Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 września 2024 r., sygn. IV SA/Wr 23/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Protokolant: Referent Aleksandra Bartczak, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 18 września 2024 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 17 października 2023 r. nr SKO 4502.109.2023 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M. M. (dalej: skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu (dalej: SKO, organ odwoławczy) z dnia 17 października 2023 r. nr SKO 5402.109.2023 utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Wrocławia (dale: organ pierwszej instancji) z dnia 21 sierpnia 2023 r. nr DZSW/DW/000738/2023 odmawiającą przyznania dodatku węglowego.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt administracyjnych sprawy wynika, że skarżąca w dniu 30 listopada 2022 r. za pośrednictwem ePUAP złożyła wniosek o przyznanie dodatku węglowego. Oświadczyła w nim, że prowadzi wieloosobowe gospodarstwo domowe, a głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe zasilane paliwami stałymi. Gospodarstwo domowe znajduje się w budynku jednorodzinnym z zainstalowanym w nim głównym źródłem ogrzewania.
Jednocześnie z wnioskiem skarżąca złożyła oświadczenie o rezygnacji z doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Pismem z 16 stycznia 2023 r. organ pierwszej instancji zawiadomił skarżącą o terminie wywiadu środowiskowego w celu ustalenia źródła ogrzewania. wyznaczonym na 27 stycznia 2023 r. – na podstawie art. 2 ust. 5g ustawy o dodatku węglowym).
Z adnotacji urzędowej z 18 października 2022 r. wynika, że ww. weryfikacja w wyznaczonym terminie była bezskuteczna, ponieważ pracownikom organu nie udało się przeprowadzić wywiadu środowiskowego.
Decyzją z dnia 24 lutego 2023 r. organ pierwszej instancji odmówił przyznania dodatku węglowego. Ustalił, że dla adresu podanego we wniosku skarżącej nie została złożona deklaracja deklaracji dotycząca źródeł ciepła i spalania paliw w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), co na podstawie art. 2 ust. 15g ustawy o dodatku węglowym (u.d.w.) obligowało organ pierwszej instancji do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Mimo uprzedniego zawiadomienia skarżącej, wywiad ten nie odbył się w wyznaczonym terminie, ponieważ nikt z domowników nie otworzył bramy pracownikom socjalnym, a kontakt telefoniczny był niemożliwy. Sama skarżąca również nie nawiązała kontaktu w sprawie wywiadu środowiskowego. Organ pierwszej instancji stwierdził w konsekwencji, że wobec braku możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego dodatek węglowy skarżącej nie przysługuje.