Aktualność
Zakup licencji za granicą. Kiedy i jak rozliczyć VAT?
Przedsiębiorcy, prowadząc swoją działalność, często decydują się na zakup licencji od firm zagranicznych. Muszą wówczas ustalić czy są zobowiązani do rozliczenia importu usług. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji i jaka stawka VAT będzie właściwa?
Kiedy rozliczamy import usług – wybrane zagadnienia na przykładach >>>
Import usług licencji a VAT
Nabywane za granicą przez podatników usługi licencji podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce w dwóch przypadkach. Jest tak, jeżeli usługi licencji świadczone są przez podmiot działający w charakterze podatnika:
na rzecz podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski, a nie ma zastosowania żaden z wyjątków od wynikającej z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT zasady, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej,
na rzecz położonego na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).
Zagraniczna spółka udzieliła licencji polskiemu oddziałowi (stanowiącemu stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej) rumuńskiego podatnika. W tej sytuacji nabywana przez polski oddział rumuńskiego podatnika usługa udzielenia licencji podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.
Zdarza się, że zakup licencji za granicą (np. na zagranicznej stronie internetowej) jest dokonywany od podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. W takich przypadkach podatnikiem z tytułu świadczenia usługi udzielenia licencji jest co do zasady podatnik sprzedający licencję. W konsekwencji polscy podatnicy nabywający licencje nie mają co do zasady obowiązku rozpoznawania importu usług udzielenia licencji.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji
Nie ma obecnie przepisów, które szczegółowo regulowałyby zasady ustalania obowiązku podatkowego dla importu usług. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia nabywanej usługi. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, w tym także importu usług udzielenia licencji, powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą:
- otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty – w zakresie, w jakim zapłata taka otrzymywana jest przed wykonaniem usługi (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),
- wykonania usługi – w pozostałym zakresie (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba że wcześniej zostanie wpłacona zaliczka. Usługę uznaje się za wykonaną z chwilą udzielenia licencji, z wyjątkiem usług rozliczanych za wyznaczone okresy rozliczeniowe.
Gdy usługi są rozliczane w okresach rozliczeniowych, uznaje się je za wykonane w ostatnich dniach poszczególnych okresów rozliczeniowych albo 31 grudnia danego roku - jeżeli w danym roku nie upływa termin płatności lub rozliczeń. Natomiast wykonanie usługi udzielenia licencji następuje w dniu jej udzielenia w przypadku licencji na czas nieoznaczony. Przyjęcie odmiennego stanowiska oznaczałoby bowiem, że usługa udzielenia licencji – mimo faktycznego jej udzielenia – mogłaby nigdy nie zostać wykonana.
Polski podatnik kupił od zagranicznego podatnika wieczystą licencję na korzystanie z pakietu fotografii. W tej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi licencji powstał z chwilą:
otrzymania przez zagranicznego podatnika całości lub części zapłaty – w zakresie, w jakim taka zapłata została otrzymana przez zagranicznego podatnika przed udzieleniem licencji,
udzielenia licencji – w pozostałym zakresie.
Jaka stawka VAT dla importu usług licencji
Usługi udzielenia licencji są co do zasady opodatkowane VAT według stawki 23% (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Podatnicy, rozpoznając import usług licencji są najczęściej obowiązani naliczać podatek VAT według stawki 23%.
Polski podatnik nabył od zagranicznej spółki usługę licencji na korzystanie z programu komputerowego. Import tej usługi jest opodatkowany VAT według stawki 23%.
Wyjątek dotyczy licencji nabywanych bezpośrednio od twórców oraz artystów wykonawców. Import usług licencji nabywanych od tych podmiotów jest:
zwolniony z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT) – gdy usługi udzielenia licencji mają charakter usług kulturalnych,
opodatkowany VAT według stawki 8% w pozostałych przypadkach.
Polska firma nabyła od zagranicznego grafika (sprzedającego w charakterze podatnika VAT) licencją na korzystanie z opracowanego przez niego logo. Import usługi udzielenia licencji jest w takim przypadku opodatkowany VAT według stawki 8%.
Przeczytaj więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Biuletynu VAT Nr 11/2024 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right