Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-10-29
Data publikacji: 2024-10-29

Obligatoryjny KSeF od 2026 roku. Jakie uproszczenia planuje resort finansów?

Od 1 lutego 2026 roku system KSeF będzie obowiązkowy dla największych firm, których sprzedaż w 2025 roku przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych przedsiębiorców. Resort finansów przedstawił projekt nowelizacji ustawy o VAT, który - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - zakłada etapowe wdrażanie e-faturowania.

Kiedy warto zacząć przygotowania do KSeF >>>

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została opublikowana informacja o projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która dotyczy uproszczeń we wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur KSeF oraz wprowadzania obowiązku faktur elektronicznych etapowo dla poszcególnych grup przedsiębiorców.

Ustawą z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852) odroczono termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do dnia 1 lutego 2026 r.

Przedstawiony projekt jest efektem przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów spotkań konsultacyjnych KSeF, a także konsultacji podatkowych projektu rozwiązań prawnych dotyczących zmian w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w KSeF. Uwzględnia zgłaszane podczas spotkań propozycje oraz liczne uwagi, które wpłynęły w wyniku przeprowadzonych konsultacji podatkowych, w tym potrzebę uproszczenia otoczenia prawnego w zakresie wdrożenia KSeF.

Ważne

Zgodnie z projektem, wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych zwolnionych z VAT), będzie odbywało się etapowo:

  • od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
  • od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Odroczone o dodatkowe pół roku, tj. do 31 lipca 2026 r., ma zostać wprowadzenie niektórych innych rozwiązań, takich jak:

  • odroczenie terminu wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności,
  • utrzymanie dodatkowego odroczenia KSeF w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących,
  • utrzymanie dodatkowego odroczenia terminu w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.

Resort finansów planuje również umożliwienie stosowania tzw. trybu offline do końca 2026 r. przez wszystkich podatników, a także uregulowanie zagadnienia dotyczącego faktur konsumenckich przez dopuszczenie możliwości ich wystawiania w KSeF. Jednocześnie projekt zakłada zapewnienie w okresie przejściowym (do 30 września 2026 r.) podatnikom „wykluczonym cyfrowo", gdzie skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, możliwości wystawiania faktur w dotychczasowej formie.

Pełne funkcjonalności techniczne systemu, w tym rozwiązania prawne służące tzw. wyrównaniu środowisk KSeF, zostaną wprowadzone przed datą wejścia w życie obowiązku wystawiania faktur w KSeF. W projekcie znajdą się również przepisy doprecyzowujące możliwości korzystania przez organy KAS z danych w KSeF w toku prowadzonych przez nie spraw.

Na podstawie informacji opublikowanej w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów dnia 28 października 2024 roku

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00