Przekroczenie władztwa planistycznego w przypadku nieprzekraczalnej linii zabudowy - Wyrok NSA z dnia 10 października 2023 r., sygn. II OSK 58/21
Władztwo planistyczne gminy nie może przekraczać granic proporcjonalności naruszając konstytucyjne prawo własności, a ingerencja w to prawo musi być uzasadniona ładem przestrzennym.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot – Mładanowicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski Protokolant starszy inspektor sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 10 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 lipca 2020 r. sygn. akt II SA/Kr 197/20 w sprawie ze skargi D. Ż. i W. Ż. na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw [...] w Gminie [...] oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Kr 197/20, po rozpoznaniu skargi D. Ż. i W. Ż. na uchwałę nr [...] Rady Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw [...] w Gminie [...], stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części tekstowej i graficznej - w zakresie działek nr [...], [...], [...] położonych w miejscowości [...].