Rozliczenie VAT od zakupu licencji za granicą
W związku z prowadzoną działalnością podatnicy VAT dokonują zakupów za granicą. Dotyczy to między innymi nabywanych za granicą licencji. Podatnik musi ustalić, czy ma obowiązek rozliczyć import usług oraz kiedy to zrobić i na jakich zasadach. W niniejszym artykule zostaną omówione skutki w VAT dokonywania takich zakupów.
Zasady rozliczenia importu usług zostały określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
1. Licencje, od zakupu których należy rozliczyć import usług w Polsce
Nabywane za granicą usługi licencji podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, jeżeli łącznie spełnione są trzy warunki:
- licencje te są udzielane w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu VAT,
- miejsce świadczenia usług udzielania licencji znajduje się na terytorium kraju,
- udzielający licencji nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, a jeśli posiada stałe miejsce działalności, miejsce to nie bierze udziału w udzieleniu usługi licencji.
1.1. Ustalenie, czy licencja została udzielona w ramach działalności gospodarczej
Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdy:
- są wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo za ich wykonanie, w tym również wynagradzane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi,
- z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane z nabywcami usług więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3a w zw. z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT).
Powoduje to – jak orzekł NSA w wyroku z 22 lipca 2008 r. (sygn. akt I FSK 935/07) – że:
NSA
(…) twórca, czy artysta (...) nie jest podatnikiem VAT, jeżeli otrzymuje honoraria za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich, za przekazanie lub udzielenie licencji do praw artystycznego wykonania, za artystyczne wykonanie, a tylko w sytuacji, gdy pomiędzy nabywającym prawa, a twórcą, czy artystą wykonawcą istnieje stosunek prawny, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.