na uznanie, że wskazana przez Państwa linia rozlewnicza składająca się z elementów wskazanych we wniosku nie stanowi robota przemysłowego, w myśl art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, odpowiedź na drugą część pytania stała się bezprzedmiotowa.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się natomiast do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, wskazać należy, iż dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00