Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 października 2024 r., sygn. II SA/Wr 383/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Asesor WSA Marta Pawłowska Protokolant: asystent sędziego Grzegorz Dubaniowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 października 2024 r. sprawy ze skargi G. M. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 8 marca 2024 r., nr 305/2024 w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego od decyzji nakazującej wykonanie robót budowlanych mających na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem budowy budynku mieszkalnego oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Wrocławskim (dalej: PINB) decyzją nr 3/2024 z dnia 4 stycznia 2024 r. na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane nakazał P. i J. R. oraz V. i V.(1) S., jako współwłaścicielom budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego położonego na działce nr [...] przy ul. [...] i [...] w B. wykonanie robót budowlanych mających na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego, w którym stwierdzono nieprawidłowości. W zakresie koniecznych prac sprecyzowano wykonanie prawidłowego drenażu zewnętrznego budynku powstrzymującego infiltrację wody do wnętrza, dostosowanie istniejącego ukształtowania terenu do stanu umożliwiającego swobodny odpływ wód opadowych od budynku, właściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, usunięcie wszelkich nieszczelności przegród oraz izolacji umożliwiających przenikanie wody do budynku. Określono termin wykonania prac: 12 miesięcy od dnia ostateczności decyzji.
W uzasadnieniu organ przywołał dotychczasowy przebieg postępowania, wszczętego 21 września 2022 r. w sprawie budowy budynku niezgodnie z przepisami. PINB wskazał na pismo G. M. (dalej: skarżący) z 20 października 2022 r., którego autor zwrócił się o uznanie jego interesu prawnego oraz umorzenie postępowania. Dnia 25 stycznia 2023 r. PINB zawiadomił o zmianie kręgu stron postępowania. Organ I instancji przywołał okoliczności ustalone podczas oględzin budynku (2 marca 2023 r.) wskazujące na znaczące nieprawidłowości w zakresie izolacji przeciwwilgociowej oraz izolacji, zwracając uwagę na posadowienie budynku zbliżone i niższe względem rzędnej terenu. PINB uzasadnił przesłanki przemawiające za nałożeniem obowiązków na obecnych współwłaścicieli przedmiotowego budynku, a nie na inwestora, skoro to wyłącznie współwłaściciele dysponują prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.