Zasada zaufania a obowiązek szczegółowego uzasadnienia zarzutów w skardze kasacyjnej w sprawach podatkowych - Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2024 r., sygn. III FSK 202/24
Zasada zaufania obywateli do organów podatkowych nakłada na organ podatkowy obowiązek praworządnego i sprawiedliwego prowadzenia postępowania, który wyraża się w dokładnym zbadaniu okoliczności sprawy, ustosunkowaniu się do żądań strony, oraz uwzględnieniu w decyzji zarówno interesu społecznego, jak i słusznego interesu obywateli. Aby zarzut ten mógł być skutecznie podniesiony w skardze kasacyjnej, należy wskazać konkretne uchybienia organów podatkowych, relewantne w kontekście mających zastosowanie w sprawie przepisów prawa materialnego, które mogło mieć wpływ na wynik sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Krzysztof Przasnyski, po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 903/22 w sprawie ze skargi J.P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 20 maja 2022 r., nr 2401-IEW1.4123.5.2022 UNP: 2401-22-110483 w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J.P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.