Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.575.2024.2.ASZ
Skutki podatkowe sprzedaży części nieruchomości nabytej w drodze działu spadku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży części nieruchomości nabytej w drodze działu spadku. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 października 2024 r. (wpływ 24 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu (...) 2022 r. (Rep. A (...)) Aktem Poświadczenia Dziedziczenia nabyła Pani z siostrą A.A spadek po mamie w postaci dwóch mieszkań (spółdzielcze własnościowe o pow. (...) m2 – (...), tu po ½ każda, oraz własność lokalu mieszkalnego o pow. (...) m2 – (...), tu po 5/12, gdyż 1/6 (2/12) była już Pani posiadaczką.
Z uwagi na chęć uregulowania udziałów dokonała Pani razem z siostrą działu tegoż spadku w dniu (...) 2022 r. (Rep. A nr (...)) na bezzyskownej zasadzie jakiejkolwiek ze stron w sposób taki, iż jedno mieszkanie pozostało w całości własnością Pani siostry, a drugie o ekwiwalentnej wartości Pani. Wartość 1/2 pierwszego lokalu, które przekazała Pani siostrze była podobna wartością 5/12 drugiego, lokalu które przekazała Pani siostra. Dlatego zdecydowały się Panie na dział spadku, aby nikt nie miał strat, ani zysku.
Pani Mama była w posiadaniu mieszkań dłużej niż 5 lat i wie Pani, że mogłaby sprzedać mieszkanie bez podatku dochodowego. Zwraca się Pani z prośbą o potwierdzenie faktu, że nie będzie musiała płacić podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania za część, którą w dziale spadku przekazała Pani siostra, gdy Pani jej ekwiwalentnie przekazała swoją część drugiego mieszkania.
Z powodów niezależnych od Pani musi Pani sprzedać swoje mieszkanie (...), nie może sobie Pani jednak pozwolić na dodatkowy koszt w postaci podatku, gdy nie uzyskała Pani dodatkowego zysku.
Uzupełnienie wniosku
Dokonując działu spadku otrzymała Pani udział 5/12 od siostry mieszkania (...), który jest równy wartości 1/2 mieszkania (...), a zatem nie osiągnęła Pani przychodu w stosunku do udziału w spadku. Pani mama jako spadkodawca była właścicielem wszystkich swoich udziałów, czyli 10/12, od 1997 r. oraz 2005 r., zatem spełnia Pani warunki, aby podatku nie płacić (okres powyżej 5 lat).
Pytanie
Zwraca się Pani z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej co do braku konieczności opłaty podatku dochodowego od sprzedaży części nieruchomości nabytej w drodze działu spadku od A.A (siostry).
Pani stanowisko w sprawie
Uważa Pani, iż nie powinna płacić podatku dochodowego od sprzedaży udziałów 5/12 mieszkania (...) nabytych w drodze działu spadku, gdyż jest to wartość ekwiwalentna nabyta w drodze spadku, a spadkodawczyni była właścicielem tych udziałów powyżej 5 lat.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kwota uzyskana ze zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat, to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.
W myśl art. 10 ust. 7 ustawy:
Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.
Odnosząc powyższe do Pani sprawy, nabyła Pani udziały w dwóch lokalach mieszkalnych w drodze spadku po zmarłej mamie, razem z siostrą. Następnie dokonały Panie działu spadku, tak aby nikt nie miał strat, ani zysku. Pani mama była właścicielką wszystkich swoich udziałów, czyli 10/12 od 1997 r. oraz 2005 r. Wartość udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, który przekazała Pani swojej siostrze, odpowiadała wartości udziału w prawie własności drugiego lokalu, nabytego przez Panią od siostry w wyniku działu spadku. Nie doszło więc do nabycia ponad Pani udział w spadku.
Tak więc pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do prawa własności mieszkania, które planuje Pani sprzedać, już upłynął. Sprzedaż ta nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę, czyli Pani mamę.
W konsekwencji nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty uzyskanej ze sprzedaży tej nieruchomości.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right