Bezczynność Wojewody w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy - Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. II OSK 2421/22
Bezczynność organów administracyjnych w sprawach przyznawania zezwoleń na pobyt, mimo trudności organizacyjnych i systemowych, stanowi naruszenie prawa, jeżeli nie są spełnione przewidziane prawem terminy, a wskazywane problemy nie stanowią niezależnych od organu przyczyn w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Anna Szymańska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Kujawsko - Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 8 czerwca 2022 r. sygn. akt II SAB/Bd 65/22 w sprawie ze skargi I. S. na bezczynność Wojewody Kujawsko - Pomorskiego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej: "WSA w Bydgoszczy", "Sąd I instancji", "Sąd wojewódzki") wyrokiem z 8 czerwca 2022 r., sygn. II SAB/Bd 65/22, w wyniku rozpoznania skargi I. S. (dalej: "cudzoziemka", "skarżąca", "strona") na bezczynność Wojewody Kujawsko – Pomorskiego (dalej: "Wojewoda", "organ I instancji") w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy: zobowiązał Wojewodę do załatwienia wniosku skarżącego w terminie 60 dni od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy (pkt 1.), stwierdził, że bezczynność Wojewody nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2.), zasądził od Wojewody na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego (pkt 3.).