Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 września 2024 r., sygn. III SA/Lu 267/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anna Strzelec, Asesor WSA Agnieszka Kosowska, Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2024 r. sprawy ze skargi A. J. na uchwałę Zarządu Powiatu w Hrubieszowie z dnia [...] lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości; II. zasądza od Zarządu Powiatu w Hrubieszowie na rzecz A. J. kwotę 797 zł (siedemset dziewięćdziesiąt siedem złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną uchwałą Nr [...] Zarządu Powiatu w H. z [...] lutego 2024 r. rozwiązano umowę o pracę z A. J. (dalej jako "skarżąca") zatrudnioną na stanowisku Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w H. ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wskazanych w rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, stanowiącego załącznik do uchwały.
Zaskarżona uchwała została wydana podstawie art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r., poz. 107) oraz art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465).
W rozwiązaniu umowy o pracę (pismo z 22 lutego 2024 r.) jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy wskazano nienależyte wykonywanie przez skarżącą podstawowych obowiązków pracowniczych, polegające na braku sprawowania prawidłowego nadzoru nad funkcjonowaniem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w H. (dalej jako "SP ZOZ w H.") w zakresie dotyczącym zapewnienia wymaganej przepisami prawa obsady kadrowej. Powyższe polegało na braku zapewnienia pełnej obsady w Specjalistycznych Zespołach Ratownictwa Medycznego w IV kwartale 2023 r. w okresie od 19 października do 31 grudnia 2023 r., łącznie w znacznej liczbie 1260 godzin pracy zespołu "S" (bez lekarza systemu i w składzie 2 osobowym), co w konsekwencji doprowadziło do nałożenia na SP ZOZ w H. kary umownej w wysokości 123 354,00 zł, a tym samym naraziło pracodawcę na znaczne konsekwencje finansowe, stanowiło naruszenie zbiorowych praw pacjenta i generowało ryzyko nieprawidłowego udzielenia pacjentom świadczeń medycznych w sytuacji zagrożenia ich zdrowia i życia przez niepełne zespoły ratownictwa medycznego.