Aktualność
Likwidacja składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych to za mało
30 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowe przepisy przewidują wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środków trwałych. Zaproponowane przez rząd regulacje są niewystarczające, zwłaszcza z punktu widzenia małych podmiotów, gdyż dotyczą czynności sporadycznych - tak ocenia zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej, rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska.
Podstawa wymiaru składek ZUS. Praktyczne rozliczenia >>>
Zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców
Zmiany dotyczące likwidacji obowiązku płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych obejmują przepis art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, z późn. zm.), regulujący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz dochodów od praw własności intelektualnej.
W konsekwencji powyższej zmiany, odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców, nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej.
Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt zakłada wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Nowe regulacje będą stosowane do rozliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne należnych za okres od 1 lutego 2025 roku. Natomiast do rozliczenia składek za okres do dnia 31 grudnia 2024 roku będą stosowane dotychczasowe regulacje.
Krok prawidłowy, ale niewystarczający
Zaproponowane przez rząd rozwiązanie - zdaniem rzeczniczki MŚP - zasługuje na poparcie, gdyż może przyczynić się do zmniejszenia publicznoprawnych obciążeń dla przedsiębiorców. Jednocześnie podkreśla, że proponowane regulacje są niewystarczające, zwłaszcza z punktu widzenia małych podmiotów, gdyż dotyczą czynności sporadycznych. Z perspektywy większości przedsiębiorców jest to zatem zmiana nieistotna. Nie usuwa ona negatywnych skutków Polskiego Ładu, który zmienił wcześniejsze, proste i przewidywalne zasady płacenia i rozliczania składki, a także zlikwidował możliwość odliczania jej części od podatku.
Jak pisze Minister Majewska, „program Polski Ład spowodował drastyczny wzrost kosztów prowadzenia działalności, zarówno z powodu podwyższenia wysokości składki zdrowotnej, jak i wydatków związanych z obsługą prowadzenia rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stało się drastycznie mniej rentowne i atrakcyjne”. Rzeczniczka MŚP przypomniała też, że w marcu br. Minister Zdrowia oraz Minister Finansów przedstawili propozycje idące znacznie dalej niż wniesiony do Sejmu projekt rządowy.
W związku z powyższym za optymalne uznaje wprowadzenie prostego, zryczałtowanego mechanizmu ustalania wysokości składki zdrowotnej, choć podkreśliła zarazem, że nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Wysokość składki zdrowotnej można uzależnić od statusu przedsiębiorcy, może też ona ulegać zmianie w zależności od osiąganych wyników finansowych. Zdaniem Minister należy przywrócić możliwość częściowego odliczania składki od podatku, a także wyznaczyć jej górną granicę. W ten sposób, dzięki uproszczeniu zasad oraz obniżeniu kosztów, podniesiona zostałaby konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.
Źródło: Rzecznik MŚP
Oprac. Katarzyna Bogucka
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right